Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Saça, Cilde İyi Gelir Mi?

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

502

Özellikle dağlara verdiği kokusuyla ve et yemeklerindeki lezzetiyle tanıdığımız kekik bitkisine ait, damıtma yöntemi ile elde edilen uçucu bir yağ olan kekik yağı tam bir şifa kaynağıdır. Kekik yağının faydaları saymakla bitmiyor.

Kekik yağının faydaları nelerdir?

Kekik yağını birçoğumuz diş ağrısına iyi gelen faydası ile biliriz. Kekik yağının faydaları sadece bununla sınırlı değil. Ağrı kesici özelliği en belirgin faydalarından sadece birisidir. Kekik yağının diğer faydalarına bir göz atalım.

Mutlaka incele:  Havuç Yağı Nasıl Yapılır? Havuç Yağı ile Bronzlaşma

1Kekik yağının sağlık yönünden faydaları

Kekik yağı, özellikle kalp rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olan bir bitki. Bunun yanında antiromatizmal, mikrop öldürücü ve öksürüğü kesici etkisi de bulunuyor. Gaz giderici ve idrar söktürücü özelliği bulunan kekik kan şekerini düzenleyici etkisi ile de dertlere deva bir yağ.

3Soğuk algınlığı tedavisinde

Eğer soğuk algınlığı nedeniyle burnunuz tıkanmışsa veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız bir kaseye kaynar su koyarak içerisine bir iki damla kekik yağı damlatın ve ortaya çıkan buharı soluyun. Nefesiniz açılacaktır.

4Kekik yağı saça iyi gelir mi?

Kekik yağının faydaları, saçların dökülmesini ve kepeği önleyici bir etkiye sahiptir. Bunun için zeytinyağı ile karıştırdığınız yağı saçınız temizken saç köklerine masajla yedirin. Ardından bir streç ile sararak 20 dakika bekleyin ve ardından yıkayın. Her bir kaşık zeytin yağı için 5 damla kekik yağı kullanın.

Mutlaka incele:  Biberiye Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

5Cildiniz için kekik yağının faydaları

Kekik yağının faydaları ile antiseptik özelliği ile sivilce ve aknelerle mücadele etmenizi kolaylaştırır. Cildinizdeki küçük yaraların iltihabını giderir ve iyileşmelerine yardımcı olur. Cildiniz için kullanırken mutlaka tatlı badem yağı veya zeytin yağı ile yukarıda belirttiğimiz ölçüde karıştırın.

Kekik yağının zararı var mıdır?

Kekik yağı yakıcı bir yağ olduğundan direkt olarak cilde sürmeniz cildinizde yanma yapabilir. Hamileler kullanmamalıdır, düşüğe sebebiyet verebilir. Guatr hastalarında kullanılması doğru olmaz tiroit bezlerini aşırı çalıştırır. Yüksek tansiyon hastaları dikkatli kullanmalıdır. Kekik yağının faydaları nedeniyle kullanılırken aşırıya kaçılmamalıdır. Normal şartlarda zararsız bir yağdır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!