Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Yağı Nerelerde Kullanılır?

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

465

Kayısının kendisi ve çekirdeği gibi çekirdeğinden elde edilen kayısı çekirdeği yağı da başta cilt olmak üzere bir çok faydalar içermektedir. Kayısı çekirdeği yağının faydalarına geçmeden önce kayısı çekirdeğinin faydaları üzerinde biraz duralım.

Kayısı çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kayısı çekirdeği doğru kullanıldığında sağlığımız açısından bir çok fayda sağlamaktadır. Özellikle cildimiz için gerekli olan neredeyse tüm maddeleri içerisinde barındırır. Kayısı çekirdeğinin faydaları hakkında elde ettiğimiz bilgilere göz atalım.

Mutlaka incele:  Havuç Yağı Nasıl Yapılır? Havuç Yağı ile Bronzlaşma

1Kanser için şifa kaynağıdır

İçeriğindeki B17 vitamini ile kanseri daha başında önlemeye yardımcı oluyor. Var olan kanser hücrelerinin büyümesini durduruyor ve yayılımını önlüyor.

2Sivilce problemlerine iyi gelir

Kayısı çekirdeği bünyesinde barındırdığı A vitamini ile sivilce oluşumunu engeller, oluşmuş sivilcelerin küçülmesini sağlar.

3Kış hastalıklarına karşı kayısı çekirdeğinin faydaları

Özellikle kışın çok fazla grip ve nezle oluyorsanız düzenli olarak tükettiğiniz az miktarda kayısı çekirdeği bu hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Zararlı olma olasılığına karşı 10 adetten fazla tüketmeyin.

Mutlaka incele:  Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Saça, Cilde İyi Gelir Mi?

4İçerdiği vitaminlerle sağlık deposu

Kayısı çekirdeği A, D, E, K ve B17 vitaminlerini içerir. Bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanabilecek tüm hastalıklar için çözüm sunabilecek yegane besindir.

5Kayısı çekirdeği yağının faydaları

Kayısı çekirdeği yağı neredeyse tam bir cilt uzmanı diyebiliriz. Cildinizde oluşabilecek tüm sorunlara karşı tek başına yetecek derecede gerekli maddeleri içermektedir.

6Selülitleriniz için faydası

Selülitlerinizden kurtulmanızın kolay bir yolu da kayısı yağı ile masajdan geçiyor. Selülitli bölgelerinize haftada bir kere kayısı çekirdeği yağıyla masaj yaparak bu sorununuzdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Kanola Yağı Nedir? Kanola Yağının Faydaları Nelerdir?

7Kayısı yağı nem dengesi sağlar

Kayısı yağı kuru ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir. Şayet cildiniz yağlı ise bu durumda fazla yağın ciltten atılarak cildinizin nem dengesini korumaktadır. Bu sayede tüm cilt tipleri için kullanılabilir bir yağdır.

8Sivilce ve kırışıklıklar için kayısı çekirdeği yağı

Düzenli olarak bir pamuk yardımıyla yüzünüze uyguladığınızda sivilcelerinizi giderir. Aynı zamanda orta yaş ve üzeri oluşan hafif kırışıklıkları yok ederek genç bir görünüm sağlar.

Kayısı çekirdeği yağının zararı var mıdır?

Kayısı çekirdeği yağının bilinen bir zararı yoktur. Kayısı çekirdeği ise fazla tüketimde zehirlenmeye sebep olmaktadır. Özellikle acı çekirdekler çok az tüketilmelidir. Tatlı çekirdekler ise 10 adet kadar yenilebilir. Zayıf bünyelilerin ve çocukların hiç yememsi daha iyidir. Kayısı çekirdeğinin faydaları için tüketilmesinde miktar önemli olmaktadır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!