Söz Merasimi Nasıl Yapılır? Söz Nişan Hazırlıkları Listesi

12427

Söz merasimi evliliğe giden yolda atılan ilk adım olarak bilinir. Bu nedenle de önemli bir merasimdir. Söz nişan hazırlıkları sırasında heyecan ve telaş bir arada yaşanır. Bu keyifli ve telaşlı dönemde neler yapacağınızı bilmeniz işlerinizi çok kolaylaştıracaktır.

Söz Nişan Hazırlıkları Listesi

Söz nişan hazırlıkları en keyifli dönemdir. Bu dönemde hem kendi adetlerinizi uygulamanız hem de çevrenizde daha önceden sözlenmiş ya da nişanlanmış insanların deneyimlerini dinlemeniz bu dönemi kolay bir hale getirecektir.

Mutlaka incele:  Nişan Yüzüğü Seçimi İçin Etkileyici Öneriler

1Söz Elbisesi

Söz elbisesi tercihinizi mutlaka sade ve şık modellerden yana kullanmalısınız. Erkek arkadaşınız ise mutlaka takım elbise tercih etmeli. Saç ve makyajınızı da fazla abartılı yapmayın. Doğal olun ve bol bol gülümseyin.

2Söz Yüzüğü

Söz yüzüğünü erkek tarafı, nişan yüzüğünü ise kız tarafı alır. Eğer söz ve nişanı aynı gün yapacaksanız yüzükleri erkek tarafının alması doğru olacaktır. Yüzüklerin yanı sıra çiçek ve çikolata götürmek de erkek tarafının söz nişan hazırlıkları döneminde yapması gerekenler arasındadır.

Mutlaka incele:  Kız İstemeye Giderken Neler Götürülür?

3Söz Çiçeği ve Çikolatası

Söz nişan hazırlıkları için erkek tarafının mutlaka çiçek ve çikolata alması gerekiyor. Canlı çiçek en doğru tercihtir. Hem de daha şık durur. Çikolata için de gümüş tepsili bir çikolata seçilebilir ya da gondol tabaklı çikolatalar da tercih edilen modeller arasında.

4Söz Kahvesi

Söz kahvesi, söz merasimlerinin olmazsa olmazıdır. Yıllardan beri süren bir adettir. Kahve dağıtılmadan önce kız tarafı daha önceden aldıkları çikolatayı misafirlere dağıtır ve ardından kahve dağıtımı başlar. Damat kahvesi genellikle tuzlu ya da acılı olur. Ancak bu durumu yine de fazla abartmamanızı öneriyoruz.

Mutlaka incele:  Nişan Pasta Modelleri İçin Muhteşem Öneriler

5Söz nişan hazırlıkları kız İsteme

Kahveler içildikten sonra kız isteme merasimi başlar. Söze erkeğin aile büyüklerinden birisi yani babası, dedesi gibi birisi “Allahın emri, peygamberin kavliyle” diyerek başlar. Kızın babası da gençlerin aldığı bu karara saygı duyduğunu söyler ve “hayırlısı olsun” diyerek onayladığını belirtir. Bu sözün ardından yüzük takılması kararlaştırıldıysa yüzükler takılır, gelin ve damat adayı aile büyüklerinin ellerini öper.

Söz Çikolatası Modelleri

Söz nişan hazırlıkları döneminde olan söz çikolatası almak isteyen birinin aklını karıştıracak kadar çok çikolata modeli var. Eğer söz çikolatası alacaksanız ve modeline henüz karar veremediyseniz Söz Çikolatası Modelleri isimli yazımız size bu konuda ilham verebilir.

1 YORUM

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!