Okul Öncesi Faaliyetler İçin Öneriler

1110

Okul öncesi dönem çocuk gelişimi konusunda olduğu kadar eğitim konusunda da önemli bir süreçtir. Tabiri caizse dünyaya bembeyaz bir sayfa gibi gelen çocuğunuzun bu hayatta öğrenecek çok şeyi var. Fiziksel ve zihinsel gelişmenin yanında motor becerilerin de kazanılması yapılacak aktivitelere bağlıdır. Çocuğunuzun gelişimini ve eğitimini olumlu yönde etkilemek istiyorsanız, bu yazımızda sizlere sunacağımız okul öncesi faaliyetler size çok yardımcı olacaktır.

Okul Öncesi Faaliyetlerle Zihinsel Gelişimi Arttırın

Doğru beslenme şekli seçildiğinde çocuğunuzun uyku kalitesine de dikkat ettiğinizde fiziksel gelişimi sağlıklı bir şekilde gelişmektedir. Ancak, zihinsel gelişimin de beslendiği bazı etkinlikler olduğu çoğu kez unutulmaktadır. Zihinsel ve motor becerilerin gelişmesi için çocuğunuza yapabileceğiniz en önemli katkı okul öncesi faaliyetlerdir. Okul öncesi faaliyetler sayesinde çocuğunuz okula gitmeden önce kazanması gereken yeteneklerini kazanabilmekte ve alması gereken eğitimi almaktadır.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi Taç Örnekleri

1Sanat ve elişi faaliyetleri

Çizme, boyama, resim, kesme- yapıştırma okul öncesi çocukların yaşamında her zaman olması gereken heyecan verici, eğlendiren hem de öğreten faaliyetlerdendir. Bu faaliyetler çocukların el ve göz koordinasyonlarını ve motor becerilerini geliştirmekte, hayal güçlerinin gelişmesini ve çocuklarının başardıkları için cesaretlenmesine neden olmaktadır.

2Bilim ve doğa içeren okul öncesi faaliyetler

Küçük yaştaki çocuklar yaşamı anlamak için etraflarındaki her türlü olaya ilgi duyarlar. Bu nedenle bilim ve doğa konulu okul öncesi faaliyetler hayatı anlaması ve yaşananları doğayı anlamlandırabilmesi için çocuklara çok şey katmaktadır. Zararsız basit bilimsel deneyler, doğa yürüyüşleri ve herbaryum gibi farklı bilimsel etkinlikler çocuklar için iyi aktivitelerdendir.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi 29 Ekim Etkinlikleri

3Matematiksel okul öncesi faaliyetler

Bu oyunlardan kasıt problem ya da sıkıcı matematiksel akıl yürütme oyunları değildir. Çocuğunuz okula gitmeyecek kadar küçük olduğundan ona sevdiği şekillerden oluşan oyuncaklarla toplama çıkarma gibi işlemleri yaptırabilir, sayıları öğretebilirsiniz. Bu eğlenceli matematik oyunları sayesinde çocuğunuzun akıl yürütme yeteneği artacaktır.

4Hikâye ve kelimeli okul öncesi faaliyetler

Çocukların sözel yönlerinin ve kendini ifade etmesini geliştirmek için hikâye ve kelime faaliyetleri çok önem taşımaktadır. Örneğin kelime anlamı sorma ya da başlanılan bir hikâyenin aile bireylerince ardı ardına tamamlanması gibi oyunlar hem sizi çok eğlendirir hem de çocuğunuzu çok geliştirir.

Mutlaka incele:  Anasınıfı Gösterileri İçin Sevimli Fikirler

5Birden fazla beceriyi aynı anda geliştiren okul öncesi faaliyetler

Aynı anda çok farklı beceriler kazandıran etkinlikler de mevcuttur. Bu karmaşık etkinlikler sayesinde çocuğunuz çok yönlü olarak gelişir. Örnek vermek gerekirse anlatılan hikâyeyi çocuğunuzun resmetmesi gibi… Bu tip etkinlikler hayal gücünü fazlasıyla geliştirmektedir.

Okul Öncesi Faaliyetler İçin Sosyal Öneriler

Saydığımız okul öncesi faaliyetler dışında çocuğunuzun ana sınıfı ya da kreşlerin tiyatro, folklör, şarkı söyleme ya da şiir okuma gibi sosyal aktivitelerine katılmasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz hem sosyalleşecek hem de sanatsal yönleri gelişecektir. Okul öncesi sosyal faaliyet fikirleri hakkında bilgi almak için ‘Anasınıfı Gösterileri İçin Sevimli Fikirler’ isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!