Kına Gecesinde Ne Giyilir?

Birbirinden güzel kına gecesi fikirleri için yazının hemen sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

3296

Uzun yıllardır uygulanan bir gelenek olan kına geceleri, hiç bir dönemde popülerliğini kaybetmedi. Kına geceleri, hem hüznü, hem de sevinci içinde barındıran bir gecedir. Genel itibarı ile aslında kadın tarafının baba evindeki son günü yapılır ve bu evden ayrılışı sembolize eder. Çoğu bölgede ise yakılan kınanın yeni evlenecek çifti koruyacağına ve uğur getireceğine inanılır. Bu gece kadınların gecesi olarak bilinse de isteğe bağlı olarak iki tarafında katıldığı bir gece düzenlenebilir. Ancak ana odak noktası gelin olacağı için bu gece de giyeceği kıyafet detaylıca araştırılıp seçilmesi gerekmektedir. Kına gecesinde ne giyilir? sorusuna cevap olması için sizlere bir rehber hazırladık;

Kına gecesinde gelin ne giyer?

Gecenin genel konsepti kırmızı odaklı olacağı için renk konusunda kırmızı veya bu renge uyumlu bir renk tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Kırmızı haricinde ise en çok kullanılan renklerin mor ve yeşil olduğunu söyleyebiliriz. Kına yakma anında takacağınız duvağın ve mumların da kırmızı olacağını unutmamak lazım.

Mutlaka incele:  Hint Kınası Dövme Modelleri

Eskiden beri gelen adetler gereği gece boyunca gelinler iki üç kez elbise değiştirmektedirler. Ancak tabi ki bu şart değildir. Kına gecesi konseptini belirledikten sonra kıyafetlerinize karar vermeniz daha kolay olacaktır. Geleneksel bir gece olacaksa eğer son dönemde de çok tercih edilen kaftanları tercih edebilirsiniz. Bileklere kadar uzanan kaftanlar astarsız dikilmektedir. Bindallıya göre biraz daha ağır bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Renk olarak da daha koyu tonlar kullanılmaktadır. Altın renkli işlemeler bulunur üzerinde.

Mutlaka incele:  Kına Gecesi Konuşma Balonları Nasıl Yapılır?

Bindallı ise günümüze geçmişte kullanılan geleneksel haliyle gelmeyi başarmıştır. Kına gecesi bindallılarının tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Geleneksel modellerinde ipek, kadife ve atlas kumaşları tercih edilmektedir. Çeşitli renklerde olabilen bindallılar, kına yakılma anında veya gece boyunca giyilebilir.

Kına gecesinde nasıl abiye giyilir?

Kına gecesinde ne giyilir konusunda az önce de bahsettiğimiz gibi genel olarak gelin adayları kına gecesi boyunca iki üç farklı kıyafet değiştirebiliyorlar. Geceye başlarken tercih edebileceğiniz elbise ise bir abiye olabilir.

Kına gecesinde ne giyilir?

Abiyeyi seçerken güzel işçilik yapılmış, vücudunuza uygun bir abiye tercih etmeniz gerekiyor. Bu da sizi, seçim yapması zor, onlarca tercih arasına sokacaktır. Kına gecesi abiye modelleri arasından seçim yaparken, bindallı seçimine göre biraz daha zaman ayırmanız gerekebilir. Seçiminizi yaparken öncelikle vücut tipinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Abiye seçimi ile ilgili olarak daha ayrıntılı inceleme yaptığımız En Güzel Kına Abiyeleri Modelleri başlıklı yazımıza mutlaka göz atmanızı rica ediyoruz.

Mutlaka incele:  En Güzel Kına Etiketleri Tasarımları

Abiye seçimi ile ilgili olarak son tavsiyemiz; eğer bindallı veya kaftan aldıysanız onlarla da uyumlu olması gerekmektedir.

Kısacası abiye tercihinde işçiliğe, renk uyumuna ve vücut şeklinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kına gecesinde giyilecek elbise modelleri

Kına gecesinde ne giyilir konusunda oldukça sıkı araştırma yapan gelin adayları için aşağıda birkaç öneri daha paylaşmak istedik. Siz de gigbi.com’da araştırma yapan gelin adaylarına fikirlerinizi paylaşmak isterseniz, yazının hemen sonunda bulunan yorum alanını kullanabilirsiniz.

Son olarak, kına geceniz için DJ Kiralama, profesyonel fotoğrafçı ve benzeri hizmetler için gigbi.com üzerinden ücretsiz talep oluşturabilir ve profesyonellerden fiyat teklifi alabilirsiniz. Her bütçeye uygun profesyonellerle yapacağınız anlaşmalarda, ödemenizi 12 taksite kadar yapabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!