Kreşe Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

En faydalı okul öncesi bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1537

Son yıllarda anne ve babalar düzenli bir işte çalıştıkları için çocuklarını kreşe vermeye tercih ediyorlar. Özellikle son birkaç yılda okul öncesi eğitime verilen önem de arttı. Bazı çocuklar kreşe gideceği günü iple çekerken bazı çocuklar da kreşe gitmek istemiyorlar. Bu da ailelerin kafalarında kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı sorusunun belirmesine neden oluyor.

Kreşe Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Kreşe gitmek istemeyen bir çocuğunuz varsa nasıl davranacağınızı çok iyi bilmelisiniz. Eğer imkanınız varsa bir pedagogdan da yardım alabilirsiniz. Kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi İlk Hafta Etkinlikleri

1Kreşe Alıştırma Yöntemleri

3.5 yaşındaki çocuğum kreşe gitmek istemiyor diyorsanız merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Kreşe başlayan pek çok çocuk kreşe gitmemek için ağlıyor ve bu da ebeveynleri zor durumda bırakıyor. Çocukları ağladığı için kreşe göndermekten vazgeçen ebeveynler de var. Çocuğunuzu kreşe göndermeden önce onu psikolojik olarak alıştırmalısınız. Kreş ortamıyla ve yaşayacaklarıyla ilgili bilgi vermelisiniz. Hiç bilmediği bir ortama girmekten korkması çok normal. Onu ve kendinizi psikolojik olarak kreşe hazırlayın.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi İçin Basit Sanat Etkinlikleri Örnekleri

2Yuvaya Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Kreşe gitmek istemeyen çocuğunuza tutarlı davranmalısınız. Bir gün kreşe gitmemek için ağlıyor ya da kreşe gitmek istemiyor diye o gün evde kalmasına müsaade ederseniz bu davranışı tekrarlayacaktır ve bu sefer gitmesi için yaptığınız hiçbir şey işe yaramayacaktır. Çocuklar davranışları akıllarında tutarlar ve bu davranışları daha sonra size karşı kullanabilirler.

Mutlaka incele:  Okulun İlk Günü Ne Giyilir?

3Kreşe Başlayan Çocuğun Psikoloji

4 yaşındaki kızım kreşe gitmek istemiyor diyorsanız öncelikle kreşe giden çocuğun psikoloji hakkında bilginiz olmalı. Kreş, çocuğunuzun şu ana kadar bulunduğu ortamlara pek benzemiyor. Kreşteyken sizden ve tanıdığı herkesten uzak. Belli bir düzeni olmak zorunda. Saatlere, kurallara uymak ve en önemlisi hoşlanmadığı çocuklarla bile arada olması gerekiyor. Çocuğunuzun neden kreşe gitmek istemediğini anlayabilirseniz sorunu çok daha kolay çözersiniz.

Çocuğunuzun Yuvaya Başlama Yaşı Kaç Olmalı?

Ebeveynler çocuğun yuvaya başlama yaşıyla ilgili de ikilemde kalabilirler. Çocuğunuzu kreşe göndermek istiyorsanız ve uygun yaşta olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Çocuğunuzun Yuvaya Başlama Yaşı Kaç Olmalı? isimli yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!