Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

687

Evimizde her zaman bulundurduğumuz, yemeklerimize ve salatalarımıza kullandığımız bir meyve olan limonun cilt için de birçok faydası var. Bir adet limon günlük C vitamini ihtiyacımızın 1/3 ünü karşılayacak güçte.  Limonun cilde faydaları biraz da bu gücünden geliyor. Çünkü C vitamini cilt için önemli bir vitamin.

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi limon C vitamini yönünden çok zengin. Buna ek olarak B1, B2 ve B6 vitaminlerini de ihtiva eden limon cilt için cilt maskelerinde sıkça kullanılıyor. Limonun kabuğu ise farklı elementler içeriyor bu nedenle suyundan daha etkili faydalar sunuyor. Limon kabuğunda farklı olarak Demir, Magnezyum, Kalsiyum, Potasyum, Fosfor, Bakır, Çinko ve E vitamini içeriyor. Limonun cilde faydaları konusuna detaylı şekilde bir bakalım.

Mutlaka incele:  Düğün Öncesi Cilt Bakım Önerileri

1Sivilce ve siyah noktalarınız için limon

Anti bakteriyel yapısı ile cildinizdeki sivilcelerin azaltılması hatta tamamen temizlenmesi mümkün. Maskelerle uğraşmak istemiyorsanız, kolay ve pratik bir çözüm olarak limonu keserek sivilceli bölgelerinize sürebilirsiniz. 10 dakika bekleyip durulayın. Limonun cilde faydaları ile düzenli kullanımda sivilcelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

2Limon ile kolay maske

1 yemek kaşığı limon suyu, 1er çay kaşığı bal ve yoğurt, 1 adet yumurtanın akını bir kasede macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Göz çevresi hariç yüzünüze sürün. 20 dakika bekleyip ılık suyla güzelce arındırın. Limonun cilde faydaları görmek için düzenli kullanımda siyah nokta, leke ve sivilcelerden kurtulmanız mümkün.

Mutlaka incele:  Aspirin Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

3Arındırıcı maske

Bu maske ile limonun cilde faydaları sağlanarak cildiniz ölü hücrelerden arındırılarak temiz pürüzsüz bir yapıya kavuşması sağlanıyor. 1 yumurta akı, 2 yemek kaşığı esmer şeker, 1 yemek kaşığı limon suyunu bir kaseye koyun şekerler tam erimeyecek şekilde karıştırın. Tüm yüzünüze hafifçe masajla yedirerek sürün. 15 dakika bekledikten sonra bol suyla güzelce yıkayın, ardından mutlaka nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Mutlaka incele:  Kahvenin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Cildinizde limon kullanırken dikkatli olun

Limon asitli bir yapıya sahip olduğundan hassas cildi olanların en az yarı yarıya sulandırmaları iyi olur. Yağlı ciltler için faydalı olsa da limonu yüzünüzde uzun süre tutmayın. Limonlu bir maske kullandıktan sonra cildinizi güzelce durulayın ve ardından mutlaka nemlendirici kullanın. Limonun cilde faydaları kadar zararları da olabileceğini unutmayın. Bu nedenle ölçülere mutlaka riayet edin. Dilerseniz, Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm Önerileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!