Nişanda Erkek Tarafı Ne Takar? Nişanda Takı Takılır mı?

Nişan ve söz hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ilgili yazılar bölümümüze göz atabilirsiniz.

13067

Düğün provası olarak görülen nişan, kız isteme ve nişan merasiminden sonra gelen aşamadır. Artık aileler tanışmıştır. Söz merasimine göre biraz daha detaylı düşünülmesi gereken nişan, genellikle bir mekan tutularak yapılmaktadır. Fotoğrafçı, süsleme ve müzik gibi işlemler için düğün yapıyormuş gibi planlamalar yapmalısınız. Bu süreç içerisinde aileler de hazırlık sürecinde çokça bir araya geleceği için ilişkiler güçlenecek, düğüne kadar sağlam bir bağ olacaktır. Düğün erkek tarafının sorumluluğunda yapıldığı için nişan kız tarafının sorumluluğunda yapılır. “Nişanda erkek tarafı ne takar?” sorusu ise oldukça sık karşılaşılan bir soru. Her bölgeye veya her ailenin maddi durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak, genel olarak uygulanan adetler hakkında bir derleme hazırladık sizlere.

Mutlaka incele:  En Güzel Nişan Kurdelesi Modelleri ve Süsleme Örnekleri

Nişanda Erkek Tarafının Yapması Gerekenler

Nişan kız tarafının sorumluluğunda olduğu için bu süreçte asıl yük onlarda olacaktır. Ancak, erkek tarafının da yapması gerekenler var. Öncelikle yapılması gereken alyansların seçilmesidir. Bu seçim yapılırken müstakbel gelinin de yanınızda olması daha iyi bir seçim yapılmasını sağlayacaktır. Bazı bölgelerde ise kızın yüzüğünü erkek tarafı, erkeğin yüzüğünü ise kız tarafı alır. Bu sizin adetlerinize göre değişiklik gösterecektir.

nişanda erkek tarafı ne takar

Yüzükler alındıktan sonra erkek tarafının gelinin nişan alışverişini, bohça eşyalarını ve kuaför masraflarını da karşılaması gerekmektedir. Nişanda giyeceğini kıyafet, ayakkabı gibi masrafları da damadın annesi ile beraber gelinin çıkacağı alışverişte erkek tarafı alır.

Mutlaka incele:  Nişan Yastığı Modelleri, Örnekleri ve Fiyatları

Nişanda Kıza Altın Ne Takılır?

Nişanda erkek tarafı ne takar sorusunun yanı sıra “Nişanda davetliler takı takar mı?” kafanızdaki en büyük soru işaretlerinden biri olabilir. Geleneklerimizde böyle bir şey çok karşılaşılan bir durum değildir. Nişan töreninde akraba ağırlıklı olacağı için takmak isteyenler tabi ki takabilir. Bu törende asıl takılar gelin ve damat aileleri tarafından takılır. Bazı bölgelerde gelin adayına gümüş veya inci takılar takılsa da genel olarak altın tercih edilir. Takılacak olan takılar ailelerin kendi arasında söz sırasında belirlenir. Sözde kararlaştırılan bu takıların bir standarttı yoktur. Ailelerin kendi durumlarına göre değişiklik gösterir.

Mutlaka incele:  En Güzel Söz Tepsileri ve Yapımı

nişanda erkek tarafı ne takar

En çok tercih edilen takılar ise kolyeküpebileklikten oluşan setlerdir. Geline takılan bu setlerin karşılığında ise eğer gelinin ailesi isterse damada şık bir saat takabilirler. Saat alternatifi olarak ise –damat bu tarz takılar kullanıyorsa- altın bilezik veya künye de takılabilir. Geline de set haricinde ise isterseniz sadece 2 ya da 3 tane bilezik de takabilirsiniz.

1 YORUM

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!