Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Keten Tohumu Zayıflatır mı?

910

Keten tohumu fonksiyonel gıdalar dediğimiz hem gıda maddesi olması yanında sağlık için de faydalı maddeler içeren bir gıdadır. Keten tohumu bitkiler içinde en yüksek omega3 içeriğine sahip bir besin maddesidir. Birçok sağlık sorununa çözüm olan ve zayıflamaya yardımcı keten tohumu nasıl kullanılır? Bu konuda elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmek isteriz.

Keten tohumu nasıl kullanılır?

Keten tohumu öğütülerek kullanılabilindiği gibi tane olarak ta kullanılmaktadır. Tane olarak kullanılan keten tohumu tam çiğnenmezse fazlası vücutta işlenmeden atılır. Bu nedenle öğütülmüş keten tohumu vücuda daha hızlı etki eder. Ancak öğütülmüş keten tohumunun raf ömrü kısa olduğundan hazır öğütülmüş keten tohumu almak yerine kendiniz tanelerden öğürtseniz ve hemen tüketirseniz etkisi çok daha fala olacaktır. Keten tohumu nasıl kullanılır öğrendik, şimdi de faydaları hakkında bilgi verelim.

Mutlaka incele:  Bölgesel Zayıflama Hareketleri ve Yöntemleri

1Keten tohumunun faydaları

Keten tohumu içerdiği yoğun omega3 ile başta kalp damar rahatsızlıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa çözüm üretir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan keten tohumu, kabızlığı önler ve kan şekerini düşürür. Omega3 vücut tarafından üretilmediğinden eksikliği bir çok soruna neden olabilir bu nedenle mutlaka dışarıdan alınmalıdır. Hızlı bir şekilde omega3 takviyesi için gerekli bir besindir.

Mutlaka incele:  Epilasyon Yöntemleri Nelerdir? Sağlıklı Epilasyon Uygulama Teknikleri

2Keten tohumu zayıflatır mı?

Keten tohumunun zayıflamaya yardımcı etkisi vardır. Özellikle diyetlerde hayvansal yağ kullanımı yerine keten tohumundan bitkisel yağ alınmaktadır. Kan şekerini dengelediğinden kilo verme zorluğunu ortadan kaldırır. İçerdiği yoğun lif tokluk hissi yaratacağından kişinin fazla yemek yeme alışkanlığını gidermede yardımcı olabilir.

3Keten tohumu kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Keten tohumunun tazeliği keten tohumu nasıl kullanılır konusunda çok önemli bir konudur. Keten tohumu bayatladığında toksik etki gösterir. Özellikle öğütüldüğünde raf ömrü sadece bir gündür. Daha sonra hızla bozulur. Bu nedenle hazır öğütülmüş keten tohumları fayda yerine zarar bile getirebilir. Tazeliği kontrol etmek için keten tohumunu suyla çimlenmeye bırakın çimleniyorsa taze olduğuna emin olabilirsiniz. Keten tohumu kullanılırken bol su içilmesi gerekir.

Mutlaka incele:  En Faydalı Balık Hangisi? Faydaları Neler?

Keten tohumunu kimler kullanmamalıdır?

Keten tohumu hücre yenileyici etkiye sahip olduğundan kanser hastalarında ve özellikle prostat kanserinde tümörlerin daha hılı büyümesine sebebiyet verebileceğinden kullanılmamalıdır. Hamile bayanlar da keten tohumunu kullanmamalıdır. Bunun dışında keten tohumu nasıl kullanılır başlığı altında saydığımız kurallara dikkat ederek keten tohumu tüketilebilir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!