Anasayfa
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kategoriler

🎈 Biz Kimiz?
🧐 Nasıl Çalışır?
🌟 Müşteri Değerlendirmeleri

Destek
İletişim
Kariyer
Blog
Anasayfa
Talepler
Bildirimler
Kategoriler

📲 Mobil Uygulama İndir
🎈 Biz Kimiz?
🧐 Nasıl Çalışır?
🌟 Müşteri Değerlendirmeleri
💁 Destek

Çıkış
İzle ve Öğren 🎓
Genel Bakış 👀
Talepler
Teklifler
Anlaşmalar
Değerlendirmeler
Bildirimler
İstatistikler
Profilim
Ayarlar

📲 Mobil Uygulama İndir
🌟 Üyelik
🌟 Hesabını Yükselt
📣 Profilini Paylaş
🎓 İzle ve Öğren
💁 Destek

Çıkış

Nikah İşlemleri Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

author
Nedim Emre Akın
tarafından 27/05/2021 tarihinde yazıldı.

Yuva kurmaya adım atan çiftlerin, nikah işlemleri süresince ne yapmalarını gerektiğini anlatan bu yazı, evlencek çiftlerin yardımcısı olacak.


Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nikah işlemlerini nasıl başlatmanız gerektiği hakkında detaylı bir kaynak arıyorsanız, doğru yerdesiniz.


Nikah işlemleri için nereye başvurmanız gerekiyor?

Evlenecek çiftlerden birinin ikametgahının geçerli olduğu belediyeye başvurarak nikah işlemleri için ilk adımı atabilirsiniz.


Nikah işlemleri için gerekli belgeler neler?

1. Evlenme beyannamesi: İki adet düzenlenir.

2. Nüfus cüzdanları ve fotokopileri

3. Sağlık raporu/resmi sağlık kurulu raporu: Sağlık ocağından onaylı evlenmeye engel hastalığın bulunmadığını gösteren sağlık raporu alınmalıdır.

4. İkametgah Belgesi: Çiftlerden birinin ilgili ilçede yaşadığını gösteren ikametgah belgesi yeterlidir.

5. Vesikalık Fotoğraf: 4'er adet fotoğraf istense de başvurulan kurum daha fazla isteyebilir, hazırlıklı gitmenizde fayda var.

6. Nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi: Nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örnekleri, kişinin evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığını gösterdiği için evlenme ehliyet belgesi olarak da kabul edilir. Çiftlerden biri yabancı ise ilgili devletin yerel temsilciliklerinden kişinin nüfus bilgilerini içeren belge temin edilebilir.


Evlilik başvurusu ne zaman yapılır, saatleri nelerdir?

Kurumlara göre farklılık gösterse de evlilik başvurusu hafta içi 8.30 ile 12.00 saatleri arasında yapılır.


Çiftler ayrı şehirlerde yaşıyorsa nikah işlemleri nasıl yapılır?

Farklı şehirlerde yaşayan çiftler, yaşadıkları şehirlerdeki belediyelere başvurulabilir. Daha sonra ilgili belediyeler kendi aralarında bilgi alış verişi yaparlar.


Farklı bir şehirde nikah kıydırmak için...

Nikah işlemleri başvurusu yaptığınız şehirde değil de farklı bir şehir ya da ülkede kıydırmak istiyorsanız, nikah işlemleri için ikametgahınızın olduğu belediyeye başvurarak gerekli belgeleri evlendirme memurluğuna teslim edip onaylanmış evlenme beyannamesi izin belgesi ile yurt içinde veya dışında nikah işleminin gerçekleşeceği makamda ayrı bir dosya düzenlenmesine gerek kalmadan evlenebilirsiniz.


Eş adaylarından biri yabancı ise nikah işlemleri nasıl olmalı?

Yabancı eş adayının bağlı olduğu konsolosluktan evlenme ehliyet belgesi alınması gerekir. Başvurulan belediye bu belgeyi ilgili kurumdan doğrudan alabilir. Çiftler yabancı ve aynı ülke vatandaşı ise Türkiye'deki temsilciliklerinde evlenebilecekleri gibi belediyenin evlendirme memurluğuna başvuru yapıldığında, nikah işlemleri bu birim tarafından yapılabilir.


Daha önce evlendiyseniz nikah işlemleri için nelere dikkat etmelisiniz?

Daha önce evlendiyseniz, önceki evliliğinizin bitiminden itibaren 300 günün geçmesi gerekmektedir. Bu süreyi beklemek istemiyorsanız, aile mahkemesinden iddet müddeti kararı almanız gerekmektedir.


Yurtdışında evlenecekseniz nikah işlemleri için neler yapmalısınız?

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ya da eş adaylarından biri Türk olan çiftler yaşadıkları ülkenin yetkili makamları huzurunda evlenebilir. Fakat en geç 30 gün içinde evlenmeyi yapan yabancı makamdan gerekli belgelerin alınıp dış temsilciliğe verilmesi gerekir. Bulunan ülkede dış temsilcilik yok ise, evlenme belgesi Türkçeye çevrilerek Dışişleri Bakanlığı'nca onaylanır ve nüfus müdürlüğüne iletilir.


Gelin adayları için soyadı seçimi

Gelin adayları artık eşlerinin soyadlarını kullanmak zorunda değil. Kızlık soyadlarını ya da iki soyadı kullanmak isteyen adayların bunu başvuru esnasında belirtmeleri gerekiyor. Nikah işlemleri tamamlandıktan sonra soyadı değişikliği ancak mahkeme kararı ile mümkün.


Dikkat etmeniz gerekenler

  • Yıldırım nikahları için ise en geç 24 saat öncesinden başvurmalısınız.
  • Hazırladığını evraklar 6 ay geçerlidir.
  • Müracaat edildikten en erken bir gün sonraya nikah günü verilmektedir.
  • Nikah şahitlerinin evlenecek kişileri tanıması gerekmektedir ve TC kimlik numaralarının olması zorunludur.
  • Nikah şahitleri anne, baba gibi birinci derece yakınlar arasından seçilemez.
  • Nikahınızı evlendirme dairesinde gerçekleştirebileceğiniz gibi düğün mekanına da nikah memurunu çağırabilirsiniz. Bu isteğinizi başvuru esnasında belirtmeniz gerekir.
  • Tıbbi bir sakınca bulunmadığı resmi kurumlardan onaylandığı takdirde akıl hastalarının evlenmelerinde bir sakınca yoktur.En İyi Nikah Organizasyon Fiyatları ve Seçenekleri gigbi'de!
Şehrindeki en iyi Nikah Organizasyon profesyonelleri sana hizmet vermek için hazır. Geçmiş müşteri değerlendirmeleri ile. Hemen talep oluştur, birkaç dakika içinde teklifler gelsin. Karşılaştır ve en iyisini seç.
Nikah İşlemleri Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir? için en iyi profesyonel listesi
5.0 82 oy

Bu içerikleri nasıl hazırlıyoruz?
Her gün yüzlerce müşteri gigbi.com'da hizmet ihtiyaçları için güvenilir ve iyi profesyonelleri buluyor. Sorularını profesyonellerimiz ile görüşerek ve mevcut müşteri taleplerini analiz ederek cevaplandırıyoruz.

Ücretsiz Teklif Al
Birkaç dakika içinde teklifler gelsin, karşılaştır, en iyisini seç.
TEKLİF AL
gigbi.com nedir?