Kolay ve Pratik Meze Tarifleri

2147

Sofralarınızda ana yemeğinizi kolay meze tarifleri kullanarak çeşit çeşit mezelerle süsleyebilirsiniz. Böylece sofralarınız daha zengin ve daha renkli duracaktır.

Kolay Meze Tarifleri İle Rengarenk Sofralar

Herkesin hızlıca hazırlayabileceği, pratik ve kolay meze tarifleri sizlerle paylaşmak isteriz. Bu yazımızda size aktaracağımız kolay meze tarifleri yoğurtlu brokoli ezmesi, labne peynirli patlıcan mezesi ve acılı ezme tarifi.

Mutlaka incele:  Evde Sirke Yapımı - Elma ve Üzüm Sirkesi Yapılışları

1Yoğurtlu Brokoli Ezmesi Malzemeleri

Yoğurtlu brokoli ezmesi mezesi için malzemelerimiz her şeyden önce iki orta boy ya da bir büyük boy brokoli. Sonrasında bir orta boy havuç, yedi yemek kaşığı süzme yoğurt, bir yemek kaşığı kıyılmış maydanoz, iki diş dövülmüş sarımsak ve dilediğiniz kadar tuz ve pul biber de diğer malzemelerimiz.

2Yoğurtlu Brokoli Ezmesinin Hazırlanışı

Brokoli küçük dallarına ayrılacak şekilde kesilir ve birkaç parçaya ayrılmış havuç ile birlikte haşlanır. Haşlandıktan sonra el blenderı ile sudan alınıp bir kaba konmuş olan haşlanmış sebzeler püre haline getirilir. Sonrasında diğer malzemeler de eklenerek bir kez daha karıştırılır. Kayık tabağa alınıp yayılan karışım, üzeri pul biber ile süslenerek servis edilir.

3Labne Peynirli Patlıcan Mezesi Malzemeleri

Mutlaka incele:  Zeytinyağlı, Kıymalı, Patatesli Pırasa Yemeği Tarifi

Kolay meze tarifleri malzemelerimizden en önemlisi iki adet büyük boy patlıcan veya iki topan patlıcan veya patlıcanı kendimiz közlemeyecek isek yarım kavanoz közlenmiş patlıcan. Diğerleri de şu şekilde: iki yüz gram labne peyniri, beş yemek kaşığı dövülmüş iç ceviz, iki diş dövülmüş sarımsak, bir yemek kaşığı maydanoz, arzu edildiği kadar tuz, üç yemek kaşığı zeytinyağı.

4Labne Peynirli Patlıcan Mezesi Hazırlanışı

Köz patlıcan incecik kıyılır. Bir kapta patlıcan dışındaki bütün malzemeler konup el blenderı yardımıyla karıştırılır. Sonrasında patlıcan da eklenerek her şey tekrar karıştırılır ve servis tabağına alınır.

5Acılı Ezme Malzemeleri

Kebapların ve et yemeklerinin vazgeçilmez arkadaşı acılı ezme için malzemelerimizi sıralayalım. Beş adet orta boy domates, bir adet büyük boy kuru soğan, sarımsak seviyor iseniz dört diş sarımsak, yarım demet ince kıyılmış maydanoz, arzu edildiği kadar kırmızı pul biber, arzu edildiği kadar nar ekşisi, iki tatlı kaşığı kuru nane, yarım tatlı kaşığı karabiber, arzu edildiği kadar tuz, iki adet orta boy kırmızı biber ve iki tatlı kaşığı salça – mümkünse biber salçası – malzemelerimiz.

Mutlaka incele:  Lezzetli ve Nefis Kabak Mezesi Nasıl Yapılır?

6Acılı Ezme Hazırlanışı

Kabukları soyulmuş domates, maydanoz, kuru soğan, sarımsak ve kırmızı biberler robottan geçirilir. Sonrasında tuz, karabiber, salça, nan eve pul biber eklenerek tekrar karıştırılır. Salınan su o kapta bırakılarak başka bir servis tabağına şık bir şekilde yaydırılan ezme nar ekşisi ile servis edilir.

Hayat Kurtaran Kolay Meze Tarifleri

Mutfakta hayat kurtaran kolay meze tarifleri için yazımızın faydalı olacağına inanıyoruz. Bu mezeler sofranızda oldukça şık duracak ve herkes tarifini almak için yarışacak. Çünkü bu tarifler denenmiş, evde kolaylıkla herkesin uygulayabileceği, hızlıva hazırlanabilen, pratik ve harika tarifler. Afiyetler olsun!

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!