Okul Öncesi İlk Gün Etkinlikleri

Birbirinden güzel okul öncesi tavsiyeleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

5744

Çocuklar için okula alışma süresi bazen biraz sıkıntılı olabilir. Özellikle okulun ilk gününde çocuklar çok gergin olabiliyorlar. Annelerinden, evlerinden uzak kalmak onları korkutabiliyor. Çocukların okula, öğretmenlerine ve arkadaşlarına alışabilmeleri için okul öncesi ilk gün etkinlikleri yapmak faydalı oluyor.

Faydalı Okul Öncesi İlk Gün Etkinlikleri

Okulun ilk günü her öğrenci için unutulmazdır. Çocuklar, ilk gün etkinlikleri sayesinde hem okula hem de okuldaki insanlara daha kolay adapte olurlar. Okul öncesi ilk gün etkinlikleri sayesinde okulun ilk günü daha stressiz geçecektir.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi Palyaço Etkinlikleri

1Okul Öncesi İlk Gün Tanışma Oyunları

Okul öncesi çocuklar birbirlerini daha iyi tanısınlar ve ilk günden birbirlerine alışmaya başlasınlar diye tanışma oyunları oynanabilir. Topla oynamak çocukları mutlu edecektir. Öğretmen sınıfa orta büyüklükte bir top getirip “Bu benim en sevdiğim topum, bu topu kime atarsam o kişi adını söylesin.” der. Öğretmen topu ilk öğrenciye atar öğrenci adını söyleyip tekrar öğretmene atar. Öğretmen topu başka bir öğrenciye atar. Bu oyun sınıftaki bütün öğrenciler adını söyleyene kadar tekrarlanır.

Mutlaka incele:  Anasınıfı Etkinlikleri Nelerdir? En Faydalı ve Güzel Öneriler

2Okul Öncesi İlk Hafta Sanat Etkinlikleri

Okul öncesi çağlarda çoğu çocuk hangi sanat dalına atkın olduğunu henüz keşfedememiş durumdadır. Sanat etkinlikleri, çocukların ilgi alanlarını keşfetmeleri açısından da yararlıdır. İlk haftalarda çocukları çok zorlamayacak etkinlikler yapılmalıdır. Çocuklar başlangıçta onları zorlayacak şeyleri yapamazlar ve bu da okuldan soğumalarına sebep olur. Öğretmenler yapılacak sanat etkinliklerinde öğrencilere yardımcı olmalıdır.

Mutlaka incele:  Beylikdüzü Anaokulları

3Anaokulunda İlk Gün Öğretmenin Yapması Gerekenler

Anaokulunda ilk gün öğrencilerle mümkün olduğunca iletişime geçilmesi gerekiyor. Öğrencilere şeker, çikolata gibi küçük hediyeler götürülebilir. Her öğrenciye yaka kartı hazırlanabilir. Böylece çocuklara ismiyle hitap etmekte zorlanmazsınız. Öğrencilerle eğlenceli oyunlar oynayıp, tanışma etkinlikleri hazırlayabilirsiniz. Sınıfın dekorasyonu da ilgi çekici olmalı. Çocuklar için sınıfı resimlerle, balonlarla ve kapı süsleriyle süsleyebilirsiniz.

Kukla Sahnesi Nasıl Yapılır? Kukla Sahnesi Örnekleri

Artık kukla gösterileri pek fazla yapılmasa da kuklalar, çocukların her zaman dikkatini çekmiştir. Çocuklarla güzel bir geçirmek istiyorsanız bir kukla sahnesi hazırlayabilirsiniz. Kukla sahnesi hazırlama önerileri için Kukla Sahnesi Nasıl Yapılır? Kukla Sahnesi Örnekleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!