Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Faydalı yeni doğan bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1853

Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni, anne ve babanın en çok önemsediği detaydır. Anne ve babalar bebeklerinin uyku düzenini oturtmak için zamana ihtiyaçları olduğunu düşünür. Fakat ortalama değerler rahat etmelerini sağlayacaktır.

Bebeklerde Uykunun Önemi

Kültürümüzde özel bir yeri olan uyumak ile büyümek bağlantısı, bebekler için sıklıkla kullanılır. Uyku düzenini oturtmuş olan bir anne ve baba, bebeğinin de rahatlamasıyla, sağlıklı bir bebek yetiştirmenin mutluluğunu yaşar.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Sepeti Modelleri

1Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

Özellikle ilk günlerde bebekten bir düzen, rutin veya alışkanlık beklemek, ona yapılan bir haksızlık olacaktır. Zira bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren onu tanımaya, tecrübelerle fikirler oluşturmaya çalışır. Yeni doğan bebeğiniz özellikle ilk günlerinde sessizliğe ihtiyaç duymaz. Vantilatör, saç kurutma makinesi gibi tekrar eden seslerle rahatça uyuyan bebek, ilgisini dağıtmayacak her türlü ortamda rahatça uyuyacaktır. Fakat bunu bir düzene oturtmak için bebeğinizi tanımalı, alışkanlıklarını öğrenmelisiniz. Bunun için ortalama değerleri olan bebeklerin uyku düzeni tablosu incelenebilir.

2Yeni doğan bebeğin uykusu ne zaman düzene girer?

Yeni doğan bebekler, ilk üç ay uyku, emzirme ve tuvalet alışkanlıklarında bir düzene çoğunlukla giremez. 3. aydan sonra sıklıkla aynı şekilde hareket eden bebeğiniz, artık kendini tanıyarak düzenini oluşturmaya başlar. Bu dönem bebeğinizin acıktıkça beslendiği, uykusu geldikçe uyuduğu dönemdir. Bu dönem özellikle anne için de bebeği uyuduğu müddetçe uyuması gereke bir dönem olarak bilinir. O nedenle yeni doğan bebek uyanmıyor veya yenidoğan bebek çok uyuyor gibi endişeler başta anneyi, sonrasında da bebeği olumsuz derecede etkileyecektir.

Mutlaka incele:  Bebek Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

3Yeni doğan bebeklerde uyku problemi endişesi

Anne ve babalar yeni doğan bebeklerinin uyku düzenini birincil sıraya koyar. Bu dönemde ebeveynin rahatlığı anne ve babayı etkileyebileceği gibi, uykusunun üzerinde etkisi olacaktır. Yeni doğan bebeklerde çok uyuma veya hiç uyumama küçük bir fizyolojik ihtiyaçken, anne ve babanın olduğundan fazla önemsemesi bebeğin bu durumu yadırgamasını getirecektir. İlk haftalarında 3-4 saatlik bloklar halinde yaklaşık 16-20 saat uyuyan yeni doğan bebekler için uyku, tamamen bir doğal ihtiyaç olduğu için uyku geldiği zaman uyumak en faydalı çözümdür.

Mutlaka incele:  En Güzel Yeni Doğan Fotoğraf Çekimi Önerileri ve Tavsiyeleri

Yeni doğan bebeğin çok uyuması zararlı mı diye sorduğunuz andan itibaren artan endişe, bebeğinizin uzun vadede uyku problemi yaşamasına neden olacağı gibi, sizi de huzursuz edecektir. Bu dönemin keyfini çıkarmak için endişelerinizi bir kenara bırakıp, bebeğinize odaklanın.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!