Bebeklerde Kızamık Aşısı Kaçıncı Ayda Yapılır? Kızamık Aşısı Nedir?

Bebek sağlığı ile ilgili bilmeniz gerekenlere ulaşmak için yazının sonunda ilgili içerikleri incelemeyi unutmayın!

186

Kızamık, bir virüs nedeni ile ortaya çıkan, önceleri üst solunum yolu hastalığı belirtileri vererek bu şekilde algılanmasına neden olan ve daha sonra yüz ve enseden başlayarak vücuda yayılan döküntülü bir hastalıktır. Kızamık aşısı da, bu hastalığa neden olabilecek olan mikroplar ile savaşabilmek adına hastalık yapıcı etkisi mikrobun kendisi kadar olmayan, azaltılmış şekilde bilinçli olarak insan vücuduna verilen canlı bir virüs aşısı olarak belirtilebilir. Ancak, annelerin aklını kurcalayan “Kızamık aşısı kaçıncı ayda yapılır?” sorusu da son derece önemli bir konu olarak dikkat çeker.

Mutlaka incele:  Bebek Emzirme Minderi Yapımı, Modelleri ve Örnekleri

Kızamık Hastalığı Nasıl Meydana Gelir?

kızamık aşısı

Kızamık virüsü, hastalık etkisi görülen kişilerde öncelikle ağız içerisinde ve hemen akabinde de burun boşluğunda kendine yer bulur. Ardından, bu kadar önemli ve kritik yerlere yetişen kızamık hastalığı kişinin konuşması ile bile geçebilirken, hapşırma ve öksürme ile çevreye yayar, baka kişiler de hatta soluk alıp verirken bile bu hastalığı kaparlar.

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

kızamık aşısı

Mutlaka incele:  En Güzel Yeni Doğan Erkek Bebek Kıyafetleri

Kızamık aşısı, kızamık hastalığı geçirmiş bir anne tarafından bebeği ilk 9 ile 12 ay arasında korur. Ancak, anneler ne zaman nasıl şekilde bu aşıyı vurdurmaları gerektiğini tam bilememekte ve “Kızamık aşısı kaçıncı ayda yapılır?” diye düşünmektedir. Bebek 12 aylık olduğunda kızamık aşısı yaptırmak kesinlikle tavsiye edilmektedir. 12 ile 15. aylar arasında aşı yaptırılması gereklidir. Devamında aşının diğer dozu ise 4 ile 6 yaş arasında yaptırılmalıdır. Çocuğun bağışıklık sistemini bu şekilde güçlendirmek mümkündür.

Kimler Kızamık Aşısı Olamazlar?

kızamık aşısı

Kızamık aşısı vurulabilmek için öncelikle kişinin yüksek ateşi kesinlikle olmamalıdır. Aynı zamanda zatürre ve tüberküloz gibi bir enfeksiyon rahatsızlığı olanlara da kızamık aşısı vurulamaz. Bağışıklığı baskılayan ve güçlü etkileri olan AIDS, kanser, lösemi, lenfoma gibi hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemi bozuklukları olanlar yani hipogamaglobulinemi ve disgamaglobulinemi gibi hastalığı olanlara da yine kızamık aşısı vurulmaz. Bunun yanı sıra, kanlarında trombosit eksikliği olanlarda olumsuz reaksiyonlar verebileceği için bu aşı bu kişilere de vurulmazken, kemoterapi ya da radyoterapi görenler ile kortizon ve immunsüpresif ilaçları çok yüksek dozda kullanmak zorunda olanlar da kızamık aşısı olamazlar.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır? Nasıl Yapılır?

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!