Birbirinden Güzel Salata Süsleme Sanatı Örnekleri ve Teknikleri

2228

Salata deyip geçmemek lazım. Her şeyde olduğu gibi yeme içme sektöründe de, evlerimizde masa hazırlarken de salata hazırlarken de süsleme ve estetik çok önemli. Çünkü her şeyden önce sunum çok önemli. Salata süsleme sayesinde de sağlıklı sebzelerden yemeyen çocuğunuza salata yedirmeniz, misafirlerinizi yemeğe çağırdığınızda onları şaşırtmanız ya da eşinize bir sürpriz yapmanız mümkün.

Çiçekten Baykuşa Salata Süsleme Örnekleri

Soğan, havuç, lahana, salatalık, brokoli ve daha aklınıza gelmeyecek pek çok sebze ile salataları süslemek ve bir harikaya dönüştürmek mümkün. Salata süsleme konusunda kullanılan temel fikir salatayı bir şekle benzetme ya da simetri kurallarından faydalanarak göze hoş gösterme. Çeşitli teknikler ile bir baykuş ya da bir çiçek elde etmeniz hiç de zor değil.

Mutlaka incele:  Sıvı Yağlı Kurabiye Tarifleri ve Yapımı

1Çocuklar Bu Salataları Çok Sevecek

Birinci önerimiz salataları çocukların seveceği gülen yüz, baykuş, ağaç, kuş, çöp adam gibi şekillere benzetme. Bunu yapmak için bazı malzemelerden göz, burun ve dudak ya da bir ağaç yapıyor iseniz ağacın meyveleri gibi duracak malzemeler seçmeniz gerekebilir.

2Sevdiğinizin Gönlünü Fethetmek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Minik domatesleri kalbin iki yarısını oluşturacak şekilde kesip sonrasında kalp şekline getirip bozulmamaları için ortalarından kürdan geçirebilirsiniz. 3 dakikanızı alacak bu yöntem ile sunumunuz sayesinde sevdiğinizin gönlünü kazanabilir, onun tatlı bir tebessüm etmesini sağlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Limon Tuzu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

3Evde Az Kalan Malzemeleri Değerlendirin

Örneğin normalde peynir ve domatesi yan yana tabakta düz bir şekilde sunduğunuzda çok iç açıcı olmayabilir. Oysa domatesleri zikzaklı şekilde iki parçaya ayırıp içlerine peynir doldurduğunuzda sevimli ve şık duracak, hem göze hem mideye hitap edecektir.

4Salatalıktan Gül

Genelde büyük otellerin açık büfe yemek alanlarında gördüğümüz süslemelerdendir. Aynı mekanlarda karşılaştığımız kabak, karpuz oymaları ciddi bir işçilik ve beceri istese de evde bir bıçak yardımı ile salatalıktan gül yapmak herkesin yapabileceği kolaylıktadır.

Mutlaka incele:  Kolay Ve Güzel Yemek Tarifleri

5Salata Süsleme için Sunum Önemlidir

Bu ara sosyal medyada çok geçen bir cümle “Sunum önemlidir.”. Siz de eserlerinizi sosyal medyada takipçileriniz ve arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

6Hazırlaması Uzun Yemesi Kısa

Elbette bu kadar emek harcanıp elde edilen o harika salata süsleme tasarımlarının iştahı kabartacağı gözden kaçırılmamalı. Kabaran iştahlar kişilerin bu tabakların hızlıca bitirmesine sebep olabilir. Yani eseriniz baki kalmayacaktır, bu nedenle kimse dokunmadan önce bir fotoğraf almakta fayda var.

Salata Süsleme Sanatı

Salata süsleme gerçekten de bir sanat. O salata tabağı hazırlanırken kişinin zevki, hayata eğlenceli ya da romantik bir bakış açısı ile bakıp bakamadığı gibi etkenler birleşerek ortaya sanatsal bir eser çıkar. Bu eser yenip bitmeden önce fotoğrafını alıp bu anıyı ölümsüzleştirmeyi aman unutmayın. Dilerseniz, Birbirinden Lezzetli Nefis Tavuklu Salata Tarifleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

salata süsleme

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!