Üzüm Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Cilde, Saça İyi Gelir mi?

1787

Sirkelerin tümü hem vücudumuz için hem de evimizdeki genel kullanım için bir çok faydası bulunan çok faydalı ürünlerdir. Genel olarak sirkelerin tamamı bakteri ve mikroplar için harika temizleyicilerdir. Üzüm sirkesinin faydaları nelermiş detaylı olarak bakalım.

Üzüm Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Kolesterolü düşürücü etkisi bulunan antioksidan içeriği ile de yaşlanma etkilerini geciktirici özellik taşır. Kansızlığa ve halsizliğe iyi gelir. Enerji verici bir besindir. Özellikle salatalarda kullandığınız üzüm sirkesi hem iştah açıcı hem de hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Üzüm sirkesinin faydaları bu kadarla sınırlı değil, diğer faydalarına da bir göz atalım.

Mutlaka incele:  Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır? Yüzde Ne Kadar Bekletilmeli?

1Cilt için üzüm sirkesinin faydaları

Güneş lekeleri ve yanıklarına karşı çözümler sunan sirke cildin sıkılaşmasını ve gençleşmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda harika bir cilt temizleyicisidir. Uygulama için 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesini 1 çay bardağı suyla seyrelterek yüzünüze pamukla sürün. Sirkeyi bakım amacıyla kesinlikle direkt cilde sürmeyin alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Tedavi amaçlı kullanımlarda kurallara uymak şartı ile kullanabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

2Üzüm Sirkesi ile sivilce tedavisi

Bire bir oranında gül suyu ile karıştırarak pamukla sivilcelerin üzerine yoğun şekilde sürüp bırakınız. Cildinizin diğer bölümlerine de sürmenizde bir sakınca yoktur. Sadece sivilce üzerine pamukla bolca yedirip bırakın. Her gün tekrarladığınızda hem sivilceleriniz kaybolacak hem de cildiniz gençleşecek ve temiz bir görünüm kazanacaktır. Dilerseniz, Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır? Evde Yapılan Sivilce Maskeleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

3Saç bakımı için üzüm sirkesinin faydaları

Üzüm sirkesinin bir faydası da saçlarınız için güzel bir bakım ürünü olmasıdır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyuna 1 ölçek sirkeye 2 ölçek su olacak şekilde yeteri kadar hazırlayıp bu suyla saçınızı durulayın. Kokusundan rahatsız olsanız da endişelenmeyin, saçlarınız kuruduğunda kötü bir koku kalmaz. Saçlarınız parlak ve yumuşak olduğu gibi kepek sorunlarından da bu şekilde kurtulursunuz.

Mutlaka incele:  Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Zayıflamak için deneyebilirsiniz

Günlük 2 yemek kaşığı sirkeyi suyla karıştırarak içtiğinizde ayda 4–5 kilo vermenize yardımcı olur. Hafif bir diyet ve sporla desteklemeniz kilo vermenizi hızlandıracaktır. Sulandırmadan kullanmanız bazı mide şikayetlerine yol açabileceğinden mutlaka sulandırarak kullanın. Üzüm sirkesinin faydaları için mutlaka verilen ölçülere uyun ve her zaman fazla ürün kullanmaktan kaçının.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!