Kına İlahisi Listesi

3319

Kına gecelerinde kına türküleri söyleniyor ancak bazen kına ilahisi de dinlenebiliyor. Kına ilahileri genel olarak dini kınalarda çalınsa da, dini bir kına yapmayacaksanız da bu ilahileri çalabilirsiniz.

Kına İlahisi İçin En İyi Öneriler

Kına ilahisi sözleri ile kına türkülerinin sözleri birbirine çok benziyor. Yani kına ilahisi denildiği zaman aklınıza kına ile hiç alakası olmayan, sadece dini içeriği olan ilahiler gelmesin. Kına gecenizde kınanız yakılırken bu ilahileri çaldırabilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Güzel Kına Gecesi Süsleme Fikirleri ve Önerileri

1Kına İlahisi Annem Bir Mektup Yazdım

Kına gecelerinde, kına yakılırken gelinin ağlatılması amaçlansa da gelinin annesine yönelik sözler içeren ilahiler de var. Bu ilahi, gelinin annesinden uzak kalması üzerine yazılmış. Eğer çok duygusal bir anneniz varsa bu ilahi onu sizden daha fazla ağlatabilir.

2Kına İlahisi Kına Yakmış Ellerine

Bu kına ilahisi, Bartın yöresinde kına gecelerinde sık sık çalınan bir ilahidir. Tabii ki bu ilahiyi kına gecenizde çalmak için Bartınlı olmanıza gerek yok. Bu ilahi de kızın evinden ayrılması üzerine yazılmış bir ilahi. Kına yakılırken çaldırabileceğiniz bu ilahi, kına gecenize gelecek herkesi duygulandıracaktır.

Mutlaka incele:  Hint Kınası Şablonları

3Getir Ana Getir Tası

Kına ilahileri genellikle gelinin evden ve annesinden ayrılması üzerine yazılmış. Bu kına ilahisi de buna örnek verebileceğimiz ilahilerden biri. Kına geceniz için güzel bir ilahi arıyorsanız Getir Ana Getir Tası ilahisini tercih edebilirsiniz. Kınanız yakılırken bu ilahiyi çalmalarını isteyebilirsiniz.

4Annemin Hayali Geldi Karşıma

Bu ilahi, aslında kına gecelerinde duymaya alışkın olduğumuz türden bir ilahi değil. İçeriğinde kına gecesiyle ilgili sözler yok ancak eğer anneniz vefat ettiyse ve kına gecenizde onu anmak istiyorsanız bu ilahiyi çaldırabilirsiniz. Çok duygusal bir yapınız varsa ve sizi çok olumsuz etkileyeceğini düşünüyorsanız başka bir ilahi de tercih edebilirsiniz. Sonuçta kına gecesi sadece gelinin ağlaması için yapılmıyor.

Mutlaka incele:  En Güzel Kına Abiyeleri Modelleri

Kına Gecesi Türküleri Listesi

Kına gecenizde sadece kına ilahileri değil türküler de çaldırabilirsiniz. Aynı anda sadece birini çaldırmalısınız diye bir kural yok. Bu, sizin kına geceniz ve kuralları yine siz koymalısınız. Kına gecenizde çaldırabileceğiniz en güzel türküler için Kına Gecesi Türküleri Listesi isimli yazımıza göz atmayı sakın unutmayın.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!