Nişan Kurabiyesi Tarifi ve Modelleri

Birbirinden güzel nişan süsleri fikirleri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

4049

Nişan töreninizi organize ederken nişan kıyafeti, nişan yüzüğü gibi detayların yanı sıra nasıl bir nişan kurabiyesi istediğinize de karar vermelisiniz. Nişan kurabiyenizi özel olarak hazırlatabileceğiniz gibi kendiniz yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Nişan Kurabiyesi Yapımı

Nişan kurabiyesi yapımı çok zor gibi görünse de size vereceğimiz tarif sayesinde aslında gayet kolay olduğunu göreceksiniz.

Mutlaka incele:  Evde Nişan Süslemeleri Modelleri, Örnekleri ve Fikirleri

1Nişan Kurabiyenizi Kendiniz Yapabilirsiniz

Nişan kurabiyesi yapmaya başlamadan önce pasta malzemeleri satan yerlerde bulabileceğiniz nişan temalı kurabiye kalıplarını edinebilirsiniz. Ayrıca el becerilerinize güveniyorsanız üzerine yapacağınız süsleme ve yazılarla el emeği kurabiyelerinizi de nişanınıza gelen misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

2Nişan Kurabiyesi İçin Malzemeler

Nişan kurabiyesi yapmak için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir. Malzeme listesinde kabartma tozunun olmamasına şaşırmayın çünkü kurabiyeleri kolay süsleyebilmemiz için kurabiyelerimizin fazla kabarmaması lazım.

1 adet oda sıcaklığında yumurta
250 gr pudra şekeri
250 gr tereyağ
1 paket vanilya
½ çay kaşığı tarçın
5 su bardağ un
2 damla portakal suyu ve portakal kabuğu rendesi

Süslemek için:
Şeker Hamuru
Gıda boyası kalemleri

3Nişan Kurabiyesi Yapım Aşamaları

Nişan kurabiyesi için gerekli tüm malzemeleri bir kaba koyduktan sonra hamuru iyice yoğurarak kurabiye hamuru kıvamına getiriniz. Uygun kıvama gelen hamuru hava almayacak şekilde streç film ile sararak en az 2 saat buzdolabında bekletiniz. İsterseniz bu hamuru 3 aya kadar buzlukta saklayıp ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Çikolata Tabağı Süsleme Örnekleri

4Nişan Kurabiyesi Hamuru Nasıl Şekillendirilir?

Hamura şekil vermeden önce pürüzsüz bir yüzeye sahip olması için şekillendireceğiniz hamuru iki adet pişirme kağıdı arasına yerleştirip merdane ile 0,5 cm kalınlığında açınız. Daha sonra kurabiye kalıpları ile şekilde şekillendiriniz ve pişirme kağıdı serilmiş tepsiye yerleştiriniz. Üstten ikinci rafa yerleştirdiğiniz tepsideki kurabiyeleri fanı açılmış fırında 175 derecede 10-12 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır.

5Nişan Kurabiyesinin Süslenmesi

Eğer nişan kurabiyenizi şeker hamuru ile süsleyecekseniz kullandığınız kurabiye kalıbının bir boy küçüğünü şeker hamurunu şekillendirmek için kullanabilirsiniz. Şeker hamurunu da kurabiye hamuru gibi pişirme kağıdından yardım alarak açabilirsiniz. Şeker hamurunu kurabiyeye yapıştırmak için ise 3 yemek kaşığı su ile 1 çay kaşığı balı karıştırarak pasta fırçası ile kurabiyelerinizin üzerine sürebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Nişan Magnetleri

6Gıda Boyası Kalemleri İle Süsleyebilirsiniz

Süslemeyi gıda boyası kalemleri ile yapacaksanız şekillendirmeyi dıştan içe doğru yapmanızı öneririz. Yani önce kurabiyenin kenarından başlayarak büyük ve daha az detay gerektiren tasarımları tamamladıktan sonra ayrıntılar ile ilgilenmeye başlayabilirsiniz.

Nişan Kurabiyesi Modelleri

Nişan kurabiyenizi işin ehli birine de yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey hayalinizdeki nişan kurabiyesine karar vermek. Onlarca kurabiye modeli arasından birine karar vermekte zorlanıyorsanız söz ve nişan kurabiyeleri için öneriler sunduğumuz yazımız size yardımcı olacaktır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!