Çikolatalı Doğum Günü Pastası Yapımı, Tarifi ve Modelleri

4279

Doğum günlerinin vazgeçilmezlerinden biri de şüphesiz çikolatalı doğum günü pastası. Meyveli pastalara kıyasla daha çok seveni bulunan bu çeşit pastalar, yapımının da kolaylığı sebebiyle sıkça tercih ediliyor.

Lezzetli ve Şık Çikolatalı Doğum Günü Pastası Modelleri

Sağlıklı beslenmenin yaşamlarımızdaki yeri arttıkça tükettiğimiz tüm yiyeceklerde içimizin rahat olacağı çözümler arıyoruz. Oldukça basit ve lezzetli tariflerle doğum günlerini de içiniz rahat organize etmeniz mümkün.

Mutlaka incele:  Bebek Doğum Günü Pastaları için Harika Öneriler

1Çikolatalı doğum günü pastası nasıl yapılır?

İster hazır keklerden alın, isterseniz kendi kekinizi kendiniz yapın elinizdeki keki üç eşit parçaya bölmekle başlayın işe. Her parçanın bir tarafını sütle ıslatıp, bir spatula yardımıyla benmari usulü erittiğimiz çikolatayı sürerek devam edin. Bu arada dilerseniz önceden rendelediğiniz Antep fıstıklarını da aralara serpebilirsiniz. Fıstığı eklediğiniz dilimin üzerine, çikolata sürülmüş diğer dilimi ekleyebilirsiniz. Diğer katlara da aynı işlem uygulanıp, kenarları düzelterek çikolatalı doğum günü pastası modellerini tamamlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Yaş Pasta Süsleme Teknikleri, Çikolata ile Pasta Süsleme

2Süslemeye geçmeden önce

Hazırladığınız çikolatalı doğum günü pastası tabanını 10 dakika buzdolabında beklettikten sonra ikinci katı da tamamlanıp isteğe göre krema ile süslenir. Pastanın daha sert olmasını sağlayacak olan bu kattan sonra pasta tekrar buzdolabına konur. Artık süslemeye geçmek için hazırsınız.

3Çilek ve çikolatanın aşkını yansıtan çikolatalı doğum günü pastası modelleri

Çikolatalı doğum günü pastası modellerine en çok yakışan malzemelerden biri şüphesiz çilektir. Çileği ister süsleme olarak kullanın, isterseniz pastanın içine katın; çikolatayla uyumuna hayran kalacaksınız. Az miktarda da olsa ekleyeceğiniz damla çikolatalar sayesinde hem yoğun bir tat, hem de meyvenin ferahlığını aynı anda verebilirsiniz.

5Pratik çikolatalı doğum günü pastası

Hazır rulo kekleri 5 cm boyunda dilimleyerek derin bir kabın çeperine dizin ve ortasını hazırladığınız çikolatalı krema ya da puding ile doldurun. Daha sonra üst kısmını da keklerle kaplayın ve 3 saat buzdolabında bekletin. Daha sonra bir tabağa ters çevirin.

6Pasta yerine çikolatalı cupcake de tercih edebilirsiniz.

Son günlerde bütün pastalar yerine cupcakelerden oluşan pastalar doğum günlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Üzerini dilediğiniz krema ile süsleyeceğiniz bu cupcakler özellikle çocukları çok mutlu edecektir.

7Beyaz çikolatanın da hakkı yenmez

Bitter veya sütlü çikolatanın yanında beyaz çikolatanın da çikolatalı doğum günü pastası modellerindeki uyumu yadsınamaz. Özellikle farklı çeşit bir çikolata ile kullanılması lezzetini daha da ortaya çıkaracak olan beyaz çikolata, süslemelerde de oldukça şık duracaktır. Dilerseniz, Şeker Hamurundan Doğum Günü Pastası Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!