Yasemin Yağı Nedir? Yasemin Yağının Faydaları ve Kullanımı

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

519

Hoş ve büyüleyici kokusuyla bildiğimiz beyaz ve narin bir çiçek olan yasemin çiçeğinden çok faydalı yasemin yağı elde edilmektedir. Çok eskilere dayanan tedavi edici etkisi hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Yasemin yağı ve faydaları

Yasemin yağı, Çin ve Mısır’da çok eski yıllardan beri şifa için kullanılmıştır. Başta cilt bakımı olmak üzere cilde iyi gelen yanları olduğu gibi sağlık için de birçok faydası olduğu bilinmektedir. Ayrıca hoş kokusu için de kullanılmaktadır.

Mutlaka incele:  Palm Yağı Nedir? Palm Yağının Faydaları Nelerdir?

1Rahatlatıcı etkiye sahip

Yasemin yağları sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan stres altında olan insanlar için kokusunun bulunduğu ortamlarda kişiyi rahatlatarak sinirlerini yatıştırır. Bu sayede stres kaynaklı bir çok sorunun üstesinden gelmektedir.

3Kramplara ve adale zorlanmalarında etkilidir

Kaslarda meydana gelen kasılmalarda ve zorlanmalar neticesinde oluşan ağrıları geçirmede çok faydalıdır. Masaj yoluyla ağrılı bölgelere uygulandığında gevşetici etkisi ile kas ağrılarını kısa sürede gidermeye yardımcı olur.

4Aroma terapide en etkin yağlardandır

Aroma terapi uygulamalarında en çok kullanılan ve faydası görülen yağlardan birisidir. Bu nedenle aroma terapi seanslarının vazgeçilmez yağlarından olmuştur.

6Romatizmalı ağrılar için

Romatizma ağrıları çekiyorsanız özellikle ağrılı eklem bölgelerine yapacağınız yasemin yağı masajı ile ağrılarınızın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

7Genel sağlık için

Yasemin yağı kötü kolesterolü düşürür, kalp rahatsızlıklarını önler, boğazı yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.

8Kullanım yöntemleri

Sıcak su içerisine damlatacağınız yasemin yağının solunması soğuk algınlığı etkilerinin atlatılmasına yardımcı olur. Adale ağrıları için masaj yapılarak kullanılabilir. Masaj için kullanılacağı durumlarda taşıyıcı bir yağ ile karıştırılması iyi olacaktır.

Yasemin yağının zararı var mıdır?

Direk cilde sürüldüğünde ve uzun süre temasında tahrişe neden olabilir. Genel olarak bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte sakinleştirici etkisi nedeniyle aşırı dozda kullanılması kontrol kaybına neden olabilir. Yasemin yağı uygun kullanımda zararlı bir yağ değildir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!