Kına Gecesi Adetleri Nelerdir? Kına Gecesinde Damat Ne Yapar?

Birbirinden güzel kına gecesi fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

5347

Evet, kız tarafının düğün serüveninde en çok beklediği gecelerden biridir kına gecesi! Oldukça eski zamanlardan bu yana gelen bir gelenek olan kına gecesi, çoğunluklar gelin adayının baba evindeki son gününde yapılır. Duygu dolu anların yaşandığı bu gecede yıllardır devam eden bazı kına gecesi adetleri vardır. Kına gecelerinin, göze ve kalbe hoş gelen belli ritüelleri vardır. Her ne kadar bölgeden bölgeye ve yıllar geçtikçe değişse de bazı detayları var ki hiç değişmeden devam etmektedir. Bizler de sizin için kına gecesi adetleri listesi yapmak istedik.

Kına Gecesi Adetleri Kısaca Nasıl Yapılır?

 • Kına gecesi ya kız evinde ya da kız tarafının seçtiği bir salonda gerçekleştirilir.
 • Kınanın olacağı gün çoğu bölgemizde kız evine bayrak asılır. Bu şekilde evde kına olduğu belli edilir. Aynı zamanda evin kapısına tüllerle kına gecesi süsleme yapılır.
 • Geline yakılacak kına ve gelenlere dağıtılacak kına bir gün önceden damat tarafından kız evine teslim edilir.
Mutlaka incele:  Kına Şarkıları Müzik Listesi

 • Gece başladıktan sonra eski geleneklerde kına yakılana kadar gelin adayı sessizce otururdu. Yakınları çevresinde türküler eşliğinde gelini ağlatır ve ardından kına yakılırdı. Ancak günümüzde artık gelinler kına anına kadar beklemiyorlar. Gelen konuklarla beraber eğlenceye katılıyorlar. Özellikle son dönemlerde çeşitli gösteriler organize ediliyor. Gelin adayları en yakın arkadaşları ile beraber çeşitli dans gösterileri hazırlayabiliyorlar. Dilerseniz kına gecenizde eğlenceyi arttırmak için profesyonel bir DJ ile de çalışalabilirsiniz. gigbi.com’da hizmet veren deneyimli DJ Kiralama profesyonellerinden ücretsiz teklif alabilir ve ödemenizi kredi kartına 12 taksite kadar yapabilirsiniz.
 • Kınanın yakılacağı sandalye ve minderler yerini artık kına tahtlarına bırakmış durumda.
Mutlaka incele:  Kına Eldiveni Modelleri ve Yapılışları

 • Kına bakır ve işlemeli bir tepsi üzerine hazırlanır.
 • Kına yakılacağı vakit gelin bindallı veya kaftanını giyer. Başına duvağını geçirir ve gelenler bu şekilde oturan gelin adayının çevresinde mumlarla dönerler. Bu sırada söylenen türküler yöreden yöreye değişiklikler göstermektedir. Gelin ağlayana kadar türküler söylenir.
 • Gelin ağladıktan sonra adete göre başından ayrılık geçmemiş bir kadın kınayı yakar.
 • Geline kına yakılırken gelin avcunu açmaz ve kınayı yakan elini açmadığını belirtir. Kayınvalide kendi durumuna göre gelinin eline altın koyar ve kına yakılır.
 • Kına yakıldıktan gelinin elleri kına eldivenleri ile kapatılır. Son dönemde eldiven yerine el gülü denilen bantlı çiçekler de kullanılıyor.

 • Kına gecesi oynanacak oyunlara gelece olursak eğer en çok rastlanılan oyun testi kırmadır. Ancak bunun için damadın bir süreliğine de olsa kınaya katılması gerekmektedir. Testi kırma oyunu, damadın ortada oturduğu ve gelin adayının içi dolu bir testiyle çevresinde dans ettiği oyundur. Testinin içi para, şeker ve çikolata gibi çeşitli şeylerle doldurulur. Ardından damadın hiç beklemedi bir anda gelin testiyi kırar.
Mutlaka incele:  En Güzel Kına Gecesi Davetiyesi Örnekleri

Peki, kına Gecesinde Damat Ne Yapar?

Kına gecesi adet gereği çoğu bölgemizde damatsız yapılmaktadır. Ancak bu sizin isteğinize ve yörenizin geleneklerine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer isterseniz yukarıda bahsettiğimiz testi oyunu için veya benzer bir organizasyon için damadı bir süreliğine çağırabilirsiniz. Ya da gece boyu yanınızda olup, beraber kına yakılabilir.

Bizim derlediğimiz gelenekler bu şekilde. Siz nasıl bir kına gecesi planlıyorsunuz? Gelenekleriniz neler? Bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!