Okul Öncesi İlk Hafta Etkinlikleri

Keyifli okul öncesi fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

4901

Okul öncesi eğitim için ilk hafta çok önemlidir. Birçok çocuk ilk haftanın sonunda okulu sevmediğini belirterek okula gitmekten vazgeçer. Bunun sebebi, okula yeterince adapte olamayışıdır. Bazı çocuklar da annelerinden ayrı kalma korkusu nedeniyle gitmek istemezler. Sebep ne olursa olsun okul öncesi ilk hafta etkinlikleri, çocukların okula alışmalarında büyük rol oynamaktadır.

En Güzel Okul Öncesi İlk Hafta Etkinlikleri

Okul öncesi ilk hafta etkinlikleri, çocukların okula alışma dönemleri için çok önemlidir. Onları zorlamayacak ve sıkmayacak etkinlikler hazırlamaya özen göstermelisiniz. Etkinlik hazırlarken çocukların da fikrini almak iyi bir seçenek olabilir. Okul öncesi uyum haftasında neler yapılır merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Mutlaka incele:  Kreşe Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

1Okul Öncesi Oryantasyon Çalışmaları

Öğretmenler, öğrencileri ve onların aileleri konusunda gerekli bilgiyi toplamalıdır. Bunun için öncelikle kendinize bir okul öncesi uyum haftası planı oluşturun. Çocukların sağlık durumu, alerjileri, aileye ait temel bilgiler öğrenilmelidir. Bunun için bir form hazırlayarak öğrencilere verebilir ve birkaç gün içerisinde velilerinin doldurup tekrar size getirmelerini isteyebilirsiniz. Öğrencileriniz okula başlamadan önce ev ziyareti yaparak öğrencinin ev ortamını yakından görebilir ve ailesiyle sohbet edebilirsiniz. Okulla ve sizinle ilgili bilgilerin yer aldığı bir kitapçık hazırlayarak velilere verebilir ve çocuğunu bilgilendirmesini isteyebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi Çocuklara Animasyon Oyunları ve Animasyon Etkinlikleri

2Tanışma Topu Oyunu

Öğrencilerin isimlerini öğrenebilmeniz için en etkili oyunlardan biridir. Sadece siz değil, öğrenciler de birbirlerinin isimlerini bu oyun sayesinde öğrenebilir ve ilk oyunlarını bu sayede oynayabilirler. Orta boy, yumuşak bir topla oynayabilirsiniz. Topu öğrencilere sırasıyla atın. Attığınız öğrenci ismini söyleyip topu size geri atsın ve siz de bir sonraki öğrenciye atın. Sınıftaki bütün öğrenciler ismini söyleyene kadar oyunu devam ettirin.

Mutlaka incele:  Kukla Sahnesi Nasıl Yapılır? Kukla Sahnesi Örnekleri

3Tanışma Etkinliği

Öğretmenin çocukları sınıf ortamında tanıyabilmesi için yere öğrenci sayısı kadar minder serilir. Öğretmen de bir minder sererek oturur ve öğrencilerin de oturmasını ister. Minder üzerinde rahat olan öğrenciler kendilerini evlerinde hissederek daha içten davranırlar. Öğrencilerden kendilerini tanıtmalarını isteyebilirsiniz. Okulda olduğu için kendisini nasıl hissettiğini sorabilirsiniz. Renklerden, sayılardan bahsedebilir ve hangi öğrencinin renkler, sayılar hakkında ne kadar bilgisi olduğunu onlara fark ettirmeden öğrenebilirsiniz.

Birbirinden Güzel Okul Öncesi Kitap Ayracı Örnekleri

Okul öncesi çağlardaki çocuklar elbette henüz kitap okuyamazlar ancak kendilerine güzel masallar okunmasından hoşlanırlar. Kitaplarının arasına koyabilecekleri kitap ayracı örnekleri için Birbirinden Güzel Okul Öncesi Kitap Ayracı Örnekleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!