Palm Yağı Nedir? Palm Yağının Faydaları Nelerdir?

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

458

Son günlerde en çok tartışılan konular arasında yer alıyor Palm Yağı. Hakkında çok çeşitli spekülatif idealar yer alan Palm Yağı Nedir? Bizler de merak edip sizler için araştırdık.

Palm Yağı Nedir?

Genellikle Malezya ve Endonezya da yetişen Palmiye ağacı meyvesinden yapılan Palm Yağı Nedir? Diğer adı hurma Yağı olan bu yağ çeşidi dünya yağ üretiminin ikinci sırasında yer alır ve iki çeşidi bulunmaktadır.

Mutlaka incele:  Yosun Yağı Nedir? Yosun Yağının Faydaları Nelerdir?

1Palmiye Ağacı Tohumlarından Elde Edilen Palm Yağı

Palm yağı nedir diye merak ediyorsanız, öncelikle nasıl elde edildiğine göre cevabınızın farklı olacağını hatırlatırız. Palmiye tohumlarından üretilen Palm Yağını tohumlardan çıkarmak için solvent bazlı çözücüler kullanılmaktadır ve yüksek oranda lauric asit içermektedir. Fabrikasyon filtrelemesi ve yağın işlenişi dolayısıyla insan sağlığına sakıncaları bulunmaktadır.

2Kırmızı Palmiye Meyvelerinden Elde Edilen Palm Yağı

İçinde ağırlıklı olarak palmitic ve oleik asit barındıran bu Palm Yağı çeşidi %50 doymuş yağ oranı içermektedir. Özellikle gıda ve bakım ürünleri sektöründe kullanılmaktadır. Günümüzde kızartma ve pişirme yağı olarak ta kullanılmaktadır ve trans yağ içermemektedir.

Mutlaka incele:  Yasemin Yağı Nedir? Yasemin Yağının Faydaları ve Kullanımı

3Palm Yağının Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde, turuncu ve kırmızı renkli sebzelerde de yer alan beta karoten ve likopen’ barındıran Palm Yağı, bu özelliği ile çok güçlü bir anti-oksidandır.  Serbest radikallerle savaşıp, hücreleri korur ve hasar görmesini engeller.

4Cilt ve Kalp Dostu

E ve A vitamini içermesi dolayısıyla cilt için çok faydalı olan Palm Yağı, içerdiği %10 Çoklu Doymamış, %40 Tekli Doymamış yağ yapısı dolayısıyla kalbinizi korumaktadır.

5Hazmı ve Sindirimi Kolaylaştırır

Yüksek kalorisi ile enerji deposudur Palm Yağı ve aynı zamanda hazmı ve sindirimi kolaylaştırır. İçeriğinde Omega-6 yağ asidi içermektedir.

6Palm Yağı Nedir? Yemeklerde Kullanılır Mı?

Dünya çapında yılda yaklaşık 50 Milyon tonluk üretimi olan Palm Yağı yüksek üretim verimliliği ile de oldukça ekonomiktir. Yarı katı haldedir ve pişirme yağı olarak kullanıldığında değişime uğramaz. Uzun kızartma sürelerinde yanmadığı için çoğunlukla kızartma yağı olarak kullanılmaktadır.

Mutlaka incele:  Kekik Yağının Faydaları Nelerdir? Saça, Cilde İyi Gelir Mi?

7Palm Yağının Diğer Kullanım Alanları

Görüldüğü gibi Palm Yağı gıda sektöründe oldukça geniş bir yer kaplamakla birlikte ekonomik olması sebebi ile neredeyse tüm sabunların üretiminde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra şampuan, kozmetik, temizlik malzemeleri, çamaşır deterjanları ve diş macunu yapımında da kullanılıyor.

8Palm Yağı Zararlı Mı?

Palm yağı nedir sorusuna cevap bulduğunuza göre bu konuda fikir sahibi olmuşsunuzdur ama yetkili bir ağızdan cevap almak isterseniz, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) na göre palm yağının yenilebilir ve güvenli 17 yağdan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Kanola Yağına da Göz Atın!

Son günlerde gündemimizi sıkça meşgul eden ve merak edilen Palm Yağı Nedir? konusunu hep birlikte inceledik.  Dilerseniz, Kanola Yağı Nedir? Kanola Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!