Sütlü ve Kolay İrmik Tatlısı Tarifi

1646

İrmik tatlısı, yapılması kolay lezzetli tatlılardan biridir. Yemekten sonra ikram edilmek için de gayet uygun bir tatlıdır. Malzemeleri kolay bulunan, yapılışı zor olmayan bir tatlı yapmak istiyorsanız irmik tatlısı tarifi öğrenebilirsiniz.

En Lezzetli İrmik Tatlısı Tarifi

İrmik tatlısı tarifi öğrendikten sonra yapması oldukça kolaydır ancak bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalarını da iyice kavrarsanız kolayca irmik tatlısı yapabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Fırında, Tencerede, Karadeniz Usulü Hamsili Pilav Tarifi

1İrmik Tatlısı Tarifi Oktay Usta

İrmik tatlısı tarifi Oktay Usta tarafından da verilen lezzetli ve kolay bir tariftir. Oktay Usta’nın verdiği püf noktalar tatlıyı daha lezzetli bir hale getirir. İrmik tatlısını yaparken dikkatli olursanız ortaya damaklarda tat bırakan lezzetli bir tatlı çıkacaktır.

2İrmik Tatlısı Sütlü

İrmik tatlısı sütlü de yapılabilir. İsteğinize göre sütlü bir irmik tatlısı hazırlayabilirsiniz. Sütlü irmik tatlısı daha hafif ve yenilmesi daha kolay bir tatlıdır. Ramazan sofraları için de uygundur. Yemekten sonra ikram etmek üzere sütlü bir irmik tatlısı yapabilirsiniz. Sütlü irmik tatlısı tarifi Oktay Usta tarafından da verilmiştir. İsterseniz bu tarifi de uygulayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Çiriş Otu Nedir? Çiriş Otu Faydaları Nelerdir?

3Kolay İrmik Tatlısı

İrmik helvası yapacaksanız helvayı yanmaz, yapışmaz bir tavada yapmalısınız. Aksi takdirde dibi tutabilir veya tavaya yapışabilir. Helvayı kısık ateşte kavurmak çok önemli. Altını mümkün olduğunca kısın. Siyahlaşmamasına dikkat edin. İrmiğin güzel kabarmasını istiyorsanız kısık ateşte kavurmalısınız. Şerbetini ekledikten sonra altını biraz daha açabilirsiniz.

4İrmikle Yapılan Tatlılar

İrmik tarifi alacaksanız öncelikle irmikle hangi tatlıların yapıldığını öğrenmelisiniz. İrmikli kalburabastı tatlısı, irmik helvası, revani, Hira tatlısı, bisküvili irmik tatlısı, haşhaşlı irmik tatlısı, şekerpare, şam tatlısı gibi tatlılar irmikle yapılmaktadır ve hepsinin de kendine has tarifleri ve püf noktaları vardır. Zamanla tatlıları yaptıkça da püf noktalarını kendiniz ortaya çıkarabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Salata Süsleme Sanatı Örnekleri ve Teknikleri

Diyet Tatlılar Tarifi ve Önerileri

Diyetteyseniz, fazla şeker tüketmediğiniz için tatlı krizine girmeniz oldukça doğal ancak her ne olursa olsun kaçamak yapmak pek de doğru değil. Diyetteyken tatlı krizlerinizi bastırabilmenin yolu diyet tatlılar yapmaktır. Pratik diyet tatlıları ve önerileri için Diyet Tatlılar Tarifi ve Önerileri isimli yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!