Oğul Otu Nedir? Oğul Otu Faydaları Nelerdir?

701

Sakinleştirici özellikleri ile bildiğimiz melisa (melisa, Limonotu, Kovanotu, Limon nanesi, Acem, Turincin) otunun bir adı da oğul otudur. Stresin muhteşem ilacı oğul otu bakalım başka hangi dertlere deva imiş.

Oğul Otu ve Faydaları

Oğul otu diğer adıyla melisa stres için birebir bir bitki. Melisa çayı siniri yatıştırır, huzursuzluk ve saldırganlık hallerini giderir. Bu sayede sinir ve stres kaynaklı kalp rahatsızlıklarının da önüne geçmeye yardımcı olur.

Mutlaka incele:  Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler Listesi

1Sinirleriniz için birebir oğul otu

Sinirlerinizi yatıştıran bu ot, içeriğindeki Citral, Ganriol ve Citronal stresten uzak durmanıza yardımcı oluyor. Uykusuzluk ve baş ağrılarında çok faydalıdır. Baş ağrısı için söğüt yaprağı ile birlikte kullanılırsa çok iyi gelir.

2Kalp hastalıkları için

Kalp rahatsızlıkları için karabaş otu ile birlikte yapılan çayı çok faydalıdır. Rezene ile birlikte çayı yapılıp içildiğinde kanı temizler. Bir çay kaşığı rezene ve 1 çay kaşığı kıyılmış oğul otu bir fincan kaynar 3 dakika demlendikten sonra içilebilir.

Mutlaka incele:  Evde Yapılabilecek Saç Modelleri ve Yapılışları

3Mide rahatsızlıklarında

Oğul otunun kekik ve nane ile kaynatılıp içilirse mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Bulantı için sadece nane ile birlikte demleyip içebilirsiniz. Dilerseniz, Işkın Otu Nedir? Işkın Otu Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

4Nasıl kullanılır?

Oğul otları genel olarak yaprakları kullanılır. Lapa yapmak için taze yaprakları çay yapmak için kuru yaprakları kullanılabilir. Oğul otları ve diğer otları mutlaka demleme yöntemine gire kullanmalısınız. Otların kaynatılması zararlı maddelerin de suya geçmesine neden olabilir. Bu nedenle hiçbir otu aksi söylenmedikçe kaynatmayın.

Mutlaka incele:  Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

5Oğul Otu İle Kullanabileceğiniz Diğer Bitkiler

Oğul otunu nane, rezene, kekik ve karabaş ile rahatlıkla birlikte kullanabilirsiniz. Ancak bunların hepsini karıştırarak değil mümkünse oğul otu ve diğerlerinden birini kullanın.

6Oğul Otunun Zararları Nelerdir?

Oğul otu vücudunuzla dost bir bitkidir. Aşırı kullanılmadığı sürece şu ana kadar bir yan etkisi görülmemiştir. Ancak yine de hamilelerin kullanımında doktora danışılmalıdır. Ayrıca karaciğer problemi yaşayanlar ve yatıştırıcı kullananların kullanmamaları iyi olur.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Besinler Listesi

Karaciğer yağlanması kanda artan aşırı yağ yükü nedeniyle karaciğerin hücrelerinde aşırı yağ depolanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir merak ediyorsanız, sitemize göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!