Kapsamlı Ay Ay ve Hafta Hafta Tüm Hamilelik Belirtileri Listesi

1608

İçindekiler

Bu yazımızda hamilelik sürecini en başından itibaren takip edeceğiz ve ilk hamilelik belirtilerinden başlayarak, ay ay ve hafta hafta tüm hamilelik bilgilerini birlikte takip edeceğiz. Hazırsan, başlayalım!

En yaygın ilk hafta hamilelik belirtileri

Hamilelik, birçok kişinin aşina olduğu belirtilerle ortaya çıkar. Ancak yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek ve doğru saptamalar yapmak için ilk hafta hamilelik belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanız şart. İşte ilk hafta hamilelik belirtileri ve birkaç tavsiye.

Regl gecikmesi

Belirtiler arasında en bilinenlerden biri regl gecikmesidir. Eğer olmanız gereken tarihte regl olmadıysanız hamileliğinizin ilk haftasında olabilirsiniz. Ancak elbette bu hamileliği saptamak için çok geçerli bir belirti değildir. Regl gecikmesi stres, hormonal dengesizlikler gibi birçok farklı sebeple de gerçekleşebilir.

Hamileliğin ilk haftasında kanamalar olabilir.

Ufak çaplı kanamalar yaşıyorsanız bu bebeğinizin rahme yerleştiğinin bir sinyalidir. Hamileliğin ilk haftasında genellikle kanamalar görülür. Ayrıca bu kanamalarla birlikte daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu iki belirti hamile kaldığınızın işareti olabilir. Bu kanamaların reglden farkı daha az ve sıvı olmasıdır.

En bilinen belirtiler; bulantı ve kusma

Hamilelik belirtileri dendiğinde akla ilk olarak bulantı ve kusma gelir. Bu belirtiler hamileliğin ilk haftasında ortaya çıkar ve hamileliğin ikinci ayına kadar devam eder. Genellikle sabah bulantıları kendini gösterir. Kokulara karşı hassasiyet oluşur ve bu nedenle yemek kokuları bile kusmaya sebep olabilir.

Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet

Bu belirti de ilk hafta hamilelik belirtileri arasında en yaygın olanıdır. Göğüsleriniz önceki haline göre daha dolgunlaşır ve hassasiyet oluşur. Regl olmadan önceki hassasiyetten daha farklı ve daha yoğundur.

Ruh halinde değişim

Her ne kadar birçok kadın regl dönemi öncesi ve sırasında ruh halinde değişiklikler hissetse de bu ayrıca bir hamilelik belirtisidir. Hamileliğin ilk haftasında daha yoğun bir ruh halimi değişimi yaşar ve daha çok etkilenirsiniz.

2 haftalık gebelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin ilk haftalarında bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. 2 haftalık gebelik belirtileri bazıları için fark edilir olmamakla birlikte birçok anne adayında fark edilir değişiklikler meydana getirmektedir.

2 haftalık hamilelik belirtileri

İlk haftalarda meydana gelen belirtiler kesin gebelik olduğunun anlaşılmasına tek başına yetmeyebilir. Bazı hastalıkların belirtileri ile ortak özellikler taşıdığından yanıltıcı olabilmektedir. Kişi beklenti içinde ise dikkatini çekecek belirtiler olmaktadır.

Adet gecikmesi görülebilir

Hamilelik ile yumurtlama süreci de duracağından en fark edilir belirtilerden birisi adet dönemimin kısa sürmesi veya hiç olmaması gibi durumlardır. Ancak bazı 2 haftalık gebelik belirtileri adet gecikmesinden önce gözlemlenebilmektedir.

Mide bulantıları haberci olabilir

Genelde her gebeliğin ilk belirtilerinden olan mide bulantıları ve kusma isteği çoğu hamilenin yaşadığı bir olaydır. Çok ender kişilerde ya çok az bulantı olur ya da hiç olmayabilir.

Baş dönmesi yaşayabilirsiniz

Eğer başka bir rahatsızlığın habercisi değilse baş dönmesi ilk hamilelik belirtilerinden biri olmaktadır. Baş dönmeleri çok uzun sürmeyen ancak rahatsız edici şekillerde olmaktadır. 2 haftalık gebelik belirtileri olarak her anne adayında görülmeyebilir veya çok hafif olarak atlatılabilir.

Kokulara karşı hassasiyet oluşabilir

Hamileliğin ilk zamanlarında görülmeye başlayan kokulara karşı aşırı reaksiyon bazı gebelerde hamileliğin sonuna kadar sürebilmektedir. Çok sevdiğiniz kokular veya rahatsız edici olmayan kokular size rahatsız edici gelmeye başlayabilir.

Göğüslerde hassasiyet

Göğüslerde şişme ve hassasiyet başlayabilir. Regl döneminin de habercisi olabilen belirtiler hamileliğin ilk haftalarında kendisini gösterebilir. Bazen göğüslere dokunmak rahatsız edici hal alabilir.

Sindirim sistemi değişiklikleri

Vücutta hamilelik ile başlayan hormonal değişimler tepeden tırnağa tüm vücudunuzda küçük büyük etkiler yapabilir. Bunların birisi de sindirim sisteminde meydana gelen şişkinlik, gaz gibi belirtilerle kendisini gösterir.

3 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

3 haftalık hamilelik belirtileri arasında en belirgin belirti mide bulantıları ve kusmadır. Ayrıca ilk haftalarda yerleşme kanamaları da görülebilir. Ancak bu kanama anne adayları tarafından çoğunlukla regl kanaması sanılır. Oysaki yerleşme kanaması çok az olur.

hamilelik

Erken Hamilelik Belirtileri

Bebeğiniz daha çok küçük. Rahme yeni yerleşmeye başlıyor. İlk haftalarda, bebeğiniz rahminize yerleştiğinde yerleşme kanamalarının yanı sıra yorgunluk da meydana gelir. Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız, sürekli uyuma ihtiyacı duyuyorsanız ve göğüsleriniz de büyümeye başladıysa bunlar erken 3 haftalık hamilelik belirtileri olabilir.

Ani Ruh Hali Değişimleri

Hormonlarınızın değişimiyle beraber ruh haliniz de değişmeye başlayabilir. Yakın çevrenizdeki insanlar size bazı şeylere fazla duygusal yaklaşmaya başladığınızı söyler ancak davranışlarınız size mantıklı gelebilir. Tüm bunların nedeni hormonlarınız ve yorgunluğunuzun sebebi de hormonlarınızdaki değişimlerdir.

Sık Tuvalete Gitme İsteği

Rahminiz, idrar torbanıza baskı yapması sebebiyle sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. İdrar torbanızda biraz bile idrar birikince sanki çok idrarınız varmış gibi 10 dakikada bir tuvalete gitmeye başlarsınız. Bu durum gebeliğin 9. ayına kadar sürecektir.

3 Haftalık Hamilelik Belirtileri Sabah Bulantıları

Sabah bulantıları hamileliğin en yaygın bilinen belirtilerindendir. Genellikle sabahları mideniz daha çok bulanır. Mide bulantılarınız 4. aya kadar sürebilir. Ayrıca kokulara karşı hassasiyet de oluşur. Size rahatsız edici gelmeyen kokular bile koku hassasiyetiniz sebebiyle midenizi bulandırabilir.

3 Haftalık Gebelik Testte Çıkar Mı?

Gebeliğinizin testte çıkabilmesi için hamilelik hormonlarınızın yeterince artmış olması gerekiyor. 3. haftada hormonlarınız yeterli düzeye çıkacaktır. Test yaptığınızda silik de olsa mutlaka bir çizgi çıkar. 4. haftada ise bu çizgi tamamen belirginleşecektir. Eğer hamilelik hormonlarınız arttıysa belirgin çizgiyi 3. haftada da görebilirsiniz.

Faydalı 4 Haftalık Gebelik Bilgileri

4 haftalık gebelik, gebeliğin en heyecanlı dönemleridir. Anne adayları bu dönemlerde bebek haberinin heyecanını yaşarken biraz da sıkıntı çekerler. Vücutlarında oluşan değişiklikler onlara zorlu bir süreç yaşatabilir.

4 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin bu erken döneminde vücudunuz, bir bebek beklediğinizin sinyallerini verecektir. Bu dönemde hormonlarınız nedeniyle kan hacminiz artacak ve kalbiniz olduğundan daha hızlı atacaktır. Bu, yorgunluk belirtilerine neden olur. Hamilelik şüpheniz yoksa bunun günlük hayatın stresinden olduğunu düşünmeniz çok doğal. Hormonlarınız yükseldiği için mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülür. İyice dinlenerek ve düzenli beslenerek bu dönemi daha rahat geçirebilirsiniz.

4 Haftalık Gebelik Belirtileri Yaşayanlar

4 haftalık gebelikte kasık ağrısı problemi yaşamanız çok normal. Kasık ağrısı da gebelik belirtilerinden birisidir. Çoğu zaman adet sancısıyla karıştırılabilir çünkü ikisi de birbirine çok benzeyen ağrılardır. Bu dönemde ağızda metalik tat, karın ağrısı, sık idrara çıkma, mide bulantısı, hafif kanama ve lekelenme gibi belirtiler görülebilir. Bunlardan çoğu adet belirtisi de sanılabileceği için ilk dönemlerde durumun farkında olmayabilirsiniz.

Annedeki Duygu Değişiklikleri

Hamileliğin erken dönemlerinde bazı duygu değişiklikleri yaşamanız çok normal. Çevrenizdeki insanlar hamile olduğunuzu bilmiyorlarsa son zamanlarda biraz dengesiz davrandığınızdan yakınabilirler. Hamileliğin bu döneminde ani duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu dönemi daha dengeli geçirmek için stresten mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Stres, duygu değişimleri yaşamanızı tetikleyecektir. Sizi mutlu edecek şeyleri yapmaya özen gösterin. Temiz havada kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu şikayetleriniz muhtemelen 12. haftaya kadar devam edecek. Eşinizin ve çevrenizdekilerin de desteğiyle bu zor günleri daha kolay geçirebilirsiniz. Eğer altından kalkamayacak duruma gelirseniz uzman bir doktordan destek almanızda fayda var.

4 Haftalık Gebelikte hCG Değeri Nedir?

hCG değeri hamile olup olmadığınızı anlamanızı sağlar. İdrar ve kan testinde anlaşılabilmesi için belli bir seviyeye gelmiş olması gerekir. Hamileliğin 4. haftasında hCG değeri 50-426 (mIU/L)dir. Bu seviye daha düşük ya da yüksek olabilir.

4 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü

Çoğu anne adayı 4 haftalık bebek ultrasonda görülür mü diye merak eder. 4 haftalık hamileyken bebeğiniz ultrasonda görünmeyecek kadar küçüktür. Bu nedenle de ultrasonda onu görme şansınız henüz yoktur. Bebeğinizi görmek için çok heyecanlı olsanız da bu kavuşma için biraz daha sabretmeniz gerekiyor.

4 Haftalık Gebelik Kesesi

Bebeğinizi ultrasonda henüz göremezsiniz. Boyu daha 1-2mm kadar olduğu için ultrasonda tespit etmek imkansızdır ama çok küçük bir gebelik kesesi görülebilir. Bu kesenin görünmesi daha çok küçük olsa da bir bebek taşıdığınız anlamına gelir. Bebeğinizi şimdi görmeniz mümkün değil. Bu nedenle o biraz daha büyüyene kadar gebelik kesesini görmüş olmakla yetinmelisiniz.

4 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıldır?

4 haftalık hamileyseniz 1-2mm boyunda bir embriyoya sahipsiniz demektir. 8 haftaya kadar embriyo olarak kalacak ve bu süreden sonra hızla dünyaya geleceği an için gelişim gösterecek. Bu haftada kalp atışı görülemez ve ultrasonda da kalp atışını duyabilmeniz henüz mümkün değil. Şu an bir embriyo olduğu için doku ve organları şekillenmemiş durumdadır. Bebeğiniz bu haftada gözle görülebilir herhangi bir gelişim göstermeyecektir. Bu hafta daha çok anne adayının hamileliğe alışma sürecine başlama haftasıdır.

5 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğinin 5. haftasında olan anne adayları için 5 haftalık gebelik belirtileri listesini kaleme aldık. Hamileliğinizin bu haftasında bebeğiniz ve bedeninizdeki değişimler hakkında her şey bu yazıda!

Bulantılar başlar

5 haftalık gebelik belirtileri arasında bulantı, kusma, yiyeceklere ve kokuya karşı aşırı hassasiyet yer almaktadır. Bulantı ve kusma özellikle sabah saatlerinde görülmektedir.

Değişen hormonlar farklı hissetmenize sebep olabilir

5 haftalık gebelik belirtileri başında hormonal değişimlerle yaşanan farklı duygu durumları gelir. Vücudunuzda artan hCG hormonu sayesinde duygusal farklılıklar hissettiğinizi bilmelisiniz.

Baş dönmeleri

5 haftalık gebelik belirtileri arasında baş dönmeleri ve bayılmalar da yer alıyor. Anne adaylarının pek çoğunun karşılaştığı bu durum çoğu zaman hamile olduğunu bilmeyen anne adayları için haberci oluyor.

Göğüslerde ağrı ve hassasiyet artar

Hamileliğin ilk haftalarında anne adayları göğüslerinde ağrı ve hassasiyet hissedebilirler. Bu da, gebeliğin belirtileri arasında yer almaktadır. 5. hafta, bu ağrı ve hassasiyetin en fazla olduğu dönemdir.

Halsizlik, çabuk yorulma ve uyuma isteği 

Halsizlik de 5 haftalık gebelik belirtileri arasındadır. Anne adaylarının çok fazla şikayet ettiği bir durumdur halsizlik. Uyuma isteği, çabuk yorulma gibi belirtiler hamilelikte anne adaylarının yaşadığı değişimlerdendir.

Faydalı 6 Haftalık Gebelik Bilgileri

6 haftalık gebelik sırasında anne adayı biraz daha gebeliğe alışmış durumdadır ancak şikayetleri de hala devam etmektedir. Bu dönemde hamileliğin tadını çıkartamamanız çok doğal. Yaşadığınız şikayetler azalınca hamileliğin keyfini çıkarabileceksiniz.

