Öğretmenler Günü Tiyatro Metni Örnekleri

382

Öğretmenler gününde sınıfta ya da okulda pek çok etkinlik yapılabilir. Bu etkinliklerden en güzel ve anlamlı olanları görsel etkinliklerdir. Öğretmeniniz için sınıftaki diğer öğrencilerle beraber bir tiyatro hazırlayabilirsiniz. Öğretmenler günü tiyatro metni hazırlamak için püf noktalar arıyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Öğretmenler Günü Tiyatro Metni Örnekleri

Öğretmenler günü tiyatro metni hazırlamak sandığınız kadar zor değil. Öğretmeninizin öğretmenler gününü ona güzel bir jest yaparak kutlamak istiyorsanız sınıfınızdaki öğrencilerle bir araya gelerek bir metin yazabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Öğretmenler Günü Çiçek Notları

1Metin Hazırlıkları

Öğretmenler günü için metin hazırlarken öncelikle bir taslak oluşturmalısınız. Oyunun başında, ortasında ve sonunda neler olacağını planlarsanız metnin geri kalanını da yazmak kolay olacaktır. Tiyatro oyununun mutlaka bir mesajı olmalı. Vermek istediğiniz mesajı belirledikten sonra gidişatı da kolayca belirleyebilirsiniz. Tiyatro metninin taslağını oluştururken uzunluğuna da karar vermelisiniz.

2Metnin Konusu

Öğretmenler günü için tiyatro metni hazırlarken kendi öğretmeninizden bahsetmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir öğretmeni de canlandırabilirsiniz. Öğretmenler günü için hazırlayacağınız oyunda, öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu ve sizin için ne ifade ettiğini anlatabilirsiniz.

Mutlaka incele:  24 Kasım Öğretmenler Günü Şarkısı

3Öğretmenler Günü Metin Konsepti

Öğretmenler günü metninizin bir konsepti olmalı. Öğretmenler günü diye okulda, sınıfta geçen bir metin hazırlamanıza gerek yok. Öğretmenler hayatın her alanını şekillendiriyorlar ve onların öğrettikleri bir çocuğun hayatına dokunuyor. Bunu da hesaba katarak metin yazabilirsiniz. Oyun herhangi bir yerde geçebilir. Yeterli dekoru yapabilecek durumdaysanız istediğiniz ortamı kullanabilirsiniz.

4Dekor Hazırlığı

Öğretmenler günü için hazırlayacağınız tiyatro oyunu için dekor hazırlamanız da gerekecek. Yazacağınız metnin ortamına göre bir dekor hazırlığı yapmalısınız. Eğer dekor yapacak bütçeniz yoksa el işi kağıtları ve kartonlar kullanarak kendinize, tiyatro metnine uygun bir dekor hazırlayabilirsiniz. Dekorun çok profesyonel hazırlanmasına gerek yok. Sadece izleyenlere olayların nasıl bir yerde geçtiğini rahatça anlatabileceğiniz bir dekor yapmaya çalışın. Biraz hayal gücünüzü de kullanırsanız hazırlayamayacağınız bir dekor olmadığını anlayacaksınız.

Mutlaka incele:  Öğretmenler Günü Çiçek Yapımı

Doğaçlama Örnekleri ve Tiyatro Dramatizasyon Örnekleri

Okul öncesi çağlardaki çocukların yaratıcı zekalarını geliştirmek istiyorsanız onlara doğaçlama oyunlar oynatabilirsiniz. En faydalı doğaçlama örnekleri için Doğaçlama Örnekleri ve Tiyatro Dramatizasyon Örnekleri isimli yazımızı okumalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!