Pilates Nedir? Nasıl Yapılır?

515

Pilates nedir sorusunun cevabı net bir şekilde ortaya koyulmak istendiğinde doğru tekniklerle vücudun hem sırt hem de karın kısmını şekillendirmeyi amaçlayan vücutta sağlam bir iskelet yapısı oluşturmak için yapılan egzersiz programı ifadesi en uygun tanım olacaktır.

Pilates Nedir?

Pilates nedir sorusunun cevabını tamamen öğrenmek ve evde kendi imkânlarıyla pilates yapmak isteyenler için pilatesin nasıl yapılacağını ve olmazsa olmaz prensiplerinin neden olduğunu anlatan bu yazımızı sizler için hazırladık.

Mutlaka incele:  Pilates Eğitmenliği İçin Neler Yapmak Gerekir?

1Zihinsel konsantrasyon ve bedensel uyum

Öncelikle pilates yapacak kişinin zihinsel olarak olaya konsantre olması, ardından ise konsantre olduğu hareketleri yaparak bedensel uyum sağlaması gerekmektedir. Pilates hareketleriyle hangi kasların kullanıldığının hissedilmesi önemli olduğu için pilateste konsantrasyon şarttır.

2Sakatlıkların yaşanmaması için kontrol

Konsantre bir şekilde hareketlerin yapılabilmesi için kontrollü davranmak oldukça önem taşımaktadır. Kontrolü tam sağlayarak olası sakatlıklardan kurtulmak için beyninizi iyi dinlendirmeniz şarttır.

3Üst bedenin esnemesi için merkezleme

Pilatesin önemli prensiplerinden biri olan merkezleme, üst bedenin daha iyi esnetilmesi için tüm kasların merkez noktası olan vücudun merkezinin bulunması anlamına gelmektedir. Vücudun merkez bölgesi göbek, kalça ve bel çevresi olduğu için pilates hareketleri bu bölgeyi çalıştırmayı hedefler.

Mutlaka incele:  Evde Pilates Yapılır mı?

4Hareketlerin akıcılığı

Pilates hareketlerin ahenkle yapıldığı bir spordur. Bu nedenle tüm kaslarınızı hissedecek şekilde hareketleri akıcı, yavaşça ancak kesintisiz olarak durmadan ardı ardına yapmanız gerekmektedir.

5Hareketlerde kesinlik olmalı

Pilates egzersiz programında en önemli prensiplerden bir tanesi de hareketlerin belirgin ve süreklilik olacak şekilde yapılmasıdır. Koordineli bir şekilde yapılan hareketlerin hakkı kesinlikle verilmelidir.

6Doğru nefes alıp verme

Pilates nedir sorusuna verdiğimiz cevap bazı egzersizler ve doğru nefes alıp verme sayesinde vücudun daha sağlıklı hale getirilmesi olmaktadır. Yani pilateste doğru nefes alıp vermek büyük önem taşır. Ciğerler dolana kadar derin alınan nefes tam boşalana kadar verilmelidir, ancak bu şekilde kan temizlenmekte ve gerekli oksijeni almaktadır.

Mutlaka incele:  Avrupa Yakası Spor Salonları Önerileri

7Yanınızdan suyu eksik etmeyin.

Her sporda olduğu gibi pilates yaparken de yanınızda mutlaka su bulundurun ve egzersiz sırasında azar azar içmeye özen gösterin.

8Evde de pilates yapabilirsiniz.

Öncelikle ferah ve geniş bir alan tercih etmelisiniz. Sadece pilates minderi ile bu spora başlangıç yapabilirsiniz. Daha sonra top ve bant gibi ekipmanları da egzersizlerinize dahil edebilirsiniz.

9Önemli olan düzenli çalışmak…

Pilatese yeni başlıyorsanız günde 10 dakika ayırarak kendinizi alıştırabilirsiniz. Daha sonra bu süreyi 20 dakikaya çıkarabilirsiniz. Unutmayın, düzenli yaptığınız takdirde aldığınız sonuçlar sizi mutlu edecektir.

Pilates Hareketleri Nelerdir?

Pilates nedir prensiplerini öğrendikten sonra sıra evdeki malzemelerinizi tamamlayıp hareketleri öğrenmeye geliyor. Temel pilates hareketlerini internetteki güvenilir sitelerden ya da satın alacağınız DVD, CD ya da kitaplardan öğrenmeniz mümkün. Evde pilates yapmak bu nedenle de temel hareketleri öğrenmek istiyorsanız ‘Pilates Hareketleri İçin Öneriler’ yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!