Yeni Doğan Bebek Emzirme Yöntemleri ve Pozisyonları

Birbirinden faydalı yeni doğan bebek bakımı bilgileri ve tavsiyeleri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

1039

İlk doğumunu yapmış anneler için emzirme büyük bir telaş sebebidir. Hastaneden eve geldiklerinde bebeğini nasıl emzireceğini bilmedikleri düşüncesiyle moral bozukluğuyla karşı karşıya kalabilirler. Yeni doğan bebek emzirme pozisyonlarıyla, bebeği rahat bir şekilde tutabilir ve emzirebilirler.

Yeni Doğan Bebek Emzirme Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Yeni doğan bebek emzirme pozisyonlarına ilk başladığınızda hata yapabilir, tekniği tam olarak kavrayamayabilirsiniz. Bu durumu zamana bırakmanız doğru olacaktır. Zamanla doğru tekniği keşfeder ve bebeğinizi emzirirken sorun yaşamazsınız.

Mutlaka incele:  En İyi Çocuk Psikolojisi Kitapları

1Kucaklama Tekniği

Kucaklama tekniği, en çok kullanılan yeni doğan bebek emzirme tekniklerden biridir. Bu pozisyon için oturur durumda olmalısınız. Bir yatak, koltuk ya da kanepe olabilir. Dizinizin üstüne bir yastık koyun ve bebeğinizin başını kolunuza, dirseğinizin iç kısmına gelecek şekilde yerleştirin. Bebeğinizin yüzü doğrudan memeğinize dönük olmalıdır. Diğer elinizle de meme başınızı bebeğinizin ağzına yerleştirin. Bebeğinizi 45 derecelik bir açıyla tutmalısınız. Bebeğinizin ellerini serbest bırakın. Bu şekilde hem size dokunabilir hem de elleriyle memenizi bulabilir. Bu pozisyon normal yolla doğmuş bebekler için uygundur.

Mutlaka incele:  Bebek Hastane Çıkışı Setleri

2Çanta Tekniği

Bu teknikte bebeğinizi koltuk altınızda, baseninize yakın bir seviyede, koltuk altına sıkıştırılan bir çanta gibi tutmalısınız. Bebeğinizin başının altına yastık koymanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ayakları arkanıza doğru, başı ise ön tarafta olmalıdır. Bebeğinizin yüzünü meme başınıza doğru yaklaştırarak, memenizle temas etmesini sağlayın. Eliniz, bebeğin başının altında, kolunuz ise yastığın üstünde olmalı. Bu pozisyon sezeryanla doğum yapmış anneler için uygundur. Böylelikle bebeğiniz ameliyat yerinize baskı yapmaz ve rahatlıkla emzirebilirsiniz.

3Yatarak Emzirme

Bu yeni doğan bebek emzirme pozisyonunda bebeğinizle birlikte yatar vaziyette olmanız gerekiyor. Önce siz yatın ve sırtınızı yastıklarla destekleyin. Bu sayede hem dinlenirsiniz hem de emzirme esnasında yorulmazsınız. Bacaklarınızı kendinize doğru çekerek dengeli bir şekilde yatabilirsiniz. Bebeğiniz de size dönük ve yan yatar bir pozisyonda olmalıdır. Başına elinizin içiyle ya da ufak bir yastıkla destek olabilirsiniz. Sırtını ve poposunu desteklemek için de diğer elinizi kullanmalısınız. Bu teknik de yine sezeryanla doğum yapan anneler için uygun bir tekniktir.

Mutlaka incele:  6 Aylık Bebek Çorbaları Nelerdir?

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

Yeni doğan bebeğinizin beslenmesi önemlidir. Bebeğinizi beslerken nelere dikkat edeceğinizi öğrenmek için Yeni Doğan Bebek Beslenmesi Nasıl Olur? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!