6 Haftalık Bebek Kaç Mm Olur?

Hamileliğin 4. haftasındayken 1-2mm boyunda olan bebeğiniz 6. haftaya geldiğinde 4-6mm boyundadır. Hala çok küçük olsa da gelişimi hızla devam eder. Bebeğinizin bu haftalarda kilosundan bahsetmek mümkün değil. Önümüzdeki haftalarda yavaş yavaş büyüyecek ve kilo almaya başlayacak. Endişelenecek bir şey yok. Bebeğiniz gelişimini sürdürdükçe kilosunu da takip edebileceksiniz.

6 Haftalık Gebelik Kalp Atışı

Bundan iki hafta öncesine kadar herhangi bir kalp atışı duyabilmek mümkün değildi ancak gebeliğinizin 6. haftasına geldiğinizde artık bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Kontrole gittiğinizde doktorunuz size bebeğinizin kalp atışlarını dinletecektir. Bu hamileliğinizin ilk dönemlerinde yaşayacağınız en özel an. Eğer fırsatınız varsa bu kontrole eşinizle beraber gidin.

6 Haftalık Gebelik Kesesi Görüntüsü

6 haftalık bebek görüntüsü anne karnında henüz görülemez. Bu dönemde sadece gebelik kesesini görebilirsiniz. Gebelik keseniz çok küçükse embriyo görülmez. Gebelik keseniz 1,5 santimetreye ulaştığında embriyo görülebilir. Eğer bu haftalarda gebelik keseniz henüz yeterince büyümediyse endişelenmenize gerek yok. Doktorunuz size ihtiyacınız olan bilgiyi verecektir.

6 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebeliğinizin 6. haftasında vücudunuz gebelik belirtileri göstermeye devam eder. Sabah bulantıları, halsizlik, bitkinlik, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler görünür. Bulantılar 12. haftaya kadar sürecektir. O zamana kadar midenizi yormayacak şekilde beslenmeye özen göstermelisiniz. Midenizin bulanmasına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmak hem sizin hem de bebeğiniz için faydalı olacaktır.

6 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin bu dönemdeki en önemli gelişimi kalbinde görülür. Kalp, bebeğinizin vücudunda ilk gelişen organ olacaktır. Bu dönemde kalbi dört odacıklı, gelişmiş bir hale dönüşür. Solumun ve sindirim sisteminin temelleri de bu haftada atılır. Göbek kordonu oluşur. Gözler, kulaklar ve ağız boşluğu bu haftada belirir. Beyni de 6. haftada gelişim gösteren bir diğer organıdır. El ve ayak tomurcukları da 6. haftada gelişmeye başlayacaktır. İlerleyen haftalarda elleri, kolları ve bacakları gelişecektir.

Mutlaka incele:  Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır? Lohusa Şerbeti Tarifi

6 Haftalık Gebelik Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelik boyunca yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. İnsan sağlığına zararlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Cips, bisküvi gibi hazır ambalajlı yiyecekler mide bulantısına da neden olacaktır. Bu dönemi rahat geçirmek için mide bulantısı yapabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Günde 1,5-2 litre su içmeyi de ihmal etmeyin.

6 Haftalık Hamilelik Nelere Dikkat Etmeliyim?

6 haftalık hamilelikte yediğinize ve içtiğinize dikkat etmelisiniz. Sigara, alkol ya da uyuşturucu madde kullanıyorsanız kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için bu zararlı alışkanlıklarınızdan acilen kurtulmalısınız. Gerekiyorsa psikolojik destek alabilirsiniz. Doktorunuz yasaklamadıysa gün içinde temiz havada kısa yürüyüşler yapmak iyi gelecektir.

6 Haftalık Hamilelikte Cinsel İlişki Yasak Mıdır?

Bazı ebeveynler gebelik boyunca cinsel ilişkiden uzak dursalarda 6 haftalık hamilelikte cinsel ilişki yasağı genellikle yoktur. Riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız cinsel ilişkiyle ilgili herhangi bir yasak söz konusu değildir. Eğer aksi bir durum varsa doktorunuz zaten size gereken bilgiyi aktarır. Gebeliğin başında yapılması gereken rutin testler yapıldıysa 6. haftada yapılacak herhangi bir test yoktur.

Faydalı 7 Haftalık Gebelik Bilgileri

7 haftalık gebelik sırasında anne adayları hala gebelik belirtileri gösterir. Özellikle mide bulantısı anne adaylarının başlıca sorunu haline gelecektir. Bu haftalarda midenizi bulandırabilecek besinlerden uzak durmalısınız.

7 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

7 haftalık hamileyseniz 49 günlük bir bebeğiniz var demektir. Bebeğiniz rahminize düştükten 1 hafta sonra, 1 haftalık bir embriyoya sahipsiniz anlamına gelmiyor. Ortalama 2 hafta sonrasından itibaren kaç günlük ya da kaç aylık olduğu hesaplanabiliyor. Bebeğiniz şu an henüz 2 aylık bile değil ancak gelişimi sizi şaşırtacak bir hızla devam ediyor.

7 Haftalık Gebelik Kalp Atışı Duyulabilir Mi?

Bebeğinizin kalp atışları 6. hafta itibariyle ultrasonda duyulmaya başlar. Eğer 6-7. haftalarda kontrole giderseniz bebeğinizin kalp atışlarını doktorunuz size dinletebilir. Bebeğinizin kalp atışlarını ilk duyduğunuz an hamileliğinizin ilk özel anı olacaktır. Bu anı belki de ömür boyu asla unutamayacaksınız. Eğer imkanınız varsa bu anı videoya da çekebilirsiniz. Eşiniz sizinle beraber hastaneye gelebiliyorsa ona da bebeğinizin kalp atışlarını dinletebilirsiniz.

7 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi

7 haftalık gebelik kesesi ultrasondan görünebilir ancak doktorlar bazı durumlarda gebelik kesesini göremezler ve bir süre sonra tekrar bakmak için size gün verirler. Bebeğiniz 7. haftasına girdiğinde amniyon kesesinin içine tamamen yerleşmiş olacaktır. Bebeğinizin boyu 1,3 santimetre ve kilosu da ortalama 0,8-0,9 gramdır.

Kolları ve Bacakları Belirginleşiyor

6. haftada bebeğinizin kol ve bacak tomurcukları oluşmaya başlamıştı. 7. haftaya girildiğinde vücudu yavaş yavaş şekil almaya başlıyor. Kol ve bacakları belirginleşmeye başlıyor. Kol ve bacaklarının ucundaki düz yassı bölümler avuç içleri ve ayak tabanıdır. Zamanla buralardan parmakları da gelişmeye başlayacak.

Bebeğinizin Kalbi Gelişmeye Devam Ediyor

7 haftalık bebek anne karnında gelişimini sürdürüyor. Bu haftada bebeğinizin kalbi de gelişim gösterecektir. Kalp kısımları plasma ile ve kan hücreleriyle dolar. Kan dolaşımı da başlar. Kalbi şimdilik sadece iki bölümden oluşuyor ancak zamanla normal şeklini alacaktır. Kalp atışları dakikada 120-180 arasındadır. Bir yetişkinin kalbinden 2 kat fazla atar ancak bu oldukça normal, endişelenmeyin. Doktorunuz zaten size gerekli bilgiyi verecektir.

İç Organ Gelişimleri

Bebeğinizin safra kesesi, midesi, bağırsakları, akciğerleri, pankreası ve beyni de gelişmektedir. Omurilik gelişimi de 7. haftada başlar. Ayrıca ağız ve dili gelişir. Gözlerde de gelişme söz konusudur. Plasentadan gelen kan ise karaciğerlerine ulaşır.

7 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğinizin 7. haftasında mide bulantılarınız had safhaya ulaşmış olacaktır. Bu haftalarda aş ermeye de başlayabilirsiniz. Bazı anne adayları hiç aş ermezken bazı anne adaylarının da canı çok farklı şeyler isteyebilir. İki durum da normaldir. Aş ermiyorsanız bu durum sizde panik yaratmasın. Halsizlik ve yorgunluk 7. haftada da devam eder. Kokusuz akıntı olabilir ancak iç çamaşırınızda leke bırakan, kesik süt kıvamında ve kokulu bir akıntınız varsa mantar enfeksiyonu olabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza danışın.

Gebelikte 7. Hafta Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 7. haftasında rahminiz önceki halinden yaklaşık 2 kat daha fazla büyüktür. Bu sebeple de idrar torbanıza baskı yapar. Sık idrara çıkmalarınızın sebebi budur. Sık idrara çıkmanın önüne geçmek için kesinlikle su tüketiminizi azaltmayın. Günde 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Mide bulantınız bazen yemek yemenizi engelleyecek kadar artar. Bu durum 14. haftaya kadar devam edebilir. Mide bulantıları sizi çok rahatsız ediyorsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

8 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler, annenin yaşam kalitesini düşürecek ölçüde fazla olur. Bu değişiklikleri önceden bilmeniz panik yapmanızı önler ve hazırlıklı olmanızı da sağlar. Değişikliklerin birçoğu 4.aydan itibaren normale döner ve annenin yaşam kalitesi büyük ölçüde artar.

8. Haftada Mide Problemleri

8 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler ile mide problemleri doruk noktasına ulaşır. Ancak her anne adayı aynı şekilde sorun yaşayacak diye bir kural yok. Bazı anne adayları çok az mide problemi yaşar hatta bazı anne adayları sadece hafif bulantılarla bu ayları geçirebilir. Bazı anne adayları bile yaşam kalitelerini çok düşürecek seviyede mide problemi yaşarlar. Mide bulantısı, mide yanması, kusma gibi problemler had safhaya çıkabilir.

Kan Damarlarınız Genişliyor

Vücudunuz, bebeğinizin kan ve oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için var gücüyle çalışıyor ve daha fazla kan üretmeye başlıyor. Kan damarlarınız genişlediği için baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk hissi gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bunlar oldukça normaldir. Bu dönemde bol bol dinlenmenizi öneriyoruz.

Göğüslerdeki Değişiklikler

Sadece damarlarınız değil, göğüsleriniz de kendini doğacak olan bebeğe hazırlıyor. Göğüs uçları ve süt bezleriniz genişliyor. Göğüs uçlarınızın rengi koyulaşıyor. Göğüsleriniz olduğundan daha da hassaslaşıyor ve dolgunluk hissi oluşuyor. Rahat sütyenler takarak bu dönemi biraz daha rahat geçirebilirsiniz.

Duygusal Değişiklikler

Anne adaylarını duygusal değişiklikler de bekliyor. Hormonların artışıyla beraber ani tepkiler verme, aniden duygusallaşma ve ağlama krizleri gibi problemler yaşamanız oldukça doğal. Bu dönemlerde çevreniz biraz durumdan şikayet edebilir ancak bu haliniz doğuma kadar devam etmeyecek. Bir süre sonra eskisine yakın bir hale geleceksiniz ancak yine de eskisinden daha hassas bir durumda olabilirsiniz.

Faydalı 9 Haftalık Gebelik Bilgileri

9 haftalık gebelik sırasında annede ve bebekte bazı değişimler olur. Bebek hızla gelişirken anne adayı da gebeliğin neden olduğu bazı sıkıntılar yaşayabilir.

9 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

9 haftalık hamileyseniz 2 ay 3 gündür bebeğinizi karnınızda taşıyorsunuz demektir. Bebeğiniz henüz çok küçük ancak her hafta hızla gelişimini sürdürüyor. Hamilelikten kaynaklı mide bulantılarınız birkaç hafta daha devam edecek.

9 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

9 haftalık bebek ultrasondan rahatlıkla izlenebilir. 9 haftalık hamileyseniz bebeğinizin hareketlerini henüz hissedemezsiniz ama ultrasondan rahatlıkla hareketlerini görebilirsiniz. Bu haftalarda doktor kontrolüne giderseniz bebeğinizin hem hareketlerini izleyebilir hem de kalp atışlarını rahatlıkla görülebilir.

9 Haftalık Bebek Cinsiyeti Görülür Mü?

9 haftalık hamilelikte bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Anne adayları bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için çok sabırsızlanırlar ancak 9 hafta bunun için çok erkendir. Bebeğinizin cinsiyetini görmenize daha yaklaşık 10 hafta var. Bebeğinizin cinsiyetini 18-20. haftalarda öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin pozisyonu, doktorunuzun deneyimine bağlı olarak biraz daha erken öğrenmeniz mümkün.

9 Haftalık Bebek Anne Karnında Nerededir?

9 haftalık hamileyseniz bebeğinizin embriyo görüntüsü artık yok olmuştur. Bebeğiniz artık bir insan yavrusu görünümündedir. Ultrasonda bebeğinizin hareketlerini görebilirsiniz. Bebeğinizin henüz boynu olmadığı için kafası ağır gelir ve C şeklinde bir duruş sergiler. Bu duruş çok normaldir. İlerleyen haftalarda duruşu düzelecektir.

9 Haftalık Bebek Gelişimi Anne Karnında Nasıl Olur?

Hamileliğinizin 9. haftasında bebeğinizin boyu 2 santimetre ağırlığı ise 2 gram kadardır. 9. haftanın sonunda bebeğiniz artık embriyo olarak değil fetus olarak adlandırılır. Hamileliğinizin dokuzuncu haftasında bebeğinizin kemik ve kıkırdakları oluşmaya başlar. El ve ayakları gelişimini sürdürür. Parmakları vardır ancak bitişik durumdadır. Bu nedenle ultrasonda henüz parmaklarını ayırt edemezsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti en başından beri bellidir ancak görülmez. Bu haftada iç genital organları oluşur. Bebeğiniz ilk kez amniyon sıvısını içer.

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamileliğinizin 9. haftasına geldiğinizde eski kıyafetleriniz size dar gelecek kadar kilo almış olabilirsiniz. Eğer mide bulantılarınız ve kusmalarınız fazlaysa yemek yiyemediğiniz için kilo vermiş de olabilirsiniz. İki durum da normaldir. Hamileliğin 12-14. haftalarında mide bulantılarınız geçecek. Bu haftalardan sonra düzenli kilo almaya başlayacaksınız. Göğüsleriniz büyüdüğü için sütyenleriniz dar gelebilir. Kendinize rahat edebileceğiniz birkaç tane sütyen alabilirsiniz.

9 Haftalık Hamilelikte Karın Belli Olur Mu

9 haftalık hamilelikte karnınız henüz dışarıdan belli olacak kadar büyümemiştir. Henüz belli olması için çok erken. Siz hamile olduğunuzu söylemedikçe herhangi birinin hamile olduğunuzu anlaması mümkün değil. Bu durum daha uzun süre devam edecek. 2. trimester döneminin ortalarında karnınız belirgin hale gelmeye başlayacaktır.

9 Haftalık Hamile Anne Adaylarına Tavsiyeler

Hamileliğinizin 9. haftasında mide bulantılarınızın ve kusmalarınızın devam etmesi çok normaldir. Bu bulantı ve kusmalar 12-14. haftaya kadar devam eder. Mide bulantısına neden olmayacak şeyler yemeye özen gösterin. Bu haftalarda yiyecek kokularına karşı hassasiyetiniz de olabilir. Mide bulantılarınız dayanılmaz düzeydeyse doktorunuza danışarak ilaç kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız. Eğer yürüyüş yapmanızda bir sakınca yoksa kısa yürüyüşler yapmanız hem iyi gelecek hem de aşırı kilo almanızı engelleyecektir. Vücudunuzun hamilelik boyunca susuz kalmaması da çok önemli. Günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Faydalı 11 Haftalık Gebelik Bilgileri

11 haftalık gebelik, hamileliğinizin ilk 2,5 ayını bitirdiğiniz anlamına gelir. Birkaç hafta içinde mide bulantılarınız ya tamamen biter ya da sizi rahatsız etmeyecek ölçüde azalır. Karnınız iyice büyümeye başlayana kadar biraz rahat bir dönem geçirirsiniz.

11 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Eğer 11 haftalık hamileyseniz tam olarak 2 ay 17 gündür bebeğinizi taşıyorsunuz anlamına gelir. 3. aya çok az kalmıştır.  Yaklaşık 2 hafta sonra 1. trimester döneminiz bitecek. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek içinse hala biraz zamanınız var.

11 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

Bebeğinizin cinsiyeti aslında ona hamile kaldığınız andan itibaren bellidir ancak çok küçük olduğu için maalesef yeterince büyüyene kadar cinsiyetini öğrenemezsiniz. Özellikle 15-16. haftadan sonra bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için daha da fazla heyecanlanacaksınız. Doğru zaman ve anı yakalamadan onun cinsiyetini öğrenmeniz pek mümkün değil. 11 haftalık bebek cinsiyeti öğrenmeniz ise ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Bazı durumlarda 20. haftaya kadar sabretmeniz gerekebilir.

11 Haftalık Bebeğin Boyu ve Kilosu

Gebeliğinizin 11. haftasında bebeğinizin boyu 4,5-6 santimetre, kilosu ise yaklaşık olarak 8 gramdır. Bebeğiniz şu an yaklaşık olarak bir brüksel lahanası boyundadır dememiz yanlış olmaz. Bebeğiniz her geçen hafta daha çok büyüyecek. 11. haftaya gelindiğinde aksi bir durum yoksa düşük ihtimali de azalmıştır. Bu haftalarda düşük yapma ihtimaliniz %1’dir ancak yine de hareketlerinizde dikkatli olmalısınız.

Bebeğinizin Organ Gelişimi

Hamileliğinizin 11. haftasında bebeğizin kalbi de gelişmeye devam eder. Ayrıca gözlerinde de büyük gelişimler olur. 11. haftada kritik gelişme tamamlanmıştır. Gebeliğin en kritik haftası olan 10. haftayı atlattıktan sonra bebeğiniz daha dayanıklı hale gelmiştir. 11. haftada bebek ve rahminiz arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta görevini yerine getirmeye başlar. 11. haftadan doğuma kadar olan dönem fetal dönem olarak adlandırılır.

11 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

11 haftalık bebeğiniz karnınızda yaptığı hareketleri arttırmıştır. Önceki haftalara nazaran çok daha hareketlidir ancak bu hareketliliği sizin hissetmeniz ne yazık ki mümkün değil. Bazı anne adayları bağırsak hareketlerini bebeklerinin hareketi sanabiliyor. Yine de bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz için birkaç haftaya daha ihtiyacınız var.

İkili Test Ne Zaman Yapılır?

11 haftalık gebelik ikili test için uygun bir zamandır. İkili tarama testi 11-14. haftalar arasında yapılır. Bu test, oldukça önemli bir testtir. Bebeğinizde Down sendromu gibi bir durum olup olmadığının anlaşılması için bu testin yapılması şarttır. İkili tarama testi süresini geçirmemeniz ve bu testi de ihmal etmemeniz çok önemlidir. Doktorunuz ikili tarama testinin ne zaman yapılacağını size belirtecektir. Onun vereceği tarihi ertelememeli ve ikili tarama testinizi mutlaka yaptırmalısınız.

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bebeğiniz artık fetal döneme geçtiği için mide bulantılarınız azalabilir. Bu haftalar, gebeliğin ilk haftalarına göre nispeten daha rahat geçecektir. Mide bulantılarınız azaldığı için iştahınız artabilir. Aşırı kilo alımını engellemek için yediklerinize dikkat etmelisiniz. Eğer yürüyüş yapmanızda herhangi bir engel yoksa düzenli, kısa yürüyüşler de sağlığınız açısından yararlıdır. 11. haftada bel ve sırt bölgenizde ağrılar hissedebilirsiniz. Ayak ve bacaklarınızda ise kramplar görülebilir. Bu kramplar bazen uyku sırasında da ortaya çıkabilir. Memelerdeki hassasiyet, kabızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ise aynen devam etmektedir.

Faydalı 12 Haftalık Gebelik Bilgileri

12 haftalık gebelik sonunda ilk trimester dönemini bitirmiş olursunuz. Bu haftanın bitimiyle düşük riskiniz de azalır ayrıca bazı hamilelik belirtileri ya tamamen kaybolur ya da artık sizi eskisi kadar rahatsız etmeyecek derecede azalır. Hamileliğinizin 12. haftasında sizde ve bebeğinizde olacak değişimleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

12 Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

Eğer tam 12 haftadır hamileyseniz bebeğinizi 84 gündür taşıyorsunuz demektir. 12 hafta 6. güne geldiğinizde ise bebeğiniz tam 3 aylık olacak. Bu haftanın bitimiyle beraber ilk trimester dönemini tamamlayıp 2. trimester dönemine gireceksiniz. Hamileliğinizin üçte biri bitmiş olacak. Önünüzde daha uzun bir yol var gibi görünse de hamileliğin en zor dönemlerinden birisini atlatmış olacaksınız. Bu dönemde biraz daha rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

12 Haftalık Bebek Boyu ve Kilosu

Hamileliğinizin 12. haftasına geldiğinizde bebeğinizin boyu ortalama 6 santimetre, kilosu ise yaklaşık 14-15 grama ulaşmış olacaktır. Bu haftalarda ikili test için kontrole gittiğinizde doktorunuz size bebeğinizin güncel boyunu ve kilosunu söyleyebilir. İkili test için 14. haftaya kadar zamanınız var. İkili testinizi sakın ertelemeyin.

12 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

12 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü için erken bir dönemdir. Bebeğinizin cinsiyeti zaten en başından belli ancak net olarak öğrenmeniz için daha zamanınız var. Ultrasondan görülmesi henüz mümkün değil. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için 3-4 hafta daha sabretmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz 20. haftayı bile bulabilir. 12. haftada düşükle sonlanan gebeliklerde bebeğin cinsiyetini çıplak gözle tespit etmek mümkün olsa da ultrasonla görmek için henüz çok erken.

Bebeğinizin Saçları Çıkmaya Başlıyor

12. hafta itibariyle bebeğinizin saçları çıkmaya başlayacaktır. Bebeğinizin saçları uzadıkça midenizde yanma hissi oluşması çok doğaldır. Şimdilik aşırı bir yanma hissi olmasa da ilerleyen dönemlerde midenizde yanmalar olacaktır. Midenizin yanmasına sebebiyet verecek şeyler yiyip içmiyorsanız asıl nedeni bebeğinizin saçlarının uzamasıdır.

Bebeğinizin Organ Gelişimi

Bebeğinizin hayati organları gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Bebeğinizin pankreası ilk kez bu hafta insülin salgılamaya başlayacak. Midesi ve bağırsağı çalışacak ve sindirimi sistemi de bu sayede çalışmaya başlayacaktır. Bu haftalarda bebeğiniz yutma alıştırmaları da yapar. Henüz tam olarak yutkunmayı bilmediği için sık sık hıçkırabilir. Ayrıca parmağını emmeye de başlayacaktır ancak sizin bunu ultrasondan görebilmek için 15-16. haftaya kadar sabretmeniz gerekiyor.

12 Haftalık Bebek Görüntüsü 4 Boyutlu

12. haftada bebeğinizin görüntüsünü daha net inceleyebilmek için 4 boyutlu ultrasona girebilirsiniz. Bu ultrason bebeğinizin o sırada ne yaptığını size çok daha net bir biçimde gösterecektir. Bu ultrasonun asıl kullanım amacı ise bebeğinizde anormal bir durum olup olmadığının tespit edilmesidir.

12 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

12. haftaya girdiğinizde rahminiz yukarı doğru hareket etmeye başlayacak ve bu sayede de sık idrara çıkma isteğiniz ortadan kalkacaktır. Bu dönem, biraz daha rahat geçer. Mide bulantılarınız ise büyük ölçüde azalır. Bazı durumlarda 14. haftaya kadar mide bulantılarının devam ettiği görülmektedir. Kan hacminiz arttığı için baş ağrısı problemleri yaşayabilirsiniz. Bu haftalarda cildinizde ya bozulma ya da bir düzelme durumu söz konusudur. Bazı inanışlara göre bu bebeğin cinsiyetine göre değişen bir durum olsa da asıl sebebi hormonlarınızdır. Genellikle “kız bebek annenin güzelliğini alır” deyip cilt bozulmaları buna yorulur ancak bu durum kanıtlanmış bir şey değil. Güneşe çıkarken güneş kremi sürmenizde fayda var.

13 Haftalık Hamilelik Süreci İçerisinde Ne Olur?

Eğer siz de bir anne adayıysanız ve bebeğiniz 13 haftalık hamilelik sürecine girdiyse tam olarak 3 aylıktır diyebiliriz. Bu süreçte bulantılarınızın, buna bağlı olarak da kusmalarınızın azalacağını söyleyebiliriz. Fakat göğüslerdeki meydana gelen duyarlılık midenizdeki yanma problemleri devam edecektir.

13.  Haftada Karnınız Yavaşça Büyüyecek

Hamilelik sürecinde 13.haftaya yani 3. ay’a geçtiyseniz bebeğinizin karnınızın içinde artık kendini gösterdiğini fark edebilirsiniz. Karnınızın büyümeye başladığını görecek bu durumun hafif kas ağrılarına yol açtığını hissedeceksiniz.

Hamileliğin 13. Haftasında Ciltte Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 13. haftasında vücudunuzun bazı yerlerinde chloasma yani gebelik maskesi adı verilen lekelenmeler meydana gelebilir. Fakat endişe yapıp ‘’aman çirkinleşiyorum’’ gibi bir ruh haline bürünmenize gerek yoktur. Bu lekeler doğumdan sonra geçecektir.

Hamileliğin 13. Haftasında Hızlı Kilo Artışı

Hamileliğin 13.hastasında hızlı kilo artışıyla karşı karşıya kalmanız mümkün. Hızlı kilo artışı çatlaklara yol açabilir. Bu sebeple vücudunuz için besleyici yağlar kullanmanız ve çatlak önleyici kremlerden faydalanmanız tavsiye edilir.

13 Haftalık Hamilelik ile Bebeğinizin Şekil Aldığını Göreceksiniz

Hamileliğin 3.ayında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 8 ile 10 cm arasında olacaktır. Ağırlığı ise16 ile 20 gr arasında değişim gösterecektir. Herşeyden güzeli bebeğinizin yüzü artık insan yüzüne benzeyecek gözleri, kulakları, burnu ve diğer organları kendini belli edecektir.

Hamileliğin 3. Ayında Bebeğinizin Ses Telleri Gelişir

Evet, bebeğinizin artık insana benzediğini söylemiştik. 13 haftalık hamilelik süreci ile, minik fasulyeniz vücut gelişimini tamamlamakla birlikte ses tellerinin gelişimini de tamamlayacaktır. Artık onu karnınızda hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 13. Haftasında Yapılması Gerekenler

Hamilelik dönemi boyunca yapmanız gereken en doğru davranış temiz havada kendinizi fazla yormadan yürüyüş yapmak olacaktır. Isınma hareketleri yaparak kasık ağrılarınızı da en aza indirebilirsiniz. Spor yaparken sıvı kaybını aza indirgemek için bolca su ve doğal sıkma meyvesuları tüketmelisiniz.

13 Haftalık Hamilelik Süreci Nasıl Sonlandırılmalıdır?

13.haftalık hamilelik sürecinizin oldukça sağlıklı geçmesi için demir eksikliğine yol açan tüm faktörleri yok etmelisiniz. Spor yaptıktan sonra demir bakımından zengin olan yağsız kırmızı et, karaciğer veya ton balığı tüketebilirsiniz. Eğer et yiyemiyorsanız demirin eğilimini arttırmak amacıyla C vitamini bakımından zengin olan gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Faydalı 14 Haftalık Gebelik Bilgileri

14 haftalık gebelik ay olarak 3,5 aya denk geliyor. Bebeğiniz bu aylarda büyüme hızını biraz arttırıyor ve gelişim göstermeye de hızla devam ediyor. 14 haftalık hamileyseniz bebeğinizdeki gelişmeleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

14 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

14 haftalık gebelik 3,5 aya denk gelir. 3,5 aylık hamileyseniz bulantılarınız da yavaş yavaş azalmaya başlamış demektir. 3. ayın sonunda bulantılarınız geçmiş olacak. Eğer 3,5 aylık hamileyseniz ve  mide bulantılarınız hala devam ediyorsa biraz daha sabretmeniz gerekecek.

14 Haftalık Bebek Anne Karnında Ne Durumdadır?

14. haftada bebeğiniz bir limon boyundadır. Boyu 8-11 santimetre arasında, kilosu ise 55-56 gramdır. Bu haftada bebeğinizin yüz kasları da gelişimini sürdürür. Ağzını açıp kapayabilir, yutkunabilir ve emme hareketleri yapabilir. Yani doğumdan sonra yaşamını sürdürebilmesi için yapması gereken emme hareketini daha 3,5 aylıkken yapmaya başlar. Yemek borusu, soluk borusu, gırlağı ve ses telleri de hazırdır.

14 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur Mu?

