Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Normal doğum belirtileri ile ilgili bilgileri edinmek için yazının sonundaki içeriklere mutlaka göz atın!

521

Doğum, doğanın kadınlara bahşettiği en büyük mucizedir. Hemen her kadın bir  gün anne olma hayali kurar. Çoğu kadın, var oluş sebebini ”anne olmak” olarak açıklar. Doğumun pek çok çeşidi var. Tıp alanının gelişmesi sayesinde doğum çeşitleri de şekilleniyor. Normal doğum ise her zaman en sağlıklı doğum şekli olarak bilinir. Normal doğum kaçıncı haftada olur merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Bebek bekleyen bütün anne adayları normal doğum kaçıncı haftada olur diye merak ederler. Anne adaylarının çoğu normal doğum yapmak isterler. Eğer siz de normal doğum yapmak istiyorsanız ve normal doğum ile ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Baby Shower Organizasyon Fiyatları

1Normal Doğum Kaçıncı Haftada Gerçekleşir?

 

 

Hamileliğin kaç haftalık olduğu son adetin ilk gününden itibaren hesaplanır. Hamilelik ortalama 40 hafta sürer. Bazı durumlarda 1-2 hafta fazla da sürebilir. Buna halk arasında “günü geçmek, geç doğum yapmak”  da denir. Normal doğum genellikle 37-40. haftalar arasında gerçekleşir. Bundan önce yapılan  doğumlar “erken doğum” olarak adlandırılır.

Mutlaka incele:  Alanya Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları

2Hamilelik 40 Haftayı Geçerse Ne Olur?

Hamileliğin 40 haftayı geçmesi sıklıkla görülen bir durumdur. Hamilelik 41. haftayı geçmemeli. Hamileliğin 41. haftayı geçmesi ise normal karşılanmayan bir durumdur. 41.Haftayı geçtikten sonrabebek ve anne zarar görebilir. Bunun ile birlikte, hamileliğiniz eğer 41. haftaya kadar uzarsa yine normal doğum yapabilirsiniz. Doktorunuz gerek görmediği takdirde sezaryanla doğum yaptırmayacaktır. Öncelikle size suni sancı vererek normal doğum yaptırmaya çalışacaklardır, ancak bu başarılı olmazsa doğum sezaryan ile yapılabilir.

3Sezaryanla Doğum Ne Zaman Yapılır?

Bazı durumlarda normal doğum yapmanız sakıncalı olabilir. Bebeğin karnınızda ters durması, sağlığınızla ilgili sorun yaşayacak durumda olmanız gibi nedenler dolayısıyla doktorunuz sezaryan ile doğumu uygun görebilir. Sezaryanla doğum yapmak isteyen anne adayları hazırlıklı olmak için hangi haftada doğum yapacağını bilmek isterler. Sezaryanla yapılan doğumlar genellikle gebeliğin 39. haftasında gerçekleştirilir. Bazı durumlarda bebeğin ya da annenin sağlığı tehlikedeyse erken doğum da yapılabilir. Bu konuyla ilgili net bilgiyi ise doktorunuz size verecektir.

Mutlaka incele:  Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer?

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum yaklaştığında hazırlıklı olmalısınız. Bebeğiniz dünyaya gelmeye karar verdiğinde bazı belirtiler göstereceksiniz. Bu belirtilerin ne olduğunu bilirseniz hastaneye de tam zamanında gidebilirsiniz. Normal doğum belirtileri hakkında merak ettikleriniz için Normal Doğum Belirtileri Nelerdir? isimli yazımızı okumayı unutmayın.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!