Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

998

Zencefilgiller familyasından hem baharat hem şifa kaynağı bir bitki olan zerdeçalın bir diğer adı da Hint safranıdır. Zerdeçalın faydaları nelerdir konusunda sizler için yaptığımız araştırma bu yazımızda.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Sivri yapraklara sahip zerdeçal sarı renkte çiçeklere sahiptir. Bitkinin çiçeklerinden ziyade sap kısmından çıkan köklere benzere uzantıların toz haline getirilmesi sonucu kullanılır. Zerdeçalın faydaları nelerdir bir göz atalım.

Mutlaka incele:  Acı Biber Yağının Faydaları Nelerdir? Acı Biber Yağı Neye İyi Gelir?

1Zerdeçalın kansere karşı etkisi

Son zamanlarda iyice artan kanser hastalıklarına karşı çok etkili bir koruyucu ve tedavi edici faydaya sahip olan zerdeçal, düzenli kullanıldığında kanser hücrelere karşı savaşarak onları yok ediyor.

2Hangi kanser türlerinde etkili

Zerdeçal birçok kanser türüne karşı fayda sağlamakla birlikte en etkili faydası olduğu kanser türleri kolon kanseri, prostat ve meme kanserleridir. Zerdeçal kansere karşı en etkin doğal silahlardan birisidir.

Mutlaka incele:  Avokado Nasıl Yetiştirilir? Avokado Çekirdeği Nasıl Ekilir?

3Romatizma ağrılarına karşı zerdeçalın faydaları nelerdir?

Anti enflamatuar etkiye sahip olan zerdeçal, osteoarterit ve romatoid arterit gibi sorunlarla savaşılmasında yardımcıdır. Hafif eklem ağrılarında ve romatizmalı ağrılarda ağrıları hafifleterek rahatlama sağlar.

4Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğindeki lipopolisakarit maddesi ile bağışıklık sistemine yardımcı etkilere sahiptir. Bakterilere ve serbest radikallere karşı etken bir madde olan lipopolisakarit iltihaplar ile de savaşır.

5Soğuk algınlıkları için zerdeçalın faydaları nelerdir?

Bağışık sistemini güçlendirmesi ve bakterilere karşı savaşması sayesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı çok faydalıdır. Soğuk algınlığı ve öksürük sorunu için 1 bardak süte 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip içmek çok iyi gelmektedir.

Mutlaka incele:  Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir? Asma Yaprağı Çayı Neye İyi Gelir?

6Kesik ve yanıklarda zerdeçalın faydaları nelerdir?

Mikrop öldürücü etkisi sayesinde küçük yara ve kesiklerde ayrıca yanıklarda koruyucu ve iyileştirici özellik taşır. Bunun için sorunlu bölgenin üzerine zerdeçal serpiştirmeniz yeterli.

7Kilo vermeye yardımcı olabilir

Yemek aralarında 1 çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek kilo vermek için fayda sağlamaktadır. Zerdeçal tozunu yoğurda karıştırarak da tüketebilirsiniz. Düzenli kullanımda hem sağlıklı hemde zayıflayan biri olabilirsiniz.

8Sindirim sistemine karşı faydalıdır

Safra kesesi sorunlarına karşı, şişkinlik ve gaz sorunlarına karşı etkili bir baharattır. Çiğ şekilde tüketmek tüm sindirim sistemi sorunlarına çözüm üretecek kadar fayda sağlamaktadır. Zerdeçalın faydaları nelerdir konulu yazımız umarız faydalı olmuştur.

Faydalı Bitkiler Listesi

Faydalı bitkiler veya şifalı ve faydalı otlar sağlığımız için alternatif olarak başvurduğumuz maddelerdir. Bu bitkiler hakkında daha fazla bilgi almak için faydalı bitkiler ve yararlarını bahsettiğimiz yazıya göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!