Doğu Anadolu Bölgesi Halk Oyunları Nelerdir?

21047

Köklü kültürümüz farklı halk oyunlarına ev sahipliği yapmaktadır. Doğu Anadolu bölgesi halk oyunları da bu açıdan zengin seçeneklere sahiptir.

En Yaygın Doğu Anadolu Bölgesi Halk Oyunları 

Hem düğünlerde hem de farklı etkinliklerde yörenize ait halk oyunlarını sergilemek istiyorsanız, Doğu Anadolu bölgesi halk oyunları hakkında sunduğumuz bilgilere göz atmayı unutmayın.

Mutlaka incele:  Akdeniz Bölgesi Halk Oyunları Nelerdir?

1Bar

Doğu Anadolu söz konusu olunca akla ilk gelen bar oyunları oluyor. Özellikle Erzurum ile özdeşleşen bu oyun davul ve zurna eşliğinde farklı ritm ve figürlerle oynanır. Bu oyunu icra ederken en az 5 oyuncu bir araya gelir ve gittikçe hızlanan tempoda ve çevik hareketler ile oynanır. Oyuncular başlangıçta el ele tutuşsa da hızlandıkça birbirlerinin omuzlarından tutarlar.

2Çayda Çıra

Dünyada mumlu dans olarak bilinen çayda çıra, Elazığ ili ile özdeşleşmiştir. düğün gibi törenlerde sadece kadınlar tarafından oynanan bu oyun, Doğu Anadolu bölgesi halk oyunları için sergileneceği zaman kadın-erkek karışık bir şekilde oynanır. Kendine has müziği ve manileri olan bu oyuna başlarken genelde şu mani okunur:

“Yansın şamdanlarda mum, olsun ergenler sıra.

Mutlaka incele:  Karadeniz Bölgesi Halk Oyunları Nelerdir?

İnsin davula tokmak, başlasın Çayda Çıra.”

Maninin ardından oyuncular çember oluşturarak oyuna başlar ve kızlar çemberin ortasında yer alan alanda çömelir ve her erkek eşinin etrafında bir tur döner. Ardından tüm oyuncular düz olacak şekilde sıralanır ve ileri 8 adım atılarak şamdanlar yere bırakılır. Daha sonra oyuna has türkü söylenir ve şamdanlar alınarak alan terk edilir.

3Erzincan Yöresine Özel Doğu Anadolu Bölgesi Halk Oyunları

Yukarıda bahsedilen oyunların yanı sıra Erzincan ve çevresinde “herfene” adı verilen eğlence gecelerinde başka oyunlar da oynanır. Türkülerin eşlik ettiği bu oyunlara örnek olarak divan, hoyrat ve garip de verilebilir. Ayrıca davul, zurna ve klarnetin eşlik ettiği halaylar da bu yörede yaygındır.

5Elazığ Yöresine Özel Doğu Anadolu Bölgesi Halk Oyunları

Çayda çırası ile meşhur olan Elazığ’da halay, üçayak, tanzara gibi oyunlar da oynanır. Bu oyunlar için kullanılacak müzik için davul, zurna, bağlama, def gibi enstrümanlar kullanılır.

6Muş Yöresine Özel Doğu Anadolu Bölgesi Halk Oyunları

Muş, ağır oynanan oyunları ile ünlüdür. Hatta oyun oynayan kişinin başına bir tas su konsa dökülmez bile diyerek bu oyunların ne kadar ağır oynandığı vurgulanır. Koçeri, Silvani, Aşırma, Lemo gibi oyunlar Muş’ta sıklıkla oynanır.

Halk Oyunları Kostümleri İçin Harika Öneriler

Geleneksel kıyafetlerle çok daha keyifli hale gelen Doğu Anadolu bölgesi halk oyunları izlemeye değerdir. Folklor Kıyafetleri Örnekleri, Halk Oyunları Kostümleri yazımızı inceleyerek hangi halk oyunu için hangi kıyafetin uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

ege-yoresi-halk-oyunlari-4 akdeniz-bolgesi-halk-oyunlari-2 akdeniz-bolgesi-halk-oyunlari-5 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari1 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari2 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari12 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari11 ic-anadolu-bolgesi-halk-oyunlari9

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!