Söz Kesmede Neler Yapılır? Söz Merasimi Hazırlıkları

14380

Söz kesme merasimleri geleneğimizin bir parçasıdır. Bazı yörelere göre değişiklik gösterse de genel olarak aynı şeyler yapılır. Eğer yakın zamanda söz merasimi yapacaksanız ve söz kesmede neler yapılır merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Söz Kesmede Neler Yapılır? 

Söz kesmede neler yapılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Eğer kendi yörenize uygun bir merasim yapmak istiyorsanız aile büyüklerinizden bu konuda destek alabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Söz Merasimi Nasıl Yapılır? Söz Nişan Hazırlıkları Listesi

1Söz Keserken Ne Giyilmeli?

Söz keserken gelin adayı sade ve şık bir elbise tercih etmelidir. Bu elbisede fazla dekolte olmaması ve abartısız bir elbise olması uygun olacaktır. Elbise giymek istemiyorsa gömlek ve etek de giyilebilir. Damat adayı ise takım elbise giymelidir.

2Erkek Tarafı Söz Kesmeye Giderken Ne Götürmelidir?

Erkek tarafı söz kesmeye giderken çiçek ve çikolata götürmeyi unutmamalıdır. Yeterli miktarda çikolata ve aranjman bir çiçek uygun olacaktır. Çiçeğin rengi tercihlerinize göre değişebilir. Eğer isterseniz kurutulmaya uygun bir çiçek de tercih edebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Ankara Nişan Yemeği Mekanları

3Söz Merasimi Kahvesiz Olmaz

Söz kesme merasimine erkek tarafından da kız tarafından da pek çok akraba katılabilir. Söz günü sorun yaşamamanız için bol miktarda kahve fincanı almanızı tavsiye ediyoruz. Kahveyi hızlı bir şekilde yapabilmeniz için bir kahve makinası edinebilirsiniz.

4Kız İsteme Merasimi

 

Kısa bir sohbetin ardından kahveler içilirken erkek tarafından, önceden belirlenmiş bir erkek aile büyüğü söze başlar. Kız örf ve adetlere uygun olarak “Allah’ın emri, peygamberin kavliyle” diyerek söze başlar ve kızı ister.

Mutlaka incele:  Tesettür Nişan Türban Modelleri, Örnekleri ve Fikirleri

5Yüzük Takma

Bazı durumlarda kız istenildikten sonra kız tarafı düşünmek için müsaade isteyebilir. Ancak eğer yüzük takma töreni kız istenildiği gün yapılacaksa söz tepsisi getirilir ve yüzükler içine konulur. Yüzükler önceden kırmızı bir kurdeleyle bağlanmıştır ve yüzükler takıldıktan sonra bu kırmızı kurdele kesilir. Bazı adetlere göre evlenmek isteyen kız ve erkeğin yakınları bu kurdeleden küçük küçük parçalar kopartarak yutarlar.

Söz Kıyafetleri Önerileri

Söz kesmede neler yapılır diye düşünürken söz merasimi sırasında nasıl bir kıyafet giyeceğinize henüz karar veremediyseniz sizin için hazırladığımız Söz Kıyafetleri Önerileri isimli yazımıza göz atabilir ve kıyafet önerilerini inceleyebilirsiniz.

soz-kesmede-neler-yapilir-6 soz-kesmede-neler-yapilir-7 soz-kesmede-neler-yapilir-8 soz-kesmede-neler-yapilir-9 soz-kesmede-neler-yapilir-11 soz-kesmede-neler-yapilir-12 soz-kesmede-neler-yapilir-13

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!