Düğününü Nasıl Planlarsın? 8-9 Ay Kala Yapılması Gerekenler

Birbirinden güzel düğün hazırlıkları fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1102

Demek evlenmeye karar verdiniz. Tebrik ederiz!

Bununla ilgili ilk duymanız gereken şey ise sakin olmanız gerektiği. Evet, evlilik hayatınızda birçok şeyi değiştirecek. Evet, araştırılması gereken konular, aranması gereken yerler, peşinden koşturulması gereken işler var. Bir yanda günlük hayatınızın sorumlulukları dururken; oldukça uzun ve yoğun bir dönem sizi bekliyormuş ve omuzlarınızdaki yüklerin altında ezilecekmişsiniz gibi hissetmeye başlamış olma ihtimaliniz çok yüksek. Ama bilmelisiniz ki bunun doğrusu bu değil.

Evlilik ya da düğün size bir yük gibi hissettirmemeli, bu kararı siz verdiniz ve eminim buna karar verme aşamasında çok mutluydunuz! Mutlu olmaya devam etmelisiniz çünkü yıllar sonra düğünden önce geçirdiğiniz zamanları hatırladığınızda kendinizi ve eşinizi mutlu görmek isteyeceksiniz . Unutmayın, sevdiğiniz insanla ortak bir hayata başlamanın hazırlığını yapıyorsunuz. Bunu kendinize sık sık hatırlatmak hem sizin motivasyonunuzu yükseltecek, hem de küçük detaylar arasında boğulurken bütün bunları neden yaptığınızı unutmamanızı sağlayacak.

Mutlaka incele:  Düğün Malzemeleri Listesi Nelerden Oluşur? Düğün Malzemeleri Nelerdir?

Her şeyi mutlaka eşinizle birlikte acele etmeden, sakince düşünüp tartın. Sakin olmak önemli çünkü acele verilmiş ve sonrasında telafi edilemeyecek kararlar moralinizi bozmaktan başka işe yaramaz. Şimdiden kafanızı rahatