İç Anadolu Bölgesi Halk Oyunları Nelerdir?

15924

Ülkemizin zengin kültüründen halk oyunları da nasibini almıştır. Yörelere göre yaygın olan halk oyunları da farklılık gösterir. İç Anadolu bölgesi halk oyunları da bu açıdan zengin seçeneklere sahiptir.

En Çok Bilinen İç Anadolu Bölgesi Halk Oyunları 

Gerek düğünlerde gerekse açılış, kutlama gibi etkinliklerde yörenize ait halk oyunlarını sergilemek isterseniz, İç Anadolu bölgesi halk oyunları hakkında sunduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Nikah Masası Süsleme Modelleri

1Halay, İç Anadolu bölgesi halk oyunları arasında en yaygın olandır.

Sadece İç Anadolu bölgesi halk oyunları arasında yer almayan halay, ülkemizin dört bir yanında da yaygındır. Genelde davul ve zurna eşliğinde oynanan halayın üç ayak, beş ayak ya da Sivas halayı gibi farklı versiyonları da bulunmaktadır.

3Kaşıklı Zeybek

Ege’nin meşhur zeybek oyunu ile Anadolu’nun kaşık oyununun birleştiği kaşıklı zeybek, Eskişehir’e özel İç Anadolu bölgesi halk oyunları arasında bulunmaktadır. Kaşık vuruşlarına zeybeğin en belirgin özelliği olan sırt ve diz vurmaları da eşlik eder.

5Tokat ağırlaması

Tokat bölgesinin en meşhur oyunlarından biri olan Tokat ağırlaması, düğüne gelen misafirlerin karşılanması, ağırlanmasını temsil eder. Ağırlama, yanlama ve yelleme bölümlerinden oluşan bu oyun misafirleri hoşnut etmeyi amaçlar.

6Simsim

Simsim, düğünlerde oynanan bir oyundur. Düğün evinin bahçesinde ya da çevresinde yakılan ateşte düğüne gelenler ateşin etrafında halay çekerler, farklı hünerlerini gösterirler. Hatta ateşin üzerinden atlarlar.

Halk Oyunları Kostümleri İçin Harika Öneriler

Folklor kıyafetleri, halk oyunları kostümleri yöresel danslara bambaşka bir hava katar. Geleneksel kıyafetlerle çok daha keyifli hale gelen bu danslar izlemeye değerdir. Folklor Kıyafetleri Örnekleri, Halk Oyunları Kostümleri yazımızı inceleyerek hangi halk oyunu için hangi kıyafetin uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari5ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari3ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari1 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari8 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari9ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari11 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari12

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!