Okul Öncesi Tanışma Oyunları

Birbirinden güzel okul öncesi fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

2211

Okul öncesi eğitimde ilk günler çocuklar için biraz zorlu geçebiliyor. Okula alışma evresi bazı çocuklar için zorlayıcı olabiliyor. Okulun ilk haftasında oynanan okul öncesi tanışma oyunları çocukların hem sınıf arkadaşlarıyla tanışmasını hem de herkesle etkileşime geçmesini sağlıyor.

En Güzel Okul Öncesi Tanışma Oyunları

Okul öncesi tanışma oyunları hem öğretmenin öğrencileri tanıması hem de öğrencilerin birbirleriyle tanışması, etkileşime geçebilmesi için gerekli. Bu oyunlar sayesinde hangi çocuklar daha girişken, hangileri utangaç onu öğrenme şansınız da var.

Mutlaka incele:  Bakırköy Kreş Önerileri

1Hafıza Oyunu

Bu oyun hem zevkli hem de çocukların hafızasını geliştirebilmeleri için yararlı bir oyundur. Öğretmen ve öğrenciler minderlere oturur. Önce öğretmen kendi ismini söyler. Ardından ilk çocuk hem öğretmenin ismini hem de kendi ismini söyler. Sonra diğer çocuk öğretmenin, ismini söyleyen arkadaşının ve kendi ismini söyler. Bu şekilde herkes isimleri sayana kadar oynanır.

2Kim Bu?

“Kim Bu” oyunu sayesinde çocuklar sınıf arkadaşlarını daha dikkatli inceleme ve çevresini keşfetme imkanı bulabilirler. Öğretmen kimseye belli etmeden bir çocuğu seçer ve o çocuğun özelliklerini söyler. “Mavi bir tişörtü var, uzun saçları var” gibi özellikleri sayar. Öğrenciler de, öğretmenin hangi çocuğu tarif ettiğini bulmaya çalışır.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi Faaliyetler İçin Öneriler

3Merhaba Oyunu

Merhaba oyunu çok zevkli bir oyundur. Bu oyun sırasında öğretmen bir bilgisayardan ya da cdden bir müzik açar. Çocuklara birbirlerinden çok uzaklaşmadan sınıf içerisinde dolaşmalarını ister. Müzik durduğunda en yakınlarındaki çocuğa giderek “Merhaba” diyip el sıkışmalarını ve birbirlerine isimlerini söylemelerini ister.

4Topla Tanışma Oyunu

Topla tanışma oyunu en çok oynanan oyunlardan biridir. Bu oyun öğrencilerin de çok sevdiği oyunlardandır. Öğretmen orta sertlikte bir top alır ve sınıfa gelir. Önce kendi adını söyler. Sonra topu attığı çocuktan kendi ismini söylemesini ister. Çocuk, topu alıp ismini söyledikten sonra topu öğretmene atar. Öğretmen topu bir başka çocuğa atar. Bu şekilde sınıftaki her çocuk ismini söyleyene kadar oyun devam eder.

Mutlaka incele:  Okul Öncesi Dolap Süsleri

En Yararlı Kreş Etkinlik ve Faaliyet Örnekleri

Kreşte eğlenceli oyunlar oynanır ancak eğlenirken çocukların bir şeyler öğrenmesi de önemlidir. Çocuklar için yararlı etkinlikler düzenlemek istiyorsanız En Yararlı Kreş Etkinlik ve Faaliyet Örnekleri isimli yazımızı mutlaka okumalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!