Yeni Doğan Bebek Gaz Çıkarma Teknikleri

En iyi yeni doğan bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1213

Yeni doğan bebek gaz çıkarma yöntemleri, son yıllarda annelerin en çok üzerinde durduğu konuların başında geliyor. Anneler farklı besin ve gaz çıkarma yöntemleri ile bebeklerinin uzun süreli olarak rahatlığını amaçlıyor.

Yeni Doğan Bebek Gaz Çıkarma Teknikleri

Bebekler, özellikle yeni doğdukları zaman uyku, beslenme ve gaz konusunda ebeveynlerin en çok araştırma yaptıkları alanlarda sıkıntı yaşarlar. Bu konulardan gaz, özellikle ilk aylarda hem bebek, hem de anneyi meşgul eder.

Mutlaka incele:  2 Aylık Bebek Kıyafetleri Modelleri, Örnekleri ve Önerileri

1Bebeklerde gaz nasıl çıkarılır?

Günde 15 ile 25 arasında gaz çıkarmak bir yenidoğan için normalken, bu sayının artması halinde doktora başvurulmalıdır. Besinlerin yeterince parçalanıp hazmedilememesinden veya hava yutmaktan dolayı ortaya çıkan gaz, bazı besinlerin anne tarafından da alınmasıyla ortaya çıkar. Özellikle örneğin meyve ve meyve sularının içinde bulunan “sorbitol” maddesi, gaz oluşmasına neden olur. Bebeğinizi dik tutarak sırtına yapacağınız küçük vuruşlarla çıkarabileceğiniz gazı, yenidoğan gaz çıkarma teknikleri hakkında bilgi sahibi olarak da çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde yatış pozisyonunda bacaklarını dizlerinden kırarak gaz çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Komik Bebek Kıyafetleri Fotoğrafları

2Masaj ve egzersizin bebek gazı çıkarmadaki yeri

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir diye araştırma yaparken karşınıza çıkacak ilk yöntemlerin başında masaj ve egzersiz gelecektir. Bu yöntem özellikle hareketsiz çocuklar için oldukça işlevsel bir yöntemdir. Aynı şekilde ailede gaz problemi yaşayan bireylerin çok olması da bu yöntemi denemeniz için bir gerekçe olacaktır. Bebeğinizi yatırdıktan sonra sırt, bel ve bacak bölgelerine yapacağınız masaj ve yaptıracağınız egzersizler sayesinde onun sağlıklı bir gaz çıkarma yaşamasına imkân sunarsınız.

3Her gaz sancısı kolik değildir

Bebeklerin beşte birinin yaşadığı kolik sorunu, gaz sancısı ile farklılık gösterir. Sancıların sık tekrarlanması kolik için en öncelikli belirti iken, gaz sancısının belirli bir aralığı yoktur. Bu nedenle örneğin bebeklerin gazı için kimyon önerisini kolik bir bebeğe veremezken, gaz sancısı olan bir bebeğe de kolik ilacı vermemeniz gerekir. Dilerseniz, Kolik Bebek Müzikleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Sepeti Modelleri

4Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Özellikle bol hareket, egzersiz, masaj gibi gaz sancısından kurtulmak üzere yapılan aktiviteler ile kimyon, anne sütü ve annenin lifli olmayan gıdalar yemesi, bebek gazı çıkarma yöntemleri arasında birinci sıradadır. Bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözüm ise kimyon, yeşillikler ve anne sütünün karışımının mamadan sonra verilmesidir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!