Bebeğinizin cinsiyeti aslında gebeliğin oluşmasıyla birlikte bellidir ancak bebek henüz çok küçük olduğu için cinsiyetini tespit etmek mümkün değildir. Cinsiyetinin tespit edilebilmesi için belli bir boyuta ulaşması gerekir. Cinsiyet genelde 3. ay bittiğinde anlaşılmaya başlanır. Yani 13 haftalık bir bebeğin cinsiyeti ultrasonda görülebilir ancak bazı bebekler cinsiyetlerini saklarlar. 15-16. haftaya kadar cinsiyetini görmeniz mümkün olmayabilir. 16-17. haftalarda cinsiyeti daha net görülür. Genelde kız bebekler cinsiyetini göstermez ama bebeğiniz cinsiyetini göstermiyorsa cinsiyetinin kız olduğunu düşünmeniz de pek doğru olmaz. Biraz sabırlı olup beklemekten başka yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok.

14 Haftalık Gebelikte Bebeğin Hareketleri Hissedilir Mi?

Bebeğiniz aslında hareket etmeye 8-9. haftalarda başlar ancak henüz daha 2 santimetre olduğu için hissetmek mümkün değildir. Bebeğinizin hareketlerini 14. haftada da hissedemezsiniz. Bazen gaz hareketleri bebeğin hareketleriyle karıştırılsa da hareketlerini hissedebilmeniz için birkaç hafta daha beklemeniz gerekecek. Bebeğinizin hareketlerini 16-22. haftalarda hissetmeye başlayacaksınız. Daha önce doğum yaptıysanız bebek hareketlerini daha erken hissetmeniz mümkün. Bunun sebebi daha önce deneyimli olmanız ve nasıl hareketler beklemeniz gerektiğini bilmenizdir. Bebeğinizin hareketlerini 22. haftaya kadar hissetmemeniz normal. Yani 16. haftada bebeğinizin hemen hareketlerini hissetmeniz gerekmiyor ancak 22. haftalık gebe olmanıza rağmen hareketleri hissedemiyorsanız doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Mutlaka incele:  Kanaviçe Doğum Panosu Modelleri

14 Haftalık Erkek Bebek Görüntüsü

14 haftalık erkek bebeğin görüntüsü ile kız bebek görüntüsü arasında aslında pek bir fark yoktur. Yani sadece bebeğin ultrasondaki görüntüsüne göre cinsiyetini söylemek doğru olmaz. Bebeğiniz cinsiyetini göstermek isterse ancak o zaman öğrenebilirsiniz.

14 Haftalık Gebelikte Anne Adayındaki Değişimler

Değişime uğrayan sadece bebeğiniz değil sizin vücudunuz da doğacak bebeğinize hazırlanıyor. 14. haftada göğüsleriniz büyümeye devam eder. Bunun yanı sıra da göğüs uçlarında ve çevresindeki kahverengi bölgede koyulaşmalar görünür. Göğüslerinizin damarları da daha belirgin bir hale gelir. Süt kanallarınız genişlediği için memenizden süt gelebilir. Böyle bir durumda endişelenmenize gerek yok. Anne adaylarının %50’sinde böyle bir durumla karşılaşılıyor.

14 Haftalık Gebelikte Anne Adayı Nasıl Beslenmeli?

Bebeğinizin gelişimi ve sizin sağlığınız için iyi beslenmeniz çok önemli. Gebeliğin ilk haftalarında mideniz bulandığı için çoğu şeyi yerken çekinir bir hale gelmeniz oldukça doğal ancak bu haftalarda şikayetleriniz azalmaya başlayacağı için daha rahat yemek yiyebileceksiniz. 14. haftada kabızlık ve gaz sancıları görülebilir. Bu nedenle bol su tüketmeniz önerilir. Günde 2,5 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca ufak yürüyüşler yaparak da kabızlık ve gaz problemlerinizi azaltabilirsiniz. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için lif içeren besinler tüketin. Gaz yapabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Gebelikte Neler Gaz Yapar?

Gebelik sırasında birçok şey gaz yapabilir. Yemek yerken hatta nefes alırken yuttuğunuz hava bile gaz yapar. Hamilelikte progesteron hormonu büyük bir artış gösterir. Bu hormon sindirim sistemini yavaşlattığı için kabızlık ve gaz problemleri yaşamanıza sebep olur. Fasulye, lahana, soğan, karnabahar, kuşkonmaz, brokoli, erik, armut, elma, süt, dondurma, peynir gibi yiyecekler gaz yaparlar. Normalde size gaz yapan başka besinler varsa bu besinlere de dikkat etmelisiniz.

Faydalı 15 Haftalık Gebelik Bilgileri

15 haftalık gebelik, gebeliğinizin 4. ayına doğru giden keyifli bir yoldur. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize ise çok az kalmıştır. Bu haftalar biraz heyecanlı geçer. İlk gebelik belirtileri artık eskisi gibi görülmediği için anne adayları bu haftalarda kendilerini iyi hissedecektir.

15 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

15 haftalık hamileyseniz gebeliğinizin 3,5 ayını tamamladınız demektir. Bu haftalar hamileliğinizin en rahat dönemlerinden biridir. Mide bulantılarınız tamamen geçmiştir ancak bebeğinizin saçlarının uzamaya başlamasıyla birlikte midenizde yanma hissi görülebilir. Süt tüketmek mide yanmalarınıza biraz iyi gelecektir ancak aşırıya kaçmamakta fayda var.

15 Haftalık Bebeğin Boyu ve Kilosu

15 haftalık hamileyseniz bebeğinizin boyu yaklaşık 10-12 santimetre ve kilosu ortalama 72-74 gramdır. Bebeğinizin hareketleri artık ultrasondan çok daha net görülmeye başlamıştır. Bu haftalarda üçlü tarama testi istenebilir.

15 Haftalık Bebek Cinsiyet Görüntüsü

15 haftalık gebelik cinsiyet belirlenebilmesi için uygun bir dönemdir. Bebeğinizin cinsiyetini bu haftada öğrenmeniz mümkün ancak bu süreç daha da uzayabilir. Nadiren de olsa cinsiyeti doğuma kadar görülemeyen bebekler vardır. 15. haftanın son günlerine doğru bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Cinsiyetini net olarak öğrenebilmeniz için 20. haftaya kadar sabretmeniz de gerekebilir. Bebeğinizin pozisyonu ve doktorunuzun tecrübesine bağlı olarak cinsiyeti öğreneceğiniz süre uzayabilir. Bebeğinizin cinsiyeti öğrenmeniz biraz da şansınıza bağlı bir durum.

15 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

Bebeğinizin hareketlerini en erken 15. haftada hissetmeye başlarsınız. Bu haftadan önce hissettikleriniz bağırsak hareketlerinizden başka bir şey değildir. Bebeğin hareketlerinin 20. haftaya kadar hissedilmemesi normal bir durumdur ancak 20. haftaya kadar hissetmemek çok nadir görülür. Bebeğinizin hareketlerini hissetmemek sizi korkutuyorsa doktorunuza danışarak sağlık durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bebeğinizin Kas Gelişimi

Hamileliğinizin 15. haftasına geldiğinizde bebeğinizin kas gelişimi hızlanır. Bu sayede karnınızda daha rahat ve net hareketler yapabilir. Gelişimine bağlı olarak bu hareketleri siz de hissedebilirsiniz. Kulakları belirginleşmiştir. Ultrasonda rahatlıkla görebilirsiniz. El ve ayakları, parmakları oluşumunu tamamlamıştır. Hareket halindedir. İkili tarama testinizden olumsuz bir sonuç çıkmadıysa üçlü tarama testi yaptırmanıza gerek kalmaz ancak üçlü tarama testi isteniyorsa bu haftada üçlü tarama testini yaptırmalısınız.

15 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamileliğinizin bu dönemlerinde vücudunuzda çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Çatlak kremine başlamanız için en ideal hafta bu haftadır. Eğer henüz kendinize bir çatlak kremi almadıysanız biraz acele etmelisiniz. Bebeğinizin saçları uzamaya başladığı için mide yanması problemiyle karşılaşabilirsiniz. Süt içmek mide yanmanıza iyi gelecektir ancak süt bağırsaklarınızı bozabilir. Bu nedenle aşırı tüketmemeye özen göstermelisiniz. Hamileliğinizin bu döneminde sırt üstü yatmamalısınız. Sırt üstü yatmak bebeğinize giden kan akışını yavaşlatacaktır. En ideal yatış pozisyonu sol tarafınıza yan dönerek yatmaktır. Eğer herhangi bir düşük ihtimaliniz yoksa ve doktor aksini belirtmemişse cinsel ilişkiye girmenizde de herhangi bir sakınca yoktur.

15 Hafta Gebelik Beslenme Düzeni

Hamileliğinizin bu haftalarında bebeğinizin saçları uzadığı için en büyük şikayetiniz mide yanması problemidir. Mide yanmanızın daha çok artmasını istemiyorsanız asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Süt içmek mide yanmanızı azaltacaktır. Süt, bağırsaklarınıza dokunabilir. Bu nedenle süt tüketiminde de aşırıya kaçmamalısınız. Su tüketimi hamileliğiniz boyunca önemli bir konudur. Günde 2-2,5 litre su tüketmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için faydalıdır.

Faydalı 16 Haftalık Gebelik Bilgileri

16 haftalık gebelik sırasında bebeğinizin gelişimi normal seyrinde devam eder. Eğer şanslıysanız bu haftalarda cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz de var. 16 haftalık hamileyseniz ve yaşayacağınız değişimleri merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

16 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

16 haftalık hamileyseniz 3 ay 22 gündür bebeğinizi karnınızda taşıyorsunuz demektir. 17. haftaya girdikten birkaç gün sonra 4. ayınız da başlayacaktır. Bebeğinizin gelişimi için bu dönemler oldukça önemli. Herkeste aynı gelişim hızı olmasa da bebeğiniz kendini doğumdan sonraki yaşamı için geliştiriyor olacak.

16 Haftalık Bebek Boyu ve Kilosu

Gebeliğinizin 16. haftasına geldiğinizde bebeğinizin boyu ortalama 11,5-12 santimetre ve kilosu da yaklaşık olarak 85 gramdır. Bebeğiniz küçük bir elma boyutlarındadır. Bu kilo ve boy, her bebekte aynı olmayabilir. Sizin bebeğiniz biraz daha farklı gelişebilir ancak bunda endişelenecek bir durum yok. Doktorunuz süreçle ilgili sizi bilgilendirecektir.

16 Haftalık Gebelik Cinsiyet Belli Olur Mu?

Hamileliğin 15. haftadan sonra bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz var. 16. hafta, cinsiyetini öğrenmeniz için ideal bir haftadır. Çok nadiren de olsa bazı bebekler doğuma kadar cinsiyetlerini göstermeyebiliyor ama genellikle en geç 20. haftada bebeğin cinsiyeti öğrenilmiş oluyor. Bebeğinizin karnınızdaki pozisyonu ve doktorunuzun ultrason cihazını kullanma yeteneklerine bağlı olarak cinsiyetini öğreneceğiniz hafta değişebilir.

16 Haftalık Bebek Anne Karnında Nasıldır?

Gebeliğinizin 16. haftasına geldiğinizde bebeğinizin ilk saçları artık tamamen başını kaplamış durumdadır. Saçları uzadığı için de mide yanması problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bebeğinizin el tırnakları oluşumunu tamamlamıştır. Bacakları, kollarından daha uzun bir hale yani normal haline ulaşmıştır. Dokunma duyusu da bu haftada gelişir. Karnınızı dürterseniz bebeğiniz içeride hareket edecektir. Ultrason kontrolü sırasında doktorunuz karnınızı dürttüğünde onun hareketlerini gözlerinizle de görebilirsiniz.

16. Haftada Bebeğin Hareketleri Hissedilir Mi?

Bebeğin hareketleri 15-20. haftalar arasında hissedilmeye başlanır. Eğer ilk bebeğiniz değilse hareketlerin nasıl olduğunu bildiğiniz için gaz hareketleriyle bebeğinizin hareketleri arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Bu haftalarda bebeğinizin hareketlerini çok net hissedemezsiniz ancak biraz dikkat ederseniz onun minik hareketlerini algılayabilirsiniz. Bu hareketleri dinlenir pozisyondayken daha rahat hissedersiniz. Hareket halindeyken hissetmeniz çok zordur.

16 Haftalık Gebelik Görüntüsü 3 Boyutlu

16 haftalık hamileyken 3 boyutlu ultrasona girerseniz bebeğinizin o sırada nasıl yüz hatlarına sahip olduğunu ve vücudunun nasıl bir şekilde olduğunu net olarak görebilirsiniz. Doktorunuz size bu ultrasonun sonunda bir ultrason çıktısı da verecektir. Bebeğinizin sağlık durumu, bu ultrason ile daha net incelenebilir.

16 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

16 haftalık gebelik karnı üzerine yatarak uyumanız artık imkansız bir hale gelmiştir. Sırt üstü yatmak kan akışınızı yavaşlatır ve bebeğinize giden kan akışında da bir yavaşlama meydana gelir. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için en uygun yatış pozisyonu sol tarafa yan dönerek yatmaktır. Bu, hem vücudunuzda oluşacak ödemleri en az düzeye indirir hem de bebeğinize kan akışı sağlıklı bir şekilde gider.

Alfa Fetoprotein Testi

Alfa fetoprotein testi, kolay bir kan testidir. Bebeğinizde Down senromu ya da ayrık omurga gibi bir kusur olup olmadığını öğrenmenizi sağlar. Bu test için uygun dönem 16-18. hafta arasıdır. Doktorunuzla görüşerek test hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Gebelikte Çatlak Oluşumu

Bu haftalarda çatlak oluşumları başlayacaktır. Çatlak kremi kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Düzenli olarak çatlak kremi kullandığınızda, oluşacak çatlakları da en aza indirebilirsiniz.

17. Hafta: Yetenekleri Sürekli Gelişiyor!

– Bu hafta da olan en önemli değişiklik artık bebeğin yağ üretmeye başlayacak. Bu onun metabolizması için oldukça önemli.

– Şuan da üzerinde çalıştığı en büyük yetenek emmek!

– Artık kalp atışları beyni tarafından düzenleniyor.

– Üreme organları artık cinsiyetini anlayabilecek kadar gelişti.

18. Hafta: Bebeğinin Artık El Ve Ayak İzleri Var.

– Bebeğinin bu hafta üzerinde çalıştığı yetenek hıçkırmak ve esnemek.

– Artık el ve ayak izleri oluştu.

– Rahmin artık oldukça büyüdü. Onu göbek deliğinin altında hissedebilirsin.

– Nabzında biraz artış olabilir. Bu gayet normal bir süreçtir. Telaş yapmana gerek yok.

– Artık bebeğin ve rahmin büyüdüğü için sırt ve bel ağrıları ile ilgili şikayetlerin artabilir.

Faydalı 19 Haftalık Gebelik Bilgileri

19 haftalık gebelik, 2. trimester dönemine denk gelir. Bu dönemde anne adayı hamileliğe ilk döneme nazaran çok daha iyi adapte olmuş durumdadır. Bebeğin de hayati organlarının gelişimi 2. trimesterda tüm hızıyla sürmektedir.

19 Aylık Gebelik Kaç Aylık Olur?

19 haftalık hamileyseniz karnınızda 4 ay 13 günlük bir bebek taşıyorsunuz demektir. Yani yaklaşık 4,5 aylık bir anne adayısınız. Bu dönem, gebeliğinizin 2. trimester dönemine denk gelir. İlk döneme göre nispeten daha sorunsuz geçen bu dönemde gebeliğinizin tadını dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz. Karnınız iyice büyüdüğünde yine biraz sıkıntılı bir dönem sizi bekliyor olacak.

19 Haftalık Bebek Kaç Gramdır ve Boyu Ne Kadardır?

19 haftalık bir bebeğin kilosu ortalama olarak 13-15 santimetre kilosu ise yaklaşık 200-225 gram civarındadır. Her bebeğin boyu ve kilosu farklı olabilir. Bu nedenle sizin bebeğinizle aynı dönemde farklı ağırlıklara sahip bebekleri kendi bebeğinizle kıyaslamak sizi endişelendirebilir. Eğer bebeğinizin gelişiminde anormal bir durum varsa zaten doktorunuz kontrol esnasında bunu size söyleyecektir. Doktorunuzdan böyle bir şey duymadan endişelenmeniz yersiz olacaktır.

Bebeğinizin Cildindeki Değişimler

Birkaç hafta öncesinde bebeğinizin saçları tamamen başını kaplamış durumdaydı. 19. haftaya geldiğinde ise bebeğinizin vücudu verniks kazeoza adı verilen bir maddeyle kaplanır. Bu madde, bebeğinizin cildini içinde bulunduğu amniyon sıvısından korur. Bebeğiniz aylarca bu sıvının içinde kalmasına rağmen doğduğunda cildinin buruşuk olmamasının sebebi verniks kazeoza maddesiyle kaplanmış olmasıdır.

Bebeğinizin Duyu Gelişimi

19. haftaya geldiğinizde bebeğinizdeki en önemli ve sevindirici gelişme 5 duyusunun da tamamiyle gelişmiş olmasıdır. Bebeğiniz artık sesleri duyabilir, koku, tat alabilir, görme ve dokunma duyuları da gelişir. Siz ve eşiniz bebeğinizle konuşursanız sizi duyabilir ve ikinizin seslerini birbirinden ayırt edebilir. Bu haftalarda bebeğinize klasik müzik dinletmeye başlarsanız doğduğunda daha sakin ve sabırlı bir karaktere sahip olabileceği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

19 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

Eğer şanslıysanız bebeğinizin cinsiyetini 15. hafta itibariyle öğrenebilirsiniz. Şu ana kadar cinsiyetini öğrenemediyseniz de 1-2 hafta içerisinde öğrenebilmeniz mümkün. Yine de bazı şanssız anne adayları doğuma kadar bebeklerinin cinsiyetini öğrenemeyebiliyor.

19 Haftalık Bebek Anne Karnında Nerededir?

19 haftalık bebek hareketleri anne karnında hissedilir mi diye merak ediyorsanız sizi sevindirecek bu haberi verebiliriz. 19 haftalık bebek hareketleri çok rahat bir şekilde hissedilir. Bebeğiniz büyüyüp güçlenmeye başladıkça onun hareketlerini çok daha net bir şekilde hissedeceksiniz.

19 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

19 haftalık gebelik karnı artık belirgin bir hale gelmiştir. Karnınız, göğüsleriniz ve kalçanız genişleyecektir. Bu, normal bir durumdur. Bu dönemde kilo alımınız hızlanmaya başlar. Yediklerinize dikkat etmeniz aşırı kilo almamanız için önemlidir. Doktorunuz aksini belirtmediyse kısa yürüyüşler yapmanız da sağlığınız için yararlı olacaktır.

Anne Adayındaki Ruhsal Değişimler

Bedeninizdeki değişimler sizi ruhsal açıdan etkileyebilir ve kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Kilo almanız ve karnınızın büyümesiyle birlikte ortaya çıkan çatlaklıklar kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Bu dönemde bol su içmek ve düzenli olarak çatlak kremi kullanmak, oluşacak çatlakların mümkün olduğunca az hasar bırakmasını sağlayacaktır. Gebelik maskesi adı verilen lekeler de bu dönemde çıkar. Bu lekelerin çıkmasının başlıca sebebi doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktır. Eğer güneşe çıkmadan önce yüzünüze uygun bir güneş kremi sürerseniz bu lekelerden kendinizi büyük ölçüde korumuş olursunuz.

Faydalı 20 Haftalık Gebelik Bilgileri

20 haftalık gebelik, gebeliğinizin yarısını bitirdiğiniz anlamına gelir. Önünüzde yaklaşık olarak bu kadar daha yol kaldı demektir. Bebeğinizin cinsiyetini büyük ihtimalle 20. haftaya kadar öğrenmiş olursunuz.

20 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

20 haftalık hamileyseniz 4 ay 20 gündür bebeğinizi karnınızda taşıyorsunuz demektir. 5. ayınızı doldurmanıza 10 gün kaldı. Karnınız bu dönemlerde ufak ufak belli olmaya başlamıştır. Dışarıdan dikkatlice bakıldığında insanlar sizin hamile olduğunuzu anlayabilirler. Yine de iyice belli olması için biraz daha süreye ihtiyacınız var.

20 Haftalık Bebek Kaç Gram Olur?

20 haftalık hamileyken bebeğinizin hemen hemen bir kavun büyüklüğündedir. Boyu 15-16 santimetre kilosu ise 250-260 gram civarındadır. Bu oranlar bebeğe göre değişebilir. Kız ve erkek bebekler arasında da fark olabilir. Bebeğinizin gelişimiyle ilgili normal olmayan bir durum varsa doktorunuz sizi bilgilendirir. Birkaç gramlık fark sizi endişelendirmesin. Zamanla olması gereken kiloya ulaşacaktır.

20 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin cinsiyetini 20. haftaya kadar henüz öğrenemediyseniz doktordan bir randevu alarak ultrasonla cinsiyetini öğrenmeyi deneyebilirsiniz. 20 haftalık bebek görüntüsü 4 boyutlu ultrason ile görülebilir. Nadiren de olsa bazı bebeklerin doğuma kadar cinsiyetini öğrenmek mümkün olmuyor. Şanslıysanız, bebeğinizin cinsiyetini bu hafta öğrenebilirsiniz. Cinsiyetini öğrenmek isim bulma ve alışveriş yapma heyecanını da başlatmış olacak.

Bebeğinizin Kalp Atışları

Ultrasona girdiğinizde doktorunuz size bebeğinizin kalp atışlarını dinletebilir. Bebeğinizin kalbi dakikada ortalama 120-160 kere atmaktadır. Bir yetişkin için bu sayı fazla olsa da bebeğiniz için gayet normaldir. Anne karnındayken kalbi bir yetişkinden neredeyse iki kat hızlı atar. Ultrason muayenesinde kalp atışlarını rahatlıkla duyabilirsiniz.

20 Haftalık Bebek Hareketleri

Hamileliğin 20. haftasında bebeğin hareketleri artık çok daha net anlaşılabilir. Bebeğiniz günün her anında hareket etmez. Hareketlerinin bir aralığı olur. Bebeğinizin uyuyup uyumadığını hareketlerinden anlayabilirsiniz. Hareketlerini önceki haftalara oranla çok daha iyi anlayabilirsiniz. Siz hareket halindeyken hareketlerini bazen hissetmeyebilirsiniz. Dinlenir pozisyondayken çok daha rahat hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bu haftalarda sizin sesinizi duyabilir ve sesinize tepki verebilir. Ona ninni söyleyebilir ve onunla konuşabilirsiniz. Sakin bir sesle konuştuğunuzda onun sakinleşip size konsantre olduğunu hissedebilirsiniz. Bu mucizeye mutlaka tanık olmalısınız.

20 Haftalık Hamilelikte Kilo Kontrolü

Hamileliğin bu döneminde mide bulantılarınız tamamen geçtiği için iştahınız açılabilir ve bu da hızlıca kilo almanıza sebep olabilir. Eğer normalden fazla kilo alma durumunuz varsa ya da iştahınızın artmasıyla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza danışarak bir diyet programı hazırlayabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan kendi başınıza diyet yapmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Duygusal Değişimler

Hamileliğinizin bu dönemine kadar inişli çıkışlı dönemler geçirmiş olmanız oldukça doğal. Bu durum sizi ve çevrenizdekileri muhtemelen biraz yormuştur. Size sevindirici bir haber verelim; hamileliğinizin 20. haftasından itibaren ruhsal değişimleriniz azalacaktır. Daha dengeli bir dönem yaşayacaksınız.

20 Haftalık Gebelikte Cinsel İlişki

Hamileliğiniz boyunca kendinizi rahat hissettiğiniz sürece cinsel ilişkide bulunmanızın herhangi bir sakıncası yok. Cinsel ilişki, size ve bebeğinize zarar vermez. Eğer doktorunuz özellikle cinsel ilişkiye girmemenizi söylemediyse bu konuda rahat olabilirsiniz. Gebeliğinizde herhangi bir risk yoksa cinsel ilişkiye girmeniz de yasak değil. Yine de şüpheleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamilelikte Saç ve Tırnak Uzaması

Hamileliğinizin bu döneminde hormonlarınızın sürekli hareket halinde olması sebebiyle saç ve tırnaklarınızın normalden çok daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz.

Faydalı 22 Haftalık Gebelik Bilgileri

22 haftalık gebelik, gebeliğin 5. ayına denk gelir. İkinci trimestere dahil olan bu ayda anne adayını ve bebeği ne gibi değişikliklerin beklediğini merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

22 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

Gebeliğinizin 22. haftasına geldiğinizde bebeğinizi 5 ay, 4 gündür karnınızda taşıyor olacaksınız. Bebeğiniz, 5. ayda da gelişimini hızla sürdürür. Bebeğinizin cinsiyetini ise çoktan öğrenmiş olursunuz. Bu dönemlerde hızlıca kilo aldığınız için yeni kıyafetler satın almanız gerekebilir.

22 Haftalık Bebek Kaç Gram Olur?

22. haftaya girdiğinizde bebeğiniz ortalama 500 gram ağırlığındadır. Bebeğinizin ağırlığı için endişelendiğinizi biliyoruz. Bu haftadan itibaren bebeğiniz daha hızlı kilo almaya başlayacaktır. 10 günde yaklaşık 100 gram alacak. Bebeğinizin boyu ise 26-28 santimetre civarındadır. Bebeğinizin boyu da artık biraz daha hızlı uzayacak.

22 Haftalık Bebeğin Beyin Gelişimi

Bebeğinizin beyin gelişimi çok önemlidir. 22. haftada bebeğinizin beyin dokusu ve iç organları da hızla gelişmektedir. Beyin gelişimi sayesinde bebeğinizin duyularında da gelişme görülüyor. Dokunma, duyma, işitme, görme ve tat alma duyuları gelişiyor. Bu dönemde karnınıza dokunarak onu harekete geçirebilir, ona masal anlatıp onunla konuşabilir ve midenizi rahatsız etmeyecek lezzetli yiyeceklerin tadına bakmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlar, bu dönemde yenilen yiyeceklerin bebek doğduğunda damak alışkanlıklarına etkisi olacağını söylemektedirler.

22 Haftalık Bebek Hareketleri

Bu dönemde bebeğinizin kolları ve bacakları çok daha orantılıdır. Bu sayede de daha rahat hareket eder. Elleriyle kavrama, tutunma, tepme hareketleri yapar. Eğer şanslıysanız ultrasonda bebeğinizin esnediğini de görebilirsiniz. Bebeklerinizin tırnakları da hızla uzamaya devam eder. Bebeğiniz doğduğunda tırnaklarını kesmeniz gerekebilir. 22. haftada bebeğinizin hareketlerini çok net bir şekilde hissedebilirsiniz.

22 Haftalık Bebek Görüntüsü 4 Boyutlu

Bu haftalarda eğer 4 boyutlu ultrasona girerseniz bebeğinizin yüz şeklini, vücudunu ve yaptığı hareketleri çok net bir şekilde izleyebilirsiniz. Doktorunuz size 4 boyutlu ultrasonun çıktısını da verecektir. Bebeğinize kavuşmanıza daha var. Bu ultrason çıktısı ona olan kavuşma heyecanınızı biraz bastırmanıza yardımcı olabilir.

22 Hafta Gebelik Kilo Alımı

Bebeğiniz, sizin yediğiniz yiyecekler sayesinde besleniyor. Bu nedenle sağlıklı ve kaliteli şeyler yemeye özen göstermelisiniz ancak yemeyi fazla abartıp aşırı kilo almanız da mümkün. Gereğinden fazla kilo aldıysanız doktorunuza başvurarak size uygun bir diyete başlayabilirsiniz. Doktora danışmadan herhangi bir diyet uygulamanızı kesinlikle önermiyoruz. Bu dönemde vücudunuzda ödem oluşabilir. Biraz hareket etmek, sol tarafınıza dönerek uyumak ve bol su içmek ödemi azaltabilir. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın. Amniyon sıvısının yeterli seviyede kalması için de bol su içmeniz gerekiyor.

Hamilelerde Demir Eksikliği

Hamileliğin 20. haftasından sonra demir eksikliği görülmesi oldukça normaldir. Bebeğin demir ihtiyacı arttığı için sizin de demir ihtiyacınız artacaktır. Demir eksikliği halsizlik, yorgunluk, cilt solgunluğu gibi şikayetlere yol açacaktır. Bu dönemde çevrenizdeki insanlar hasta gibi göründüğünüzü söyleyebilirler. Bunun sebebi vücudunuzdaki demir eksikliğidir. Bu şikayetlere sahipseniz doktorunuzla durumu paylaşmalısınız. Demir takviyesi kapsülleri, yeşil yapraklı sebze tüketimi demir ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kırmızı et, bakliyat ve yeşil yapraklı sebzeler de demir ihtiyacınızı karşılamanız için tüketebileceğiniz besinlerdir.

Çatlak Kremi Kullanımı

Hamileliğin 4. ayından itibaren vücudunuzun farklı yerlerinde çatlaklar oluşur. Bu çatlakların oluşumunu azaltmak için çatlak kremi kullanmanız gerekir. Çatlak kremlerini düzenli olarak uygulamalısınız.

Faydalı 23 Haftalık Gebelik Bilgileri

23 haftalık gebelik, gebeliğinizin yarısından fazlasını bitirdiğiniz anlamına gelse de bebeğinizin dünyaya gelmesi için henüz çok erkendir. Bebeğinizin dünyaya geldiğinde yaşama sıkıca tutunabilmesi için en önemli kriter akciğerlerinin tamamiyle gelişmiş olmasıdır. 23. haftada ise henüz akciğer gelişimi tamamlanmamıştır.

23 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

23 haftalık hamileyseniz 5 ay 11 gündür bebeğinizi karnınızda taşıyorsunuz demektir. Yani bebeğiniz karnınızda neredeyse 5,5 ayını tamamlamış durumdadır. Bu dönemlerde sizi farklı problemler bekliyor olabilir. Özellikle karnınızın büyümüş olması nedeniyle bel ve sırt ağrıları, bacaklarda kramplar görülmesi olağandır. Bol bol dinlenerek bu dönemi biraz daha ağrısız geçirebilirsiniz.

23 Haftalık Bebek Kaç Gramdır?

Hamileliğinizin 20. haftasında itibaren bebeğiniz kilo almayı hızlandırır. Bebeğiniz 23. haftaya geldiğinde ortalama 550-650 gram ağırlığındadır ve kilosu her hafta giderek artmaktadır. Doğuma kadar ideal kilosuna ulaşması gerekiyor. Bebeğinizin kilo alımını desteklemek için beslenmenize özen göstermelisiniz. Kırmızı et, balık, yeşil yapraklı sebzeler sizin ve bebeğiniz için faydalıdır.

Bebeğinizin Cilt Gelişimi

Bebeğinizin cilt gelişimi bu haftalarda henüz tamamlanmamıştır. Bu nedenle ultrasondan bakıldığında bebeğinizin cildi buruşuk görünür. Bunda endişelenecek bir durum yok. Henüz derisi tam anlamıyla gelişmediği için buruşuk görünüyor. Birkaç hafta sonra bu durum tamamen düzelecek. Cilt gelişiminin yanı sıra bebeğinizin tüylerinin de kalınlaşıp koyu bir renk aldığı ultrasondan görülebilir.

Mutlaka incele:  Doğum Şekerleri Yapımı ve Modelleri

Bebeğinizle Sohbet Edin

Bebeğiniz sizi ve çevrenizdekileri çok net bir şekilde duyabilir hatta sizin sesinizi diğer insanların seslerinden ayırt edebilir. Tüm bebeklerde olmasa bile kısık sesle konuşmalar da bu dönemde duyulabilir. Çevrenizdeki insanlarla herhangi bir tartışma yaparken dikkatli olmalısınız çünkü bebeğinizin bundan etkilenme riski var. Bu dönemde bebeğinizle bol bol konuşmaya özen gösterin. Uzmanlara göre annelerin bebekleriyle konuşmaları, bebekler üzerinde olumlu etki yaratıyor. Bebeğiniz hareket halindeyken onunla konuşursanız sakinleştiğini ve durup sizi dinlediğini de hissedebilirsiniz.

23 Haftalık Bebek Hareketleri Nasıl Olur?

23 haftalık bebek hareketleri rahatlıkla hissedilebilir. Siz bebeğinizle konuştuğunuzda durup sakince sizi dinler, parmağınızla karnınıza bastırdığınızda ise hareket eder. Hatta ilerleyen haftalarda elinizi karnınıza biraz bastırdığınızda bebeğiniz karnınızda o bölgeye doğru da gidebilir. Bunlar tabii ki biraz da şansınıza bağlı. Bebeğiniz o sırada size tepki vermek isterse tepkisiz de kalabilir. Tepki alamazsanız paniğe kapılmanıza gerek yok.

23 Haftalık Gebelik Kilosu Nasıl Olmalı?

23 haftalık hamileyim ve ideal kilo alımının nasıl olması gerektiğini öğrenmek istiyorum diyorsanız yazımızdan bunu öğrenebilirsiniz. Gebeliğinizde kilonuz normal seviyelerdeyse 23. haftaya kadar 5 kilo almanız idealdir. 5 kilodan fazla kilo aldıysanız biraz dikkatli olmanızda fayda var. Gebelik boyunca ortalama 13 kilo alınır. Bazı anne adayları 30 kilo bile alabilir. Aşırı kilo almaktan kaçınmalısınız.

23 Haftalık Gebelik Anne Adayındaki Değişimler

Hamileliğinizin bu dönemlerinde kilo alma hızınız artacaktır. Aşırıya kaçmadan kilo almanız doğal ancak aşırıya kaçıyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu haftalarda aş ermeleriniz artacağı için yiyeceğe olan düşkünlüğünüz de artacaktır. Vajinal akıntılar da yine bu dönemde artış gösterir. Bunun nedeni idrar torbanızda oluşan baskıdır. Ayrıca kramplarda da artış olabilir. Magnezyum ağırlıklı beslenmeniz kramp problemini azaltmanızda yardımcı olacaktır. Karnınız hızla büyüdüğü için vücudunuzda çatlaklar da oluşacaktır. Çatlak kremi kullanımını aksatmamaya özen göstermelisiniz.

Faydalı 26 Haftalık Gebelik Bilgileri

26 haftalık gebelik anne adayları için biraz sıkıntılı bir döneme denk geliyor. Bu haftalarda anne adaylarının hareket imkanları kısıtlanmış olur. Bebek büyüdükçe hareket etmek zorlaşır ve sırt, bel, bacak ağrıları şikayetlerinde artış gözlenir.

26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

26 haftalık hamileyseniz bebeğiniz ortalama 6 ay 2 gündür sizinle demektir. Gebeliğinizin 6. ayı 3. ve son trimester dönemine denk gelir. Bu dönem, bebeğinizin gelişimi için önemli bir dönemdir. Akciğerlerinin tamamen gelişmesi için daha zamana ihtiyacı var. Erken doğum belirtileri gösteriyorsanız mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

26 Haftalık Bebek Kaç Gram Olmalı?

26 haftalık bebeğin kilosu ortalama 700-850 gram civarında olmalıdır. Bu oranların biraz daha altında ya da üstünde olması da normal. Sizin bebeğiniz biraz daha zayıfsa endişe etmeyin. Doktorunuz sizi bu konu hakkında bilgilendirecektir. 26. haftada bebeğinizin boyu ise ortalama 33-34 santimetre civarındadır. Bu haftalarda bebeğiniz hızla kilo almaya devam eder. Anne adayları da gebeliğin bu döneminde fazla kilo alabilir. Aşırıya kaçmadan kilonuzu dengede tutmaya özen göstermelisiniz.

Nefes Alma Alıştırmaları

Bebeğiniz, doğduktan sonra alacağı ilk nefes için alıştırma yapmaya çoktan başladı bile. Bu haftalarda burun delikleri açılmış durumdadır. Gelişen kasları ve akciğerlerini kullanarak ilk nefes için egzersiz yapmaya başlar. Tabii ki bulunduğu ortamda hava yok. Sadece amniyotik sıvıyı içine soluyup bırakıyor. Bu sıvıyı solumasının bebeğinizin sağlığına herhangi bir zararı yok. Aksine bu şekilde kendisini doğduktan sonraki yaşamına adapte ediyor.

Yediklerinize Dikkat Edin

Siz ne zaman bir şeyler yiyorsanız bebeğiniz de o zaman besleniyor. Bu nedenle yeme sıklığınıza ve yediğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. Hamileliğiniz sırasında yediğiniz yiyeceklerin bebeğinizin damak zevkini etkilediğini göz önünde bulundurun. Kan şekerinizin düşmesine izin vermeyin. Düşük kan şekerliği baş dönmesine ve yorgunluk hissine neden olabilir. Bir şeyler yerken de durumu abartmamalısınız. Sık sık ama az öğünler halinde beslenmeye özen gösterin. Gebelik boyunca 12-13 kilo almanız normal. Aşırıya kaçmamaya çalışın.

26 Haftalık Bebek Hareketleri

Bebeğinizin doğar doğmaz sağlık kontrolleri yapılırken doktor parmağını uzattığında bebeğiniz bu parmağı sıkıca kavrar. İşte bu kavramanın alıştırmalarını 26. haftada yapıyor. Şu an için göbek bağı en favori oyuncağı halinde ancak korkmayın. Göbek bağı dayanıklıdır ve bebeğiniz onu tuttuğu için bu bağa herhangi bir zarar gelmeyecektir. Bebeğiniz, karnınızın içindeki hareketlerini sürdürüyor. Siz, bu hareketleri çok daha net hissediyorsunuz çünkü büyüyor ve kilo alıyor. Yeri iyice daralmaya başlayınca istediği gibi hareket edemeyecek.

26 Haftalık Gebelik Kilo Alımı

26 haftalık hamileyim, şu ana kadar normal kilo alımımın ne kadar olması gerektiğini merak ediyorum diyorsanız biz size hemen söyleyelim. 26. haftaya kadar 7-9 kilo aldıysanız kilo alımınız ideal demektir ancak 1-2 kilo fazlası aşırı sayılmaz. Doktorunuz zaten sizi bu konuda bilgilendirecektir. Eğer biraz kontrollü gitmeniz gerekiyorsa bu konuda gerekli uyarıyı da yapacaktır. Sizin de bu konuyla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza danışmalısınız.

Bol Su Tüketin

Hamileliğinizin 26. haftası ilkbahar ve yaz aylarına denk geliyorsa bu aylarda sıcak basması çok doğal bir durumdur. Bol su tüketerek bu durumun biraz önüne geçebilirsiniz.

Faydalı 29 Haftalık Gebelik Bilgileri

29 haftalık gebelik, gebeliğin üçüncü trimester dönemine denk geliyor. Bebeğinizin doğumuna yaklaşık 11 hafta var. Bu haftalarda bebeğiniz geçmiş haftalara kıyasla çok daha hızlı bir şekilde kilo alacak.

29 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Siz 29 haftalık gebesiniz ama bebeğiniz 27 haftadır karnınızdaki yolculuğunu sürdürüyor. Hamileliğinizin 29. haftasına geldiğinizde bebeğiniz 6 ay 23 günlük olmuştur. 7 ayına ise sadece bir hafta kaldı. Eğer hamilelik dış çekimi yaptırmak istiyorsanız 7. aydan itibaren istediğiniz zaman dış çekim için fotoğrafçınızla görüşmelisiniz.

29 Haftalık Bebeğin Boyu ve Kilosu

Hamileliğiniz 29 haftaya ulaştıysa boyu 35-43 santimetre arasında ve kilosu da 1.25-1.35 kilogram arasında olmalıdır. Bebeğiniz daha zayıf ya da boyu daha kısaysa endişe etmeyin. Doktorunuz bebeğinizin gelişimiyle ilgili ihtiyacınız olan bilgiyi size iletecektir. Aklınızda herhangi bir soru işareti varsa doktorunuza bu soruları yöneltebilirsiniz.

29 Haftalık Bebeğin Gelişimi

Gebeliğinizin 29. haftasında bebeğinizin akciğer ve kasları gelişecektir. Bebeğinizin gelişimi için aldığı besinler çok önemlidir. Bebeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için protein, C vitamini, demir ve folik asit almalısınız. Özellikle folik asit konusunda doktorunuz size destek verecektir. Onun tavsiyelerini çok iyi dinlemeli ve bu konuda dikkatli olmalısınız. Bebeğinizin günlük 250 miligram kalsiyuma ihtiyacınız var. Süt, peynir, yoğurt gibi besinleri sık sık tüketmelisiniz.

29 Haftalık Bebek Anne Karnında Nasıl Durur?

Bebeğiniz büyümeye devam ettikte rahminiz daha da gerilir. Bebeğinizin hareket alanı kısıtlanır. Eskisi kadar rahat hareket edemez. Hareketleri ise çok daha belirgin hale gelir. Hatta hareketleri o kadar sertleşir ki tekmeleri canınızı acıtabilir.

Erken Doğum Belirtilerine Dikkat Edin

Bu haftalarda erken doğum belirtileri gösterebilirsiniz ve erken doğum riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kasılmalarınız olursa dikkatli olmalısınız ve erken doğum belirtileri gösterip göstermediğinizi değerlendirmelisiniz. Eğer bu konuyla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Yeterince bilgilendikten sonra eğer erken doğum belirtileri gösteriyorsanız hemen doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Sıkı Kıyafetler Giymekten Kaçının

Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde sıkı kıyafetler giymemelisiniz. Sıkı kıyafetlerle rahat edemezsiniz ve bu tür kıyafetler bebeğiniz için de zararlıdır. Sıkı kıyafetler yerine içinde rahat ettiğiniz kıyafetler giymelisiniz. Eğer bu tarz kıyafetleriniz yoksa birkaç tane kıyafet satın almalısınız.

29 Hafta Gebelik Cinsellik İçin Uygun Bir Dönem Midir?

Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece cinsellikle ilgili bir kısıtlamanız yok. Eğer doktorunuz cinsel hayatınıza ara vermeniz gerektiğini söylemediyse ve siz de kendinizi rahat hissediyorsanız cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Hamileliğin 29. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

29 haftalık hamileyim ve yaşayacağım değişimi merak ediyorum diyorsanız yazımızın devamını dikkatle okuyun. Hamileliğinizin bu döneminde kabızlık, mide yanması problemleri, gaz şikayetleri olabilir. Gaz yapabilecek, midenizin yanmasına sebebiyet verecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Mide yanmalarınızın ana sebebi bebeğinizin saçlarının uzamasıdır. Endişe edilecek herhangi bir durum yok. Düzensiz ve sancısız kasılmalarınız olabilir. Bunları erken doğum belirtisiyle karıştırmayın. Yine de bir şüpheniz varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Şu ana kadar ortalama 11 kilo almış olmanız gerekiyor. Daha fazla kilo aldıysanız biraz daha dikkat etmelisiniz. Aşırı kilo aldıysanız ve kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Faydalı 30 Haftalık Gebelik Bilgileri

30 haftalık gebelik, 3. trimestera dahil bir dönemdir. Gebeliğinizin bitmesine yaklaşık 10 hafta gibi bir süre kalmıştır. Eğer şu ana kadar doğum çantanızı hazırlamadıysanız hazırlıklara bir an önce başlamalısınız.

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

30 haftalık hamileyseniz gebeliğinizin tam 7. ayındasınız demektir. Gebeliğin 7. ayında doğum yapan annelerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Sizde de erken doğum belirtileri varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Düzensiz ve ağrısız sancılar da görülüyor. Bu sancıları doğum sancılarıyla karıştırıp panik olmayın. Aklınıza takılan bir şey olursa doktorunuzu aramalısınız.

30 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Bebeğiniz 30 haftalık olduğunda kilosu yaklaşık 1250- 1300 gram civarında olacaktır. Bazen anneler çok fazla kilo alsa da bebekler yeterince kilo alamayabiliyor. Eğer siz de böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. 30 haftalık bebeğin boyu ise ortalama 38-40 santimetre civarında olacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe hareket alanı da kısıtlanıyor.

30 Haftalık Bebeğin Gelişim

Bebeğiniz artık kendi vücut ısısını kendisi dengeleyebiliyor. Onu sıcak tutan küçük tüyleri de dökülmeye başlıyor. Görme yeteneği gelişmeye devam ediyor ancak hala yeterli değil. Gözlerinin gelişimi 2 yaşına kadar sürebilir.

30 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

30 haftalık gebelik sırasında kontrole giderseniz doktorunuz size ultrasonda bebeğinizi gösterecektir. Bebeğinizin bu kadar hızlı büyümesi bir mucize gibi. Bu haftalarda bebeğinizin gelişimi biraz daha hızlanacak. Az bir zaman kaldı ve dünyaya geldiğinde her şeyin sorunsuz ilerlemesi için bir an önce gelişimini tamamlaması gerekiyor.

30 Haftalık Doğan Bebek Yaşar Mı?

Erken doğum 24-37 hafta arasında doğumun gerçekleşmesidir. 37 haftadan sonra doğan bebekler ise zamanında doğmuş sayılır. Bebeğiniz 30. haftada doğarsa küvözde kalması gerekebilir. Her yüz bebekten yaklaşık on tanesi erken doğarlar. 30 haftalık doğan bebeklerde ölüm oranı %10’dur. Eğer erken doğum belirtileri gösteriyorsanız acilen doktorunuza başvurmalısınız.

30 Hafta Bebek Hareketleri

30 haftalık bebeğin hareket alanı kısıtlanmıştır bu yüzden önceki haftalara göre yeri çok daha belirgindir. Bebeğiniz güçlenmeye başladığı için tekmeleri de canınızı acıtabilir. Sadece tekme değil minik dirsekler de hissedebilirsiniz. Bebeğiniz uyuyup uyanabilir yani sürekli hareket etmeyecektir. Ara ara hareketsiz kalması sizi endişelendirmesin ancak uzun süre hareketlerini hissedemiyorsanız bebeğinize iyice dikkat kesilip dinlemelisiniz. Karnınızı biraz dürtmenizin de bir zararı olmaz. Yine de sonuç alamıyorsanız doktorunuzla görüşebilirsiniz.

30 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğinizin 30. haftasına girdiğinizde en çok dikkat etmeniz gereken konu erken doğum belirtilerinin olup olmadığıdır ancak bu konuda endişe edip kendinize takıntı haline getirmeyin. Sürekli panik halinde olmak sizi ve bebeğinizi strese sokacaktır. Erken doğum belirtileri konusunda doktorunuza her şeyi sorun. Bu konuda bilinçli olursanız gereksiz yere panik yapmanıza da gerek kalmaz. Yediklerinize, içtiklerinize ve sağlığınıza da gerekli özeni göstermelisiniz. Bebeğiniz nedeniyle vücudunuz biraz yorgun olduğu için dirençsiz kalıp kolayca hastalanabilirsiniz.

30 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Hamileliğinizin bu döneminde en çok şikayet ettiğiniz durumlar mide yanması ve mide ekşimesidir. Yiyip içtiklerinizin boğazınızdan çıktığı hissine kapılabilirsiniz. Bunun sebebi hormonlarınızdaki artıştır. Karnınızın büyümesi sebebiyle ve aldığınız kilolardan ötürü vücudunuzun ağırlık merkezi değişmiş durumdadır. Ayrıca hormonal değişikliklerden dolayı bağlarınız gevşer ve ayaklarınız büyür. Normalde giydiğiniz ayakkabı numarasından 1 numara büyük ayakkabı satın almanız gerekebilir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ve ayakkabı alacaksanız sadece 2 ay giyeceğinizi aklınızdan çıkarmadan hareket etmelisiniz.

Faydalı 31 Haftalık Gebelik Bilgileri

31 haftalık gebelik, 3. trimesterin ortalarına denk gelir. 3. trimester gebeliğin son trimester dönemidir. Bu hafta bebeğinizde ve sizde oluşacak değişimleri merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

31 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

31 haftalık gebelik 7 ay, 7 günlüktür. Bebeğiniz bu haftalarda hızla kilo alır ve boyu da hızla uzar. Kilo alış hızı artan sadece bebeğiniz değil. Sizin de kilo alma hızınız artmaktadır. Mide yanma ve ekşimesi problemleri nedeniyle çok iştahlı yemek yiyemeseniz de yediklerinize dikkat etmelisiniz.

31 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

31 haftalık gebelik bebek kilosu ortalama 1500 gramdır. Boyu ise yaklaşık olarak 40 santimetredir. Bebeğinizin kilo alma hızı, boyunun uzama hızından daha fazla olacaktır. Aslında bu, bebeğiniz için çok daha iyi bir durumdur. Doğuma kadar ideal kilosuna kavuşması gerekiyor. Aksi takdirde doktorlar bebeğinizin küvözde kalmasını uygun görebilirler.

31 Haftalık Bebeğin Gelişimi

31 haftalık bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi neredeyse tamamen gelişmiş durumdadır. Akciğerlerinin gelişimi, doğumdan sonra hayata tutunabilmesi için büyük önem taşır. Akciğerlerinin tamamen gelişmesi için daha birkaç haftaya ihtiyacı var. Bebeğinizin gözleri artık ışığa duyarlı durumdadır. Doğduğunda da ışığa bakamamasından bunu anlayabileceksiniz. Doğduğunda gözleri hassas bir durumda olacak, ışıktan rahatsız olduğunu fark edebileceksiniz. Bu, endişe verici bir durum değil. Gözleri ışığa alışkın olmadığı için bu tepkiyi verecektir.

31 Haftalık Bebek Doğarsa Yaşar Mı?

31 haftalık bebek gelişimini neredeyse tamamlamış durumdadır. En büyük endişe nedeni akciğerlerinin tamamiyle gelişmemiş olmasıdır. Bebeğiniz 31. haftada doğarsa yüksek ihtimalle hayata tutunacaktır. Akciğerlerinden kaynaklı bir problem ya da başka bir rahatsızlık nedeniyle risk her zaman vardır. Bebeğiniz erken doğarsa panik yapmayın. Sizin panik olduğunuzu o da hissedecek ve bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Böyle bir durumda mümkün olduğunca sakin davranmalı ve doktorların işini yapmalarına engel olacak bir tutum sergilememelisiniz.

31 Haftalık Gebelik Jinekoloji

Kendinizi rahat hissediyorsanız cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Kendinizi iyi hissettiğiniz sürece bir kısıtlama yok ancak erken doğum riskiniz varsa ve doktorunuz cinsel ilişkiye girmemenizi önerdiyse bu önerileri dikkate almalısınız. Doktorunuz bu konuda bebeğiniz için doğru olanı yapmanızı isteyecektir.

Yalancı Doğum Sancıları

Hamileliğin bu döneminde yalancı doğum sancıları görülebilir. Bu doğum sancılarını erken doğum sancılarıyla karıştırarak paniğe kapılmayın. Herhangi bir sancı ya da ağrı olmadan sadece kasılmalar görülebilir. Bu kasılmalar karında sertleşmeye de görülebilir. Bu sancılar rahimde açılmaya ve doğuma neden olmaz. Gerçek doğum sancılarından yalancı doğum sancılarını ayırmak önemlidir. Doktorunuzdan bu konuyla ilgili gerekli bilgiyi almalısınız.

31 Haftalık Gebelikte Mide Problemleri

31 haftalık gebelik sırasında mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler görülebilir. Bu şikayetlerin ana nedeni büyümüş olan rahmin mideyi sıkıştırmasıdır. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla bu şikayetler azalabilir. Doktorunuzun vermediği herhangi bir ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.

Faydalı 32 Haftalık Gebelik Bilgileri

32 haftalık gebelik, doğum heyecanının ve stresinin arttığı dönemlere denk gelir. Özellikle ilk çocuğunuzsa stres yapmanız çok doğal ancak kendinize doğumu takıntı haline getirip iyice stres yapmayın. Stres, bebeğinizi de olumsuz yönde etkileyecektir. Doğum ile ilgili videolar izlemenizi de önermiyoruz.

32 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

32 haftalık gebelik 7 ay, 14 günlük oluyor. Yani gebeliğinizin 32. haftasına ulaştığınızda tam 7,5 aylık hamile oluyorsunuz. Önünüzde ortalama 1,5 ay gibi kısa bir süre kaldı. Bu süre zarfında bol bol dinlenmeli ve erken doğum belirtilerine karşı dikkatli olmalısınız. Çalışıyorsanız doğum izninize 32. haftada çıkabilirsiniz.

32 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Hamileliğinizin 32. haftasında bebeğiniz yaklaşık 1 kilo 700 gram civarında bir ağırlığa sahiptir. Bebeğinizin boyu ise ortalama 42-43 santimetredir. Bebeğinizin yeri iyice daralmıştır ve çok rahat hareket edemez. Yine de hareketlerini hissedersiniz. Her geçen gün büyüdüğü ve güçlendiği için tekme ve dirseklerini çok daha net hissedeceksiniz. Sadece eskisi gibi karnınızda rahatça yer değiştiremez.

32 Haftalık Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz bu haftalarda doğumdan sonraki yaşamı için hazırlıklarına devam ediyor. Emme ve nefes alma egzersizlerini sürdürüyor. Bebeğinizin el ve ayak tırnakları, saçları ve cildi doğumdan sonraki haline çok yakın bir halde. 32. haftada bebeğiniz artık parmağını emmeye de başlıyor. Bu nefes, emme egzersizleri ve parmak emmeleri sırasında amniyon sıvısını yutması çok normal. Bu dönemde bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

32 Haftalık Doğan Bebek Yaşar Mı?

32 haftalık gebelik, erken doğumların sık yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde erken doğum belirtilerine dikkat etmelisiniz. Bazı sancısız ve ağrısız kasılmalar erken doğum belirtileriyle karıştırılsa da bunlar genelde zararsız kasılmalardır. Erken doğum belirtileri konusunda doktorunuzdan yeterli bilgiyi edinmeye özen gösterin. Erken doğum belirtileri gösterdiğinizden eminseniz doğumunuzu yapacak doktoru bu konuda mutlaka bilgilendirin. Erken doğum ile ilgili kafanızda sorunlar varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

32 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

32 haftadan itibaren her hafta yaklaşık olarak 500 gram alırsınız. Bu sizin için biraz üzücü bir haber olabilir ancak bu 500 gramın yaklaşık olarak yarısını bebeğiniz alır. Artık bu haftadan itibaren kilosu giderek artacak ve ideal kilosuna ulaşacaktır. 32. haftaya kadar ortalama 11 kilo almış olmanız gerekir. Bundan sonra bebeğiniz doğana kadar 3-4 kilo daha alacaksınız. İdeal kilo alımı, hamilelik sonuna kadar 11-15 kilodur. Doğumdan önceki kilonuz biraz fazlaysa 6-11, doğumdan önce biraz fazla zayıfsanız 12-18 kilo almanız idealdir. Kilonuzu korumak için basit egzersizler yapabilir ve düzenli beslenebilirsiniz. Normalden fazla kilonuz olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuyla ilgili yapabileceklerinizi doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

32 Haftalık Gebelik Cinsellik Yasak Mı?

Erken doğum riskiniz, sağlığınız açısından bir probleminiz yoksa ve kendinizi rahat hissediyorsanız cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Cinsel ilişkinin yasak olması gereken bir durum varsa da doktorunuz bu konuyu sizinle paylaşacaktır.

Doğum İzni Ne Zaman Alınır?

Doğum izninizi en erken 32. haftada alabilirsiniz. Eğer kendinizi çalışabilecek durumda hissediyorsanız doğuma 3 hafta kalana kadar doğum iznine çıkmanıza gerek yok. Doğum iznine çıkabilmeniz için bir devlet hastanesinden ya da SGK ile anlaşması olan bir özel hastaneden rapor almanız gerekiyor.

Faydalı 33 Haftalık Gebelik Bilgileri

33 haftalık gebelik sırasında doğum yaparsanız erken doğum yapmış sayılırsınız. Hamileliğin 37. haftasına kadar yapılan doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Bu haftalarda erken doğum belirtilerine çok dikkat etmelisiniz. Şüphelendiğiniz herhangi bir durum olursa doktorunuza bilgi vermelisiniz.

33 Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

33 haftalık hamileyseniz bebeğinizi 7 ay 21 gündür karnınızda taşıyorsunuz anlamına gelir yani neredeyse hamileliğinizin 8. ayına girmek üzeresiniz. Bu haftalarda gebelik nedeniyle bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Çalışıyorsanız ve doğum iznine hala çıkmadıysanız istediğiniz zaman doktorunuzdan rapor alarak doğum iznine çıkabilirsiniz.

33 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olur?

Hamileliğin 33. haftasında bebeğiniz yaklaşık 1 kilo 800 gram ağırlığında ve 43 santimetre uzunluğundadır. Amniyotik sıvı miktarınız ise azami seviyeye ulaşır. Bu sıvı bebeğiniz için hayati önem taşır. Doğum başladığı anda bu sıvı sızmaya başlar. Doğumu başlayan gebelerin “suyum geldi” dedikleri su, amniyotik sıvıdır. Bu sıvı geldiği anda doğum başlamış demektir ancak panik yapmayın öncesinde kasılmalar ve sancılar başlayacaktır.

33 Haftalık Bebek Gelişimi

Bu haftada bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişir. Antikorlar sizin vücudunuzdan bebeğinizin vücuduna geçer. Bu antikorlar, bebeğiniz doğduktan sonra onu mikroplardan koruyacaktır. Bebeğinizin kafatası kemikleri henüz tam olarak oluşmamıştır. Bu aslında iyi bir şey. Doğum kanalından geçişi daha kolay olur. Kafa kemikleri doğumdan sonra da birkaç sene tam olarak kaynamayacak. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Kafasına darbe almamasına özen göstermelisiniz.

33 Haftalık Gebelik Kilosu

Hamileliğinizin 33. haftasına ulaştığınızda ortalama 12 kilo almış olacaksınız. Hamileliğinizin son haftaları diye kendinize dikkat etmekten vazgeçmeyin. Doğuma kadar kilonuz ve beslenmeniz konusunda dikkatli olmalısınız. Bu konuyla ilgili aklınıza takılan şeyleri doktorunuza danışabilirsiniz. 12 kilodan daha fazla aldıysanız kilo vermek için doktorunuza danışmadan diyet yapmayın. Bu hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

33 Haftalık Doğan Bebekler Yaşar Mı?

33 haftalık hamileyken doğum yaparsanız bu doğum, erken doğum olarak adlandırılır. Bebeğinizin doğumdan sonra hayata tutunabilmesi için en önemli etken akciğerlerinin tam anlamıyla gelişmiş olmasıdır. 33. haftada doğum yaparsanız bebeğinizin yaşama şansı vardır. Başka herhangi bir sağlık problemi yoksa gözetim altında tutularak sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir. Doktorlar bir süre küvözde kalmasını uygun görebilirler. Böyle bir durumda sakin kalmalı ve doktorlarınıza yardımcı olmalısınız. Küvöz, bebeğiniz için sağlıklı bir ortamdır. Panik yapmanıza gerek yok. İhtiyacınız olan bilgiyi doktorunuz size verecektir.

33 Haftalık Bebek Görüntüsü

33 haftalık bebeğinizin görüntüsü doğumdan sonraki haline çok yakındır. Doğuma kadar biraz daha değişime uğrayacaktır. 4 boyutlu ultrasona girerseniz bebeğinizin yüz hatlarını ve hareketlerini çok daha net bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu durum sizi oldukça heyecanlandıracak..

33 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu haftalarda en çok dikkat etmeniz gereken şey erken doğum belirtileri gösterip göstermediğinizdir. Erken doğumla ilgili merak ettiğiniz şeyleri doktorunuz size söyleyecektir. Aklınıza takılan herhangi bir konu varsa arayıp danışabilirsiniz. Bu dönemde hamilelerin 4’de 3’ü uykusuzluk problemi çekerler. Uykusuzluğun ana nedeni strestir. Kendinizi rahatlatmayı öğrenmeli ve bu heyecanlı günlerin tadını çıkartmalısınız. Annelik ve doğumla ilgili mümkün olduğunca az kaygılanmalısınız. Uykusuzluk, sizi daha çok bunaltabilir.

Faydalı 34 Haftalık Gebelik Tavsiyeleri

34 haftalık gebelik, erken doğum olabilecek bir haftadır. Eğer doğum yapacağınız hastaneye henüz karar vermediyseniz acele etmeniz gerekiyor. Bu haftaya kadar doğum çantanızı da hazırlamış olmalısınız. Acil bir durumda hemen bu çantayı yanınıza alarak evden çıkmalısınız. Mümkünse bir yere giderken de bu çantayı yanınızda götürün.

34 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Tam 34 haftalık hamileyken bebeğiniz 7 ay 28 günlük olur. Bu hafta içerisinde 8. ayınız dolacaktır. Bebeğinizin doğmak için yaklaşık 6 haftası var. Erken doğum yaparsanız 6 haftadan bile kısa bir süre sonra bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Erken doğum belirtileri göstermeye başlarsanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

34 Haftada Bebek Kaç Kilo Olmalı?

34 haftalık gebelik bebek kilosu 2150 gram civarında, boyu ise yaklaşık 46-47 santimetre uzunluğunda olmalı. Bebeğiniz bu haftadan sonra yine kilo almaya devam edecek. Doğuma az kaldı diye endişe etmeyin. Doğana kadar kilo alacaktır.

34 Haftalık Gebelik Gelişimi

Bebeğinizin cildinin şu ana kadar en yumuşak olduğu hafta bu haftadır. Doğumdan sonraki haline oldukça yakındır. Bu haftada doğarsa ve genetik olarak herhangi bir problemi yoksa cildiyle ilgili bir problem yaşamaz. Erken doğum riskiniz varsa endişe etmeyin. 34. haftadan sonra doğan bebekler genellikle sağlıkla ilgili bir sorun yaşamazlar. Yine de doktorunuz uygun görürse bir süre yenidoğan ünitesinde kalmasını isteyebilir. Bu durum bebeğinizin yararınadır. Panik yapmamaya çalışın. Doktorunuz süreçle ilgili size gereken bilgiyi verecektir.

34 Haftalık Gebelik Kilosu

Gebeliğinizin 34. haftasına kadar 12-13 kilo almış olmanız normal karşılanır. Eğer birden fazla bebek taşıyorsanız kilonuz daha farklı olabilir. Böyle bir durumda kaç kilo almanız gerektiğiyle ilgili doktorunuz size bilgi verecektir. Bir anne adayı genellikle doğuma kadar 15-16 kilo alır. Bebeğinizin doğmasına az kaldı diye kilonuza dikkat etmekten vazgeçmeyin. Doğuma kadar beslenmenize özen göstermelisiniz. Bu hem sizin hem de bebeğiniz için önemli bir konudur. Ayrıca bol su tüketmeyi de ihmal etmeyin. Günde en az 2 litre su içmelisiniz. Sık sık idrara çıktığınız için su tüketmekten kaçınıyorsanız bundan hemen vazgeçin.

34 Haftalık Doğan Bebek Yaşar Mı?

Erken doğum oldukça normal bir durumdur. Her 10 bebekten 1’i erken doğmaktadır. Erken doğum riskiniz varsa kendinizi suçlamayın. Bebeğiniz 34. haftada doğarsa yüksek ihtimalle sağlıkla ilgili herhangi bir problem yaşamayacaktır. 37. haftaya kadar olan doğumlar erken doğum olarak adlandırılır. Bebeğiniz 34. haftada doğarsa doktorunuzun gerekli görmesi durumunda bir süre yenidoğan ünitesinde kalabilir. Bunun dışında erken doğumdan kaynaklı bir sorun yaşama riski çok azdır.

34 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

34. haftada kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Aldığınız kilolar, karnınızın büyümesi, sık sık idrara çıkmanız yorulmanıza neden olabilir. Bu dönemde bol bol dinlenmeye çalışın. Uzun zaman oturduğunuzda ya da yattığınızda aniden ayağa kalkmayın. Yavaş hareket edin. Ani hareketler başınızın dönmesine sebep olabilir. Bu haftalarda gözlerinizle ilgili problemler de yaşayabilirsiniz. Göz kuruluğu, görüşte bulanıklaşma, miyop ya da hipermetrop problemlerinizin artması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu haftalarda gaz ve şişkinlik problemleri de artar. Küçük porsiyonlarla, sık sık beslenmek gaz problemlerinizi azaltabilir. Metabolizmanız da yavaş çalıştığı için sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. Bol bol su tüketerek kabızlık sorununuzu azaltabilirsiniz.

Faydalı 36 Haftalık Gebelik Bilgileri

36 haftalık gebelik, hamileliğinizin yaklaşık 8,5 ayına denk gelir. Doğuma artık çok az bir zaman kaldı. Son hazırlıklarınızı ertelemeyin. Yapmanız gereken şeyler varsa bir an önce yapın. Bebeğiniz her an doğmaya karar verebilir.

36 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

36 haftalık hamileyseniz bebeğinizi tam 8 ay 12 gündür karnınızda taşıyorsunuz demektir yani neredeyse hamileliğinizin 8,5 ayına geldiniz. Bebeğiniz tam zamanında doğarsa önünüzde yalnızca 4 hafta kaldı.

36 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

36 haftalık gebelikte bebeğinizin kilosu yaklaşık 2750-2800 kilo ağırlığındadır. Boyu ise 45-46 santimetredir. Bebeğiniz bu kilodan daha zayıfsa endişelenmeyin. Kilosu hakkında gerekli bilgiyi doktorunuz size verecektir. Bebeğiniz olması gereken kilodan çok daha zayıf değilse üzülmeyin.

36 Haftalık Bebek Gelişimi

36. haftaya geldiğinizde bebeğinizin yüz hatları oturmuştur. 4 boyutlu ultrasona girerseniz bebeğinizin yüzünü net bir şekilde görebilirsiniz. Kafası şekle girmiştir ancak kafa tası hala yumuşaktır. Tam anlamıyla kafatası kemiklerinin oturması birkaç sene sürebilir. Doğduktan sonra kafasına darbe almamasına özen göstermelisiniz. Tüm organlarının gelişimi tamamlanmıştır artık tamamiyle gelişmesine sadece birkaç adım kaldı. 40. haftaya kadar da gelişimi tamamlanacak. Bebeğiniz doğduğunda kafası biraz deforme görünür ancak bu sizi korkutmasın. Bu durum her bebekte görülür. Doğumdan sonra birkaç gün içerisinde kafası normale döner.

36 Haftalık Doğan Bebekler

36 haftalık doğan bir bebek erken doğmuş sayılsa da gelişimi neredeyse tamamlandığı için herhangi bir sağlık problemi yaşamaz. Eğer bebeğinizin sağlığıyla ilgili zaten bir problemi yoksa bebeğiniz erken doğum nedeniyle bir sorun yaşamayacaktır. Doktorunuz gerekli görürse bebeğinizin yenidoğan ünitesinde bir süre kalmasını isteyebilir. Bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi doktorunuza sorabilirsiniz ancak panik yapıp doktorların işini yapmalarına engel olmayın.

36 Haftalık Bebek Hareketleri

Bebeğiniz amniyotik sıvı tarafından çerçevelenir. İlerleyen haftalarda da büyüyürerek amniyotik sıvıyı absorbe eder. Bu durum, bebeğinizin etrafındaki sıvı miktarının azalmasına ve onun hareket alanının azalmasına sebep olur. Bebeğinizin fazla hareket etmediğini hissedebilirsiniz ancak endişelenmeyin. Hareket alanı daraldığı için fazla hareket edemez. Uzun süre hareket etmediğini fark ederseniz biraz karnınızı dürtebilirsiniz yine de hareket etmiyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

36 Haftalık Gebelik Anne Kilosu

Gebeliğinizin 36. haftasına geldiğinizde 11.25-13.50 kilo almış olmanız doğaldır. Eğer birden fazla bebek taşıyorsanız bu kilo daha fazla olabilir. Böyle bir durumda kaç kilo almanız gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir. Fazla zayıfsanız daha fazla kilo almanızda sakınca yok ancak yine de yediklerinize dikkat etmelisiniz. Doğuma kadar beslenmenize ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Eğer çok fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız doktorunuza danışmadan diyet yapmayın. Ne yapmanız gerektiğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Kendi başınıza diyet yapmaya kalkışmayın.

36 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebeliğinizin son haftalarına geldiğinizi düşünüp istediğiniz her şeyi yemeye kalkışmayın. Doğuma kadar yeyip içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz büyüdüğü için mide yanması ve hazımsızlık problemleri yaşayabilirsiniz. Bu problemleri azaltmak için yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin iyi beslenmesi ve gelişmesi için de zengin içerikli besinler tüketmelisiniz. Bol yapraklı yeşil sebzeler, C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler, A vitamini içeren ara öğünler tüketebilirsiniz. Bol bol su içmeye de özen göstermelisiniz. Günde en az 2 litre su içmelisiniz.

37 Haftalık Gebelik Bilgileri

37 haftalık gebelik oldukça ilerlemiş durumdadır ve bebeğiniz de karnınızdaki gelişimini neredeyse tamamlamıştır. 37. haftada sizde ve bebeğinizde meydana gelecek değişimler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğinizin Boyu ve Kilosu

37 haftalık gebelik içindeyseniz bebeğinizin boyu ve kilosu da oldukça iyi durumdadır. Kilosu 2900 gram, boyu ise yaklaşık 48 santimetredir. Boy ve kilo bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Eğer kilosu daha azsa üzülmeyin. Bebeğiniz kilo almaya devam edecektir. Boyu uzadığı için yeri daralır ve bu da tekmelerin azalması anlamına gelir ancak tekmeler tamamen kesilmez.

Bebeğinizin Akciğerlerinin Durumu

Bebeğinizin akciğerleri 37. haftaya geldiğinde gelişmiş bir durumda olacaktır. Yani eğer erken doğum riskiniz varsa akciğerleri için endişelenmenize gerek yok. 37. haftada doğan bir bebeğin akciğerleri zaten gelişmiş olur.

Karnınızdaki Hareketleri

Bebeğiniz bu haftada doğumdan sonraki hayatına adapte olacak bazı şeyler yapmaya başlar. İlk nefesine hazırlık olması için amniyotik sıvıyı ciğerlerine azar azar çekip bırakır. Bu, endişelenecek bir durum değildir. Aksine bir alıştırmadır. Aynı zamanda ilk sütü için de hazırlık olması amacıyla parmağını emmeye başlar. Ultrasonda bu görüntüye denk gelmeniz mümkündür.

Vücudunuz Doğuma Hazırlanıyor

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde yapacağı şeylere hazırlanırken vücudunuz da bebeğinizin dünyaya gelişine hazırlanıyor. Doktor kontrolüne gittiğinizde doktorunuz bebeğinizin pelvisle olan pozisyonunun ne durumda olduğuna ve rahim ağzının durumuna bakar. Silinme ya da açılma olup olmadığını inceler. Bu muayene biraz rahatsız edici olabilir ancak bebeğinizin ve vücudunuzun doğuma hazır olup olmadığını öğrenebilmeniz için gerekli bir muayenedir.

Kasılmalar ve Doğum Belirtileri

37. haftada kasılmalarınız artacaktır. Bu, sizin için biraz endişe verici bir durum olabilir. Vajinal akıntınız da da artış görülür. Bu durumu kontrol altına almak için günlük ped kullanabilirsiniz. Kırmızı ve sümüksü yapıda akıntınız olursa doğum belirtilerinden biri olabilir. Ayrıca bebeğinizin hareketlerinde azalma hissederseniz mutlaka doktorunuza haber verin.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!