Gelin Çiçeği Malzemeleri ve Yapımı

Birbirinden güzel gelin çiçeği modelleri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

6134

Düğünlerin en önemli aksesuarları gelin çiçeği için gerekli malzemeler farklı farklıdır. Gelin çiçeği malzemeleri olarak aklınıza gelebilecek her türlü süsleme ürünü kullanılabilmekle birlikte, tasarıma ve zevkinize göre malzemeye karar verilmektedir.

Gelin Çiçeği Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Gelin çiçeği malzemeleri çiçeğin ana temasını oluşturacak malzemeler ve süsleme materyalleri olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Ana materyaller canlı ya da yapay çiçekler, aranjman için gerekli yardımcı bitkiler, süsleme malzemeleri ise tül, boncuk gibi akla gelecek her türlü malzemedir.

Mutlaka incele:  En Güzel İsteme Çiçeği Modelleri

1Gelin çiçeği için nasıl bir çiçek kullanılacağına karar verilmesi

Gelin çiçeği malzemeleri içinde en önemlisi çiçeğe karar vermektir. Çiçek canlı mı, kurutulmuş mu yoksa yapay mı olacak, nasıl bir tasarım yapılacak bunlar uzun uzun düşünülmesi gereken konulardır. Öte yandan çiçeği belirleme konusunda gelinlik, düğün teması, yapılacak organizasyon gibi konular da belirleyici olmaktadır.

2Gelin çiçeği aranjmanında kullanılacak yardımcı bitkiler

Bunlar genellikle çiçekçilerin de kullandığı canlı ya da yapay bitki parçalarıdır. Gelin çiçeği malzemeleri seçildikten sonra bunları bir tasarım dâhilinde bir araya getirecek yardımcı elemanlardır aslında bu bitkiler. Gelin çiçeğine en çok yakışan, doğal duran yardımcı elemanlar seçilmelidir.

Mutlaka incele:  Mavi Gelin Çiçeği Modelleri

3Tül, kurdele ve boncuk gibi süsleme malzemeleri

Süsleme işi olarak kullanılacak gelin çiçeği malzemeleri temaya göre farklılaşmaktadır. Bu nedenle seçim yapmadan önce nasıl bir tasarım istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin vintage konsepti için Fransız danteli tüller, pudra tonları ve sutaşı şeklinde kurdeleler kullanmanız daha doğru olacaktır.

4Aranjmanda kullanılacak makas, yapıştırıcı ve ip gibi ara elemanlar

Elbette ki bir gelin çiçeği oluşturmak için sadece ana malzemelere ihtiyacınız olmayacak. Aynı zamanda ara yani yardımcı araç gereçleri kullanmanız gerekecek. Ortaya çıkarılacak işin kaliteli ve şık olması için bu ara malzemelerin kaliteli olmasını öneriyoruz. Düşünsenize tam düğün sırasında iyi yapıştırılmadığı için buketinin bozulmasını kim ister ki.

Mutlaka incele:  Nişan El Çiçeği Modelleri ve Fikirleri

5El işi olarak yapılacak gelin çiçeği malzemeleri

Alışılmışın dışında canlı ya da yapay çiçekler dışında farklı el işi uygulamalarıyla yapılan gelin çiçekleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tabi ki bu tür gelin çiçeği malzemeleri de elbette ki farklı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse kâğıt katlama sanatıyla gelin çiçeği hazırlayacaksanız renkli katlama kâğıtlarına, çiçeklerinizi dantel örgü ya da iğne oyasıyla yapacaksanız ip, iğne ya da tığa ihtiyacınız olacak.

Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır?

Çiçeğin yapımına geçmeden önce yukarıda saydığımız gelin çiçeği malzemeleri özenle seçilmelidir. Ardından karar verdiğiniz tasarıma göre sizin yaratıcılığınıza da bağlı olarak bu malzemeleri bir araya getirmek gerekiyor. Canlı çiçekler için çiçek düzenleme yöntemlerinden birini kullanmanızı öneriyoruz. Yapay olarak yapılacak gelin çiçeği için detaylı bilgi bulmak istiyorsanız ‘Yapay Gelin Buketi Yapımı ve Malzemeleri’ başlıklı yazımızdan doyurucu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!