Ustasından Zeytinyağlı, Kıymalı, Etli Kapuska Tarifi

407

Kapuskanın yapıldığı lahanadan kapuska dışında sarma ve turşu da yapılması itibariyle lahana oldukça bereketli bir sebze. Üstelik çok da sağlıklı. Bu yazımızda sizlere kıymalı, etli, zeytinyağlı gibi çeşitleriyle kapuska tarifi sunacağız.

Tüm Püf Noktalarıyla Kapuska Tarifi

Aramızda kapuska sevmeyenler illa ki vardır. Nedense kapuskaya hatta lahanaya karşı bazılarımızda bir önyargı olabiliyor. İnanıyoruz ki size vereceğimiz kapuska tarifi kapuskadan nefret edenlere bile kapuskayı sevdirecek.

Mutlaka incele:  Limon Tuzu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

1Kapuska Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şayet sadece kapuska pişirmek amaçlı lahana satın aldıysanız lahananın üstteki yapraklarını atmanızı öneririz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir nokta da lahananın yıkanıp süzüldükten sonra doğranması gerektiği.

2Kıymalı Kapuska Tarifi İçin Gerekli Malzemelerin Listesi

Yarım kilogram lahana, 250 gram kıyma, bir büyük boy soğan, iki tatlı kaşığı salça malzeme listesinin bir kısmı. Bunun yanı sıra yarım çay bardağı zeytinyağı, iki buçuk su bardağı su, kırmızı pul biber ve tuz da diğer gerekli malzemeler.

3Adım Adım Kıymalı Kapuska Yapılışı

Lahananın sert olan yerleri kesilip atıldıktan sonra yaprakları yemeklik şekilde doğranır. Küp küp doğranmış soğan bir tencerede zeytinyağı ile kavrulur. Soğanlar pembeleşince kıyma eklenir ve kavrulmaya başlanır. Bu karışıma salça da eklenir. Sonrasında da lahanalar ve su ilave edilir. En son kırmızı biber ve tuz da eklenir. Kapuska orta ateşte lahanalar yumuşayana kadar pişirilir. Yoğurt eşliğinde servis edilmesi önerilir.

Mutlaka incele:  Meyve Tabağı Süsleme Sanatı, Örnekleri ve Fikirleri

4Zeytinyağlı Kapuska Pişirmek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Zeytinyağlı kapuskayı da aynı yukarıda tarifini vermiş olduğumuz kıymalı kapuska gibi pişiriyoruz. Tek farkı malzemelerde kıymanın, pişirme işlemlerinde de kıymayı eklemenin olmaması. Bunun dışında her şey aynı.

5Etli Kapuska Malzemeleri

Etli kapuskanın da malzemelerini sıralayacak olursak; yarım lahana, iki yüz elli gram kuşbaşı şekilde doğranmış dana eti, bir büyük boy soğan, yarım çay bardağı zeytinyağı, üç su bardağı su, iki tatlı kaşığı salça. Elbette arzuya göre kırmızı pul biber ve dilediğiniz kadar tuz.

Mutlaka incele:  Yoğurtlu, Yoğurtsuz, Domatesli Semizotu Salatası Tarifi

6Etli Kapuskanın Hazırlanışı

İnce kıyılmış soğan ve kuşbaşı et yağda iyice kavrulduktan sonra etin suyunu çekmesi beklenir, karıştırılmaya devam edilir. Sonrasında salça, tuz ve lahana ilave edilir. Su eklenir ve pişmeye yakın kırmızı pul biber de konur. Orta ateşte pişirilir. Lahanalar yumuşadıysa pişti demektir.

Mis Gibi Lezzetli Kapuska Tarifi

Bu yazımızda size zeytinyağlı, etli ya da kıymalı olarak pişirilebilen kapuska tarifi sunduk. Lahana gibi sağlıklı bir sebzenin sarması da, turşusu da, kapuskası da hem lezzetlidir hem de çeşit çeşit faydaları vardır. O zaman sofralarınızdan bu lezzeti eksik etmemenizi öneriyoruz. Afiyetler olsun. Dilerseniz, Diyet Sebze Yemekleri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!