Yosun Yağı Nedir? Yosun Yağının Faydaları Nelerdir?

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

343

Su yosunundan elde edilen bir yağ türü olan yosun yağı içerdiği vitaminler ve mineraller ile saç ve cilt sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Yosun yağı içeriğinde çinko, B vitaminleri, magnezyum ve E vitamini bulunuyor. Yosun yağının nelere faydalı olduğu konusunda bilgilerimiz için yazımızı okumaya devam edin.

Yosun Yağı Nasıl Kullanılır?

Ciltteki az miktarda görülen sorunlar için birkaç damla yosun yağının pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere sürülmesi yeterlidir. Gözaltındaki kullanımlarda en az 1 – 2 saat bekletilmesi daha iyi fayda sağlar. Daha sonra gözaltları ılık su ile yıkanılır. Yosun yağı tam etki göstermesi için birkaç kez uygulanması gerekebiliyor.

Mutlaka incele:  Yasemin Yağı Nedir? Yasemin Yağının Faydaları ve Kullanımı

1Yüz ve vücut için kullanım

Yüzünüzde ve vücudunuzun çeşitli yerlerindeki problemli bölgelerde yosun yağı güvenle kullanılabilir. Yağı vücudunuz için kullanacaksanız, uygulayacağınız bölgeye masaj yaparak yedirilmesi fayda açısından önemlidir. Yüz için aynı şekilde yumuşak bir masaj uygulayabilirsiniz. Parmak uçları ile yapacağınız masaj sayesinde yağ cildinize daha iyi nüfuz eder.

Hamilelik döneminde yosun yağını vücudunuzda kullanabilir ve doğum çatlaklarının önüne geçebilirsiniz. Eğer çatlaklarınız zaten varsa çatlakların olduğu bölgeye hafif masaj ile sürerek uygulayın. Eğer düzenli olarak her gün kullanırsanız sorunlu bölge zaman içinde düzelecek ve çatlaklar yok olacaktır.

Mutlaka incele:  Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

2Yosun yağının faydaları

Cildin temizlenmesini ve nemlenmesini sağlar. Cildi sıkılaştırır, yağları yakar. Gözaltı morluklarına iyi gelir. Metabolizmayı ve kan akışını hızlandırır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Saç köklerini güçlendirerek saçlarınızın dökülmesini önler.

3Zayıflamak için yosun yağı kullanımı

Zayıflama konusunda yosun yağını kullanmak etkili bir yöntem. Bunun için inceltmek istediğiniz bölgeye her gün düzenli olarak yosun yağı ile masaj yaparak uygulamak. Masajın ardından yağın etkisini arttırmak için masaj yaptığınız bölgeyi streç ile sarmak. Bir müddet kalan streç ile o bölge ısınarak terleyecektir. Terleme gerçekleştiğinde o bölgeyi ılık su ile yıkayabilirsiniz. İçerisindeki enzimler ile sürülen bölgedeki kan akışını hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur.

Mutlaka incele:  Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Yosun yağı zararları

Yosun yağının bilinen bir zararı olmamakla birlikte alerjisi olanlar için sorun teşkil edebilir. Bu nedenle yosun yağını önce küçük bir bölgenizde deneyin ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Kızarıklık, yanma, kaşıntı belirtisi vermiyorsa sorunsuzca kullanabilirsiniz. Yosun yağları zararlı yağ sınıfında değildir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!