En Güzel Dekoratif Boya Uygulamaları ve Örnekleri

785

Evin iç dekorasyonunda duvar boyaları önemli yer tutmaktadır. Kişiler kendi istedikleri gibi duvar boyalarına şekil verebilirler. Bazen bir sünger yardımı ile bazen de kalın mukavvalar yardımı ile dekoratif boya uygulamaları gerçekleştirilebilir. Bu sayede oturma odaları, salonlar ve çocuk odaları için oldukça güzel görünüme sahip tasarımlar ortaya çıkabilmektedir.

Mutlaka incele:  Düğün Dekorasyon İçin Harika Öneriler

Dekoratif Boya Uygulamaları İçin Gerekli Malzemeler

Evde veya iş yerlerinde duvarların boyanma işlemi devam ederken kişilerin uygulayabileceği dekoratif boya uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalar için de bazı basit yöntemler bulunmaktadır. Basit yöntemler dışında kişilere daha profesyonel yardım gerektiren uygulamalarda bulunmaktadır.

1Sünger Kullanarak Duvar Rengine Şekil Vermek

Hemen hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği dekoratif boya uygulamaları arasında yer alan sünger, duvara geçişli görüntü verirken çok şık karışımlar oluşturulmasına da izin verir.

2Rastgele Darbeler İle Duvarlara Desen Kazandırmak

Kesinlikle televizyon ünitesinin arka duvarına uygulanabilecek oldukça basit dekoratif boya uygulamaları yöntemi olan fırça darbeleri ile kesinlikle evlerde farklı bir hava yakalanması mümkündür.

Mutlaka incele:  Birbirinden Şık Dekoratif Yapay Şelale Modelleri

3Alçı Yardımı İle Duvarları Şekillendirmek

Alçının sürüldüğü spatulayı belirli bir doğrultuda indirerek verilen şekillerde ev içerisinde farklı bir görünümün yakalanmasını sağlayabilir. Daha çok usta kişilerin bu yöntemi denemesinde fayda vardır.

4Simli Boya ile Duvarları Parlatmak

Normal olarak alınan su bazlı boyanın rengi fark etmeksizin içerisinde ince veya seyreltilmiş simler atıldığında ve duvara doğru şekilde uygulandığında; güneş ışığı odanın içerisine vurdukça duvarların parladığı görülecektir.

5Duvar Kağıtları İle Duvarı Süslemek

Duvar kağıtlarından parçalar alarak ve büzüştürerek duvarlara boyama tekniği ile uygulandığında ortaya oldukça farklı şekiller çıkabilir. Bu şekiller tek bir duvara uygulandığında ortamdaki havanın değiştiği de görülecektir.

Mutlaka incele:  Küçük Balkon Dekorasyon Örnekleri

6İtalyan Dekoratif Boyalarını Uygulamak

Diğerlerine göre çok daha geniş seçenekleri olan italyan dekoratif boyalar arasında en çok sevilen model siyah ufalanmış çakıl taşı görüntüsü veren boyalardır. Kişiler kendileri de uygulayabilir. Usta kişilerin uygulaması tavana boyanın sürtmemesi için daha sağlıklı olacaktır.

Dekoratif Boya Uygulamaları Maliyeti

Genellikle evde olan ufak tefek malzemeler aracılığı ile yapılabilen dekoratif boya uygulamaları; farklılık göstermekle beraber 50 TL ile 500 TL arasında maliyet olarak değişmektedir. Bu farklılık ev içerisinde uygulanacak duvar ya da oda sayısı ile doğrudan ortantılıdır. Kısacası, simli veya duvar kağıdı içerikli uygulamalarda ücret daha minimum olurken, İtalyan dekoratif boya uygulamaları ile ücret maksimuma çıkabilmektedir. Dilerseniz, Boya Badana İşleri Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!