Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer?

Birbirinden güzel doğuma hazırlık bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

3681

Günümüzde pek çok kadın hem iyileşme süresinin daha kısa olduğu hem de daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için normal doğum yapmak ister. Sezaryanla ya da normal yolla yapılan doğumlarda kesik olması normaldir. Çoğu insan normal doğumun kesiksiz olduğunu düşünse de bu pek doğru değil. Normal doğum dikişleri ne zaman düşer merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer?

Normal doğum yapan kadınlar normal doğum dikişleri ne zaman düşer diye merak ederler. Bazı durumlarda dikişlerin düşmesi uzun sürer ve bu da paniğe neden olabilir. Doğum dikişlerinin ne zaman düşeceğini bilirseniz telaş yapmanıza da gerek kalmaz.

Mutlaka incele:  Hastane Çıkışı Bebek Kıyafetleri İçin Harika Fikirler

1Evde Dikişlerin Bakımı

Normal doğumda kesi atıldıysa, bu kesilerin bakımını yapmanız çok önemli. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dikiş bölgesinin temizliğine özen göstermelisiniz. Bu bölgenin mümkün olduğunca kuru kalmasına dikkat etmelisiniz. Hastaneden çıkmadan önce dikişlerinize pansuman yapılacak. Dikişler bir süre ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu durum oldukça normaldir. Bir hafta içerisinde dikiş bölgesinde herhangi bir ağrı ve rahatsızlık hissi kalmayacaktır.

Mutlaka incele:  Keçeden Kapı Süsü Kalıpları, Modelleri ve Örnekleri

2Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer?

Vücut tarafından emilen dikişlerden yapılırsa dikişleriniz düşmeyecek, zaman içerisinde vücudunuz tarafından emilecektir. Bu durumun sağlığınız açısından herhangi bir zararı yoktur ve hijyenik açısından da bir problem teşkil etmez. Normal dikiş atıldıysa bu dikişlerin düşmesi 1 ayı bulabilir. Bazı durumlarda dikişlerin daha uzun süre düşmediği de görülmektedir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

3Doğum Kesisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Perine bölgesini her zaman temiz tutmalısınız. Temizledikten sonra ise iyice kurulamalısınız. Dikişleri su ile yıkamanızda bir sakınca yok. Yıkadıktan sonra iyice kurulamalısınız. Tuvalet kağıdını önden arkaya doğru kullanın. Arkadan öne doğru kullanırsanız mikroplar bu bölgeye temas edebilir. Doktorunuz özellikle önermediyse buz uygulaması yapmayın. Hafif şişlik olması oldukça normaldir ama normalden fazla şişlik ve morluk varsa vakit kaybetmeden doktora görünün. Dikişler gün aşırı kontrol edilmeli. Açılma riski varsa mutlaka doktorunuza göstermelisiniz. Kabızlık durumunda da doktorunuza danışmalısınız.

Mutlaka incele:  Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Normal Doğum Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Doğum egzersizlerinin doğumu kolaylaştırdığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kolay doğum için egzersiz yapmak istiyorsanız Normal Doğum Egzersizleri Nasıl Yapılır? Kolay Doğum İçin Egzersizler isimli yazımızı mutlaka okumalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!