Çocuk Fotoğrafları Nasıl Çekilmeli?

1024

Fotoğrafçılık zaten zor bir işken, çocuk fotoğrafçılığı çok daha zorlayıcı bir iştir. Büyük ihtimalle çocuk her söylediğinizi yapmaz ve dikkati sık sık dağıtır. Peki çocuk fotoğrafları nasıl çekilir? İşte yapacağınız birkaç taktik ile harika çocuk fotoğrafları çekmenin yolları..

Çocuk Doğum Günü Partisi İçin Tüyolar

Çocuk Fotoğrafları

Çocuklar hem çok enerjik hem de çabuk sıkılan bir yapıya sahip oldukları için onları hem doğal halleriyle hem de en iyi şekilde yakalamak pek de kolay olmayabilir. Yetişkin birine nasıl durması gerektiğini, nasıl poz vermesi gerektiğini anlatırsınız ve o kişi bunu sorunsuz bir şekilde uygular. Ancak bir çocuk için bu durum çok daha farklıdır.

Mutlaka incele:  Erkek Çocuk 3 Yaş Doğum Günü Fikirleri

1Size güvenmelerini sağlayın.

İyi fotoğraflar çekmeniz için çocuğun sizin söylediklerinizi yerine getiriyor olması gerekir. Bir çocuğun sizi dinlemesi için ise öncelikle size güvenmesi şart. Çocuk fotoğrafları çekmenin ilk kuralı onların güvenleriniz kazanmaktır. Eğer söylediklerinizi yapar ve fotoğrafların en doğru şekilde çekilmesini sağlarsa ona çikolata ya da şeker vereceğini söyleyebilirsiniz. Acele etmeden fotoğraf çekimi öncesinde çocukla bol bol sohbet ederek güvenini kazanabilirsiniz. Onun hayal gücüne hitap eden sohbetler açabilir ve onunla arkadaş olabilirsiniz.

2Yanınızda çocuğun ebeveynlerini bulundurun.

Çocuğun rahat şekilde poz vermesi için kendini güvende hissetmesi gerekir. Bunu için de yanınızda annesini ya da babasını gördüğünde kendine güveni gelir ve çok daha rahat pozlar vermeye başlar. Siz fotoğraf çekerken annesi ya da babası yanınızda bulunduğunda çocuk sizi artık yabancı biri olarak görmemeye başlar ve söylediklerinizi uygular.

Mutlaka incele:  Kreşte Doğum Günü Fikirleri

3Bir tema belirleyin.

Çekeceğiniz fotoğrafların ne tür bir kompozisyon içereceğine karar vermelisiniz. Çocuğun ilgi alanlarından birini gerçekleştirirken çekilen fotoğrafları harika bir fikir olabilir. Çocuk hem sevdiği şeyi yapmak ve göstermek için hevesli olur hem de onun bu özgüveni fotoğrafa iyi bir şekilde yansır. Bunun yanı sıra stüdyo ortamı çocukları sıkabilir. Doğa içerisinde, yemyeşil çimenlerde, çocuğun ilgisini uyandırabilecek bir ortamda fotoğraf çekmek sizin için çok daha iyi olacaktır.

Mutlaka incele:  3 Yaş Erkek Çocuğu Doğum Günü Kıyafetleri

4Çocuklarla aynı seviyede durun.

Çocuk fotoğrafları çekerken dizlerinizin üzerine çökmeli ve çocukla göz hizasını yakalamalısınız. Özellikle portre fotoğrafı çekerken çocukla aynı seviyede olmanız iyi fotoğraflar yakalamak için önemli. Bunu yalnızca portre fotoğraflarında değil açık hava ya da etkinlik fotoğraflarında da uygulayarak başarılı fotoğraflar elde edebilirsiniz.

5Flaş kullanmayın.

Çocukların fotoğraflarını çekerken flaş kullanmamanızda fayda var. Çünkü ani flaşlar küçük yaştaki çocukların gözlerini rahatsız edebilir. Bunun yanı sıra gözleri alışık olmadığı için her flaş patladığında poz vermesi güçleşebilir. Bu da fotoğrafların doğallıktan uzaklaşmasını sağlar. Çocuk flaştan korktuğu için kendini rahat hissedemez ve endişeli bir tutum sergiler. Bunun için mümkün olduğunca doğal fotoğraflar yakalamalı ve flaş kullanmamalısınız.

child-photography-id-845956 Children-Cary-Child-Photographers-Raleigh-Child-Photography-1 encinitas-childrens-photographer-1 IG1A2222web LSI-Training-Series-Child-Sessions-Pt1-Andrea-Martin organic-child-photography Sheaffer-Family-17-copy-1024x683

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!