Sünnet Şapkası İçin Harika Modeller

En güzel sünnet düğünü bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1602

Sünnet düğünü yapılacak çocuk için sünnet kıyafeti olmazsa olmazdır. Sünnet şapkası ve sünnet asası kıyafetin tamamlayıcı parçalardır. Çocuğunuzun sünnet düğünü için sünnet kıyafeti alacaksanız ve sünnet şapkaları, asalarını incelemek için yazımızın devamını okumalısınız.

Sünnet Şapkası Seçimi İçin Harika Öneriler

Sünnet kıyafeti alırken yanında sünnet şapkası ve asası da verilir ancak eğer siz farklı bir şapka tercih etmek istiyorsanız şapka modellerine göz atabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Sünnet Dolap Süsleri

1Görkemli Sünnet Şapkası

Sünnet düğünleri Osmanlı zamanında da görkemli bir şekilde yapılırdı. Özellikle şehzadelerin sünnet düğünlerine çok özen gösterilirdi. Bu geleneği sürdürmek amacıyla sünnet şapkalarına Osmanlı tuğraları işlenir. Bu şapkada böyle bir tuğra yok ancak gerek şekli, gerekse işlemeleri Osmanlı zamanında kullanılan şapkalara oldukça benziyor.

2Krem Rengi Sünnet Şapkası

Sünnet şapkası kalıbı genellikle aynıdır. Sadece üzerindeki işlemeler, süsler ve kumaşlar değişir. Bu krem rengi şapka diğer şapkaya göre oldukça sade. Üzerinde boncuklar da kullanılmamış. Şapkanın üzerinde kullanılan tüyler ve tüylerin altındaki simge Osmanlı döneminde kullanılan şapkalardan esinlenerek hazırlanmış.

3Tuğralı Beyaz Renk Şapka

Sünnet şapkalarında tuğra kullanımı azımsanmayacak derecede fazla. Eskiden bazı dönemlerde şehzadelerin kullandığı sünnet şapkalarında babalarının tuğraları bulunurdu. Bu gelenek günümüzde de devam ediyor. Bu şapkada da bir tuğra kullanılmış. Tuğranın kenarlarında beyaz renk ve altın renk boncuklar bulunuyor. Altın renk zenginliği çağrıştırdığı için Osmanlı’da sık sık kullanılırdı.

Mutlaka incele:  Sünnet Buzdolabı Süsleri Fikirleri, Örnekleri ve Modelleri

4Lacivert Sünnet Şapkası

Sünnet şapkası yapımı oldukça emek isteyen bir iştir. Şapkalarda eski dönemlerden esintiler bulmak çok da sürpriz olmuyor. Bu tarz bir şapkayı şehzade sünnetlerinde de görmek mümkündü. Tabii o şapkalar çok daha görkemli ve işlemeli oluyorlardı. Tülün altındaki kısımda da tuğra görmek çoğu zaman mümkündü. Bu şapka da şehzade şapkalarından esinlenilmiş. Sünnet sapkasi yapimi için siz de böyle bir şapkayı örnek alabilirsiniz.

5Altın Renk Ağırlıklı Sünnet Şapkası

Altın renk, zenginliği çağrıştırır. Osmanlı zamanında da altın kullanılmayan yerlerde altın kaplama kullanılırdı. Bu şapka da altın renkler sayesinde görkemli duruyor. Diğer şapkalarda kullanılmayan bir kumaş kullanılmış. Eğer sizin de elinizde farklı kumaşlar varsa bu kumaşları kullanarak şık bir sünnet şapkası hazırlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Güzel Sünnet Kurabiyeleri

6Ertuğrul Model Sünnet Şapkaları

Bu tarz sünnet şapkalarını pek görmemiş olabilirsiniz. Fazla görkemli durmadıkları için pek tercih edilmiyor. Bu görseldeki şapka, eskiden kullanılan sarıklardan esinlenerek hazırlanmış. Üzeri, beyaz renk boncuklarla süslenmiş. Siz böyle bir şapka hazırlayacaksanız biraz daha görkemli durması için altın renk boncuklar da tercih edebilirsiniz.

7Sünnet Şapkası ve Asası

Sünnet şapkaları ve asaları takım olarak satılıyor. Tamamen birbiriyle aynı olmasalar da renk olarak birbirlerine oldukça benziyorlar. Bazen asa yerine kılıç da tercih ediliyor. Bu kılıçlar Osmanlı kılıçlarına benzeyen, eğri modelde kılıçlar olduğu gibi düz kılıçlar da olabiliyor. Tabii ki bunun çok bir önemi yok. İki modele de bakarak dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

8Sünnet Sopası

Sünnet sopası yapımı, şapka yapımına nazaran daha kolaydır. Kumaşlarla ve boncuklarla kolayca süslenebilirler. Tüy ise sünnet sopalarında sık sık kullanılır. Çocuğunuzun sünnet şapkasını ve sopasını isterseniz siz hazırlayabilirsiniz.

Sünnet Davetiye Örnekleri

Çocuğunuza sünnet düğünü yapacaksanız ve davetiye hazırlatmak istiyorsanız Sünnet Davetiye Örnekleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!