Bebeğin 40 Uçurması Nedir? 40 Uçurma Nasıl Yapılır?

Birbirinden faydalı yeni doğan bebek bakımı bilgileri ve tavsiyeleri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

9255

Gelenek haline gelen bebeğin 40 uçurması etkinliği hala birçok yörede yapılmaya devam ediyor. 40 çıkarma ya da 40 uçurma gibi farklı şekillerde dile getirilen bu gelenek 40 günlük bebek için yapılır. Peki nedir bu bebeğin 40 uçurması töreni?

Farklı detaylarıyla bebeğin 40 uçurması

Eski geleneklerden biri olan 40 uçurma, bazı ayrıntılarıyla yöreden yöreye değişiklik gösterse de aynı amaca hizmet eder. 40 gün boyunca evden çıkmayan loğusa ve bebek, 40. Günün sonunda evden çıkmaya başlar. 40 uçurma da işte bu ev gezmelerine verilen addır.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

1Bebeğin 40 uçurması nasıl yapılır?

Hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından doğumdan sonraki ilk 40 gün dışarı çıkmak veya misafir ağırlamak sakıncalıdır. Bu yüzden 40. Günden sonra anne ve bebek aile büyüklerinin evlerine ziyaretlerde bulunur. Bu ziyaretlerde ev sahipleri bebek için hediyeler verir.

2Kırk uçurma sepetine neler konur?

Ziyarete gidilen evde bebek için verilen hediyelerin her birinin ayrı bir anlamı vardır. Bu hediyeler un, yumurta, ip gibi evde bulunan birtakım eşyalardır. Her birinin bebek ve bebeğin geleceği için ayrı bir anlamı vardır.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebeklerde Kızarıklık ve Kabarma Nedenleri

3Bebeğin kırkında neler yapılır?

Adetlere göre bebeği kendi evinden ne kadar uzak bir yere götürürseniz ömrü de o kadar uzun olur. Aynı şekilde ne kadar yüksek yerlere çıkartırsanız çocuğun kariyeri de o kadar yüksek olur. Bu geleneklere göre ziyaretler gerçekleştirilir. Verilen hediyeler de bebeğin hayatının bereketli olması içindir.

440 uçurma hediyelerinin anlamları

Uzun ömürlü olması için un, tatlı dilli olması için şeker, tok olsun diye yumurta, bereketli olsun diye pirinç, zengin olsun diye bozuk para gibi hediyeler verilir. Eskiden bu hediyeler bebeğin kundağına koyulurdu, ancak şimdi bir sepet içerisinde konuyor.

Mutlaka incele:  Bebek Mevlüt Kıyafetleri

540 uçurma töreni

Ziyaretlerden sonra evde küçük bir kutlama gerçekleştirilir. İkramlarla konuklara güzel vakit geçirtilir. Lokum ve küçük hediyeler dağıtılır.

Bebeğin 40 uçurması ve bebek mevlüdü

Genellikle 40 uçurmadan sonra bebek için bir mevlüt verilir. Bunun için hazırlık yapmadıysanız daha önce derlediğimiz Bebek Mevlüt Süsleri Yapımı Ve Örnekleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!