Anasayfa
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kategoriler

🎈 Biz Kimiz?
🧐 Nasıl Çalışır?
🌟 Müşteri Değerlendirmeleri

Destek
İletişim
Kariyer
Blog
Anasayfa
Talepler
Bildirimler
Kategoriler

📲 Mobil Uygulama İndir
🎈 Biz Kimiz?
🧐 Nasıl Çalışır?
🌟 Müşteri Değerlendirmeleri
💁 Destek

Çıkış
İzle ve Öğren 🎓
Genel Bakış 👀
Talepler
Teklifler
Anlaşmalar
Değerlendirmeler
Bildirimler
İstatistikler
Profilim
Ayarlar

📲 Mobil Uygulama İndir
🌟 Üyelik
🌟 Hesabını Yükselt
📣 Profilini Paylaş
🎓 İzle ve Öğren
💁 Destek

Çıkış

Olumsuz değerlendirme aldığımda ne yapmalıyım?

author
Nedim Emre Akın
tarafından 31/01/2022 tarihinde yayınlandı.

Olumsuz değerlendirmelerin de aslında işinin bir parçası olduğunu unutma ve bu değerlendirmelerin motivasyonunu kötü etkilemesine izin verme.


Olumsuz değerlendirmelerin, olumlu etkisi.


Yapılan araştırmalara göre, değerlendirmelerden tam puan alan ve hiç kötü değerlendirmeye sahip olmayan profillerin, birkaç kötü değerlendirmesi olsa da genel olarak iyi değerlendirmelere sahip olan profillere nazaran daha az tercih edildiği görülmektedir. Yapılan olumsuz değerlendirmeler profil gerçekliğini de artırmaktadır.


Örneğin;

Hiç kötü değerlendirmeye sahip olmayan X profili ile genel olarak iyi değerlendirmelere sahip olup birkaç tane kötü değerlendirmesi alan Y profilini karşılaştırdığımızda, müşterilerin Y profilini daha inandırıcı bulduğunu ve Y profilini tercih ettiği gözlemlenmiştir.


Ek olarak, olumsuz değerlendirmelerini aşağıdaki 4 adımı izleyerek yönetebilirsin:


1) Hızlı ol!

Hakkında yapılan olumsuz değerlendirmeleri olabildiğince hızlı bir şekilde yanıtlamalısın. Aksi takdirde değerlendirmeyi diğer müşteriler de yanıtsız olarak gördüklerinde bu durumdan olumsuz etkilenir.


2) Yapıcı ol

Değerlendirme ne kadar olumsuz olursa olsun, verdiğin yanıt mutlaka yapıcı olmalı. "Öncelikle değerlendirmeniz için teşekkür ederim" gibi bir cümle kullanmayı ihmal etme. Değerlendirmeyi dikkatli bir şekilde oku ve cevaplarken diğer müşterilerin de bu yanıtı okuyacaklarını aklından çıkarma.


3) Çözüm sun

Yaşanan sıkıntı ile ilgili yapabileceğin ya da yaptığın bir aksiyon varsa bunu mutlaka yanıtında belirt.


4) Krizi fırsata çevir

Hakkında yapılan olumsuz değerlendirmeyi yanıtlarken, müşterinin sıkıntısını giderebilmen ve hoşnut olmayan müşteriyi sakinleştirmen durumunda, değerlendirmeyi inceleyen müşteriler, aldıkları ya da alacakları hizmetler ile ilgili sıkıntı yaşadıklarında onlarla da ilgileneceğini düşünür ve sana olan güvenleri artar.

Yardıma mı ihtiyacın var? İletişime Geç


gigbi.com nedir?