Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

404

Üzüm çekirdeklerinden elde edilen ve hafif yağlardan olan üzüm çekirdeği yağı, gıda olarak veya kozmetik bir ürün olarak kullanılabiliyor. Üzüm çekirdeği yağının faydaları birçok sağlık sorununu kapsıyor.

Üzüm çekirdeği yağının faydaları neler?

Üzüm çekirdeği yağının faydaları soğuk sıkma yöntemi ile elde edilirse sağlanabilmekte. Cilt kırışıkları ile, lekelere, gözaltı morluklarına, saç dökülmesine, kepeğe ve egzamaya iyi gelmektedir.

Mutlaka incele:  Kakao Yağı Nedir? Kakao Yağı İle Nasıl Bronzlaşılır?

1Cilt lekeleri için

İçeriğindeki linoleik asit sayesinde akne, cilt kuruluğu, kaşıntı ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bunların yanında cilt lekeleri ve güneş lekeleri için de oldukça faydalıdır.

2Kırışıklıkları azaltır

Cilt gözeneklerini tıkamadan cildinizi nemlendiren üzüm çekirdeği yağı, yaşlanma etkilerini giderir, kırışıklıklarınızı azaltır, düzenli kullanımla yok olmalarını sağlar. Sabah ve yatmadan sorunlu bölgelere hafifçe masaj uygulayarak sürün.

4Gözaltı morlukları

Gözaltı morluklarınız için sabah ve akşam parmak ucunuza damlatarak gözaltlarına nazikçe masaj yapın. Bunu düzenli olarak devam ettirirseniz göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz.

5Saçlarınız için üzüm çekirdeği yağı

Saçlarınızı nemlendirir ve bu sayede yumuşatır. Kırıkları azaltır ve oluşmasını önler. Saçlarınızdaki kepek sorununa, egzamaya ve saç dökülmesine engel olur. Saçları kökünden besler ve güçlendirir.

6Nasıl kullanılır?

Nemlendirici olarak tüm vücudunuzda kullanabilirsiniz. Veya kremlerinize karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Az miktarlarda kullansanız bile etkili olduğundan yeterli olur. Dairesel hareketlerle cildinize yedirerek sürebilirisiniz.

Mutlaka incele:  Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir? Kayısı Yağı Cilde İyi Gelir Mi?

7Saç bakımı için üzüm çekirdeği yağının faydaları

Saçlarınızın bakımını yapmak için saç diplerine hafif masajla yedirin ve yarım saat saçınızda kalmasını sağlayın. Ardından hafif bir şampuan kullanarak saçlarınızı yıkayın.

8Genel sağlık için üzüm çekirdeği yağının faydaları

Üzüm çekirdeği yağının faydaları gıda olarak direkt salatalarda tüketilebilir. Kolesterolü düşürücü, ödem sökücü, kemik sağlığına iyi gelen bir yağdır. Omega3 ve Omega6 ihitva etmesi ile kalp damar sağlığında önemli rol oynar.

Mutfakta üzüm çekirdeği yağı

Kullanımı çok yaygın olmasa da özellikle yüksek ısı dayanımı ile kızartmalarda çok defa kullanılabilecek kıymetli bir yağdır. Üzüm çekirdeği yağının faydaları mutfakta da işinize yarayabilecek özellikler sunuyor. Sağlığınız için bu yağı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Dilerseniz, Portakal Yağı Nedir? Portakal Yağı Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!