Doğuma Adım Adım: Hamilelikte 9. Ay Bilgileri ve Önerileri

Birbirinden güzel doğum önerileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

293

Artık heyecanlanmaya başlayabilirsiniz ama asla telaşlanmayın. Hamilelikte 9. Ay dönemine kadar her şey yolunda gitmişse endişelenmeniz gereken hiçbir şey yok. Ama artık resmen doğuma günler kaldığının siz de farkındasınız.

Hamilelikte çoğu zaman 40. Hafta tamamlanmadan doğum gerçekleşir. Doğuma ne kadar yaklaştığınızı anlayabilmek için doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca bebeğinizin gelişiminin tamamen tamamlandığını düşünürsek aslında artık doğuma hazırsınız!

Mutlaka incele:  Hastane Süsleme Seti Nelerden Oluşur?

Hamilelikte 9. Ay’da nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelikte 9. Ay içinde anne yaşayabileceği sancılar ve kasılmalar konusunda oldukça dikkatli olmalı. Eğer çok telaşlanmak istemiyorsanız yalancı ve gerçek doğum sancısı arasındaki farkı ayırt edebilecek durumda olmalı. Bunu anlayabilmenin en kolay yolu sancının ne kadar sürdüğü, ne kadar şiddette sürdüğü ve ne kadar sıklıkla yaşandığıdır. Gerçek bir doğum sancısı düzenli ve sık gerçekleşir ve her seferinde daha da şiddetlenir. Örneğin 10 dakika içinde üç sancı gerçekleşiyorsa ve her biri 50 saniye kadar sürüyorsa bu gerçek bir doğum sancısıdır. Gerçek doğum sancısı ne yazık ki istirahatla geçmeyecektir. Suyunuzun ve nişan bozulması denilen sümüksü bir tıkacın gelmesi doğumun başladığının işaretidir.

Mutlaka incele:  Doğuma Hazırlık: Hamilelik Kitapları Tavsiye Listesi

Bebeğiniz Dünyaya Gelmeye Hazır

Bu ayda artık bebeğiniz 50 santimetre boyunda ve 2500-3000 kilogram civarındadır. Bebeğiniz pozisyon olarak başı doğum kanalına gelecek şekildedir. Gelişim tamamlandığından artık hareketleri çok kısıtlanmıştır. Ancak kasları geliştiği için tekmelemesi durumunda gücünün arttığını siz de hissedeceksiniz.

Bebeğin kafa kemikleri oldukça yumuşak ve esnektir böylelikle doğum kolaylaşır. Bebeğin bu dönemde uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Rengi pembedir, doğumdan birkaç ay sonra kendi rengini bulacaktır. Tırnakları ve saçları uzamaya başlamıştır. Çok sık olmasa da bazen bebekler doğduğunda tırnakları parmaklarından uzun olabilmektedir. Ancak bu anormal bir durum değildir. Doğduktan sonra bebeğinizin gözleri koyu gri ya da kahverengidir daha sonra renk değiştirecektir.

Mutlaka incele:  Doğuma Adım Adım: Hamilelikte 5. Ay Gelişmeleri ve Bilgileri

Doğum Yaklaşırken Son Öneriler

Doğum çantası hazırlama, doğum sonrası hazırlıkları gibi yoğun bir planlama dönemine girdiğiniz bu dönemde, doğum fotoğrafçısı seçiminizi yaptınız mı? Doğum anında, hastane odasında ve yeni doğan konsept çekiminde size destek olabilecek bir fotoğrafçı ile anlaşarak bu özel anınızdan harika anılar çıkarabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!