Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Birbirinden faydalı doğuma hazırlık bilgileri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

1603

Doğuma yaklaşılan son günlerde anne adaylarını bir heyecan sarar. Bu nedenşe anne adaylarına doğum çantası hazırlama işini son ana bırakmamasını öneririz. Umarız doğum çantasında olması gerekenler hakkındaki bu yazımız, işinizi kolaylaştırır.

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Doğum çantasında hem anne hem de bebek için işinize yarayacak eşyalar bulunur. Doğum çantasını hamileliğin son 2 ayında hazır hale getirmeniz ve ulaşılması kolay bir yerde bulundurmanız gerekir. eksiksiz bir çanta hazırlayabilmeniz için doğum çantasında olması gerekenler için önemli bilgileri burada bulabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Lohusa Sepeti Nasıl Yapılır? En Güzel Lohusa Sepeti Örnekleri

1Anne İçin Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum çantası hazırlarken bebeğinizi olduğu kadar kendinizi de düşünmelisiniz. Anne çantasında mutlaka olması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 1 adet gecelik ve pijama takımı: Gecelik ve pijama seçerken rahat hareket etmenize izin verecek şekilde olmasına dikkat ediniz. Ayrıca, bebeği kolayca emzirecek şekilde tasarlanan lohusa pijama ve geceliklerini tercih etmelisiniz.
 • Hırka, çorap ve terlik: Hangi mevsimde olursanız olun, yanınıza bir adet hırka almayı unutmayın. Hastane ortamında hava değişikliklerine maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle çantanıza birkaç öift çorap almayı da ihmal etmeyin.
 • Diş fırçası, diş macunu, tarak, şampuan gibi bakım malzemeleri de doğum çantasımda olması gerekenler arasında yer almaktadır.
 • Ayrıca yeni annelerin lohusa sütyeni, göğüs pedi, hijyenik ped gibi malzemelere ihtiyacı olabilir.
 • Son olarak doğumdan sonra kendinizi bakımlı hissetmek isterseniz makyaj malzemlerinizin yanı sıra toka, saç şekillendirici gibi şeyleri de çantanızda bulundurabilirsiniz.
Mutlaka incele:  Doğum Şekerleri Yapımı ve Modelleri

2Bebek İçin Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum çantasında olması gerekenler annenin ihtiyaçları sınırlı değil. Bebek için doğum çantasında olması gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 2- 3 adet hastane çıkış takımı
 • 3- 4 tane zıbın
 • şapka, eldiven, çorap
 • battaniye
 • yeni doğan bebek bezi, ıslak mendil
 • bebeği taşımanıza yardımcı olacak portbebe

Yeni Doğan Bebek Emzirme Yöntemleri ve Pozisyonları

Yeni doğmuş bebekler için emzirme konusu oldukça önemlidir. Bebeğin emme güdüsünün gelişmesi için ne kadar süre aralıklarla emzirileceği ve emzirirken nasıl bir pozisyonda tutulması gerektiğini bilmek büyük önem taşır. Anne olmaya hazırlananlar ve yeni anneler bu konuda biraz bilgi almak için Yeni Doğan Bebek Emzirme Yöntemleri ve Pozisyonları adlı yazımıza göz atabilirler.

Mutlaka incele:  Kapsamlı Ay Ay ve Hafta Hafta Tüm Hamilelik Belirtileri Listesi

dogum-cantasinda-olmasi-gerekenler-nelerdir doğum çantasında olması gerekenler hamile çantası doğum çantası modelleri hastane çıkışı çantası

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!