Sünnet Kınasında Neler Yapılır? Sünnet Kınası Hazırlıkları

13338

Sünnet kınası son zamanlarda sıklıkla gerçekleştirilen bir tören haline gelmişken sünnet kınasında neler yapılır sorusu da akılları çelmeye başladı. Normal bir sünnet töreninden farkı nedir ve konukları ağırlamak için neler yapılır konusunda fikre ihtiyacınız varsa yazımızı okuyabilirsiniz.

İyi Bir Sünnet Kınasında Neler Yapılır?

Son yıllarda gösterişli sünnet törenlerinin yanı sıra sünnet mevlüdü ya da sünnet kınası gibi etkinlikler de kendini göstermeye başladı. Tıpkı gelin kına geceleri gibi kına yakılan bu törenler, birçok açıdan farklılık da içeriyor. İşte sünnet kınasında neler yapılır sorusunun yanıtı…

Mutlaka incele:  Sünnet Koltuğu Nasıl Süslenir? Sünnet Koltuğu Süsleme Modelleri

1Sünnet kınası temaları

Sünnet kınası genellikle Osmanlı teması içerir. Sünnet kıyafeti yerine çocuğa bir şehzade kıyafeti giydirilir. Bir taht ile içeri getirilir ve bu tahtta çocuk oturtulur. Çoğu zaman sünnet annesi de Osmanlı kıyafetleri giyer.

3Sünnet kınası hediyelikleri

Tıpkı diğer etkinliklerde olduğu gibi sünnet kınasında da misafirlere hediyelikler dağıtılır. Sünnet kınasında genellikle minik el havluları hediye edilir. Bu hediyeliklerin üzerine sünnet teması ve çocuğun ismi yer alır.

4Sünnet sepeti

İçerisine hediyeliklerin koyulduğu bir sünnet sepeti de hazırlanır. Genellikle sünnet kıyafetinde yer alan şapkaya benzer bir tasarıma sahip olur.

6Pasta tasarımları

Sünnet kınasına getirilen pasta da sünnet temasını barındıran gösterişli bir pasta olmalıdır. Üzerine çocuğunuzun ismini yazdırabilir ya da resmini bastırabilirsiniz.

7Lokum ikramları

Mevlüd ya da kınalarda genellikle lokum ikram edilir. Bunu en şık şekilde yapmak için lokumları çocuğun isminin yer aldığı şık kutular içerisinde ikram edebilirsiniz.

Sünnet kınası hazırlıkları

Eğer sünnet kınasında neler yapılır için hazırlıklarınız devam ediyorsa bu listenin yanı sıra müzik konusunda da bilgi almak için daha önce derlediğimiz Sünnet Kınasında Söylenen Şarkılar Listesi adlı yazımıza da bakabilirsiniz.

sunnet-kinasinda-neler-yapilir-1 sunnet-kinasinda-neler-yapilir-3 sunnet-kinasinda-neler-yapilir-4 sunnet-kinasinda-neler-yapilir-5 sunnet-kinasinda-neler-yapilir-10 sunnet-kinasinda-neler-yapilir-12 sunnet-kinasinda-neler-yapilir-14 sunnet-kinasinda-neler-yapilir-16

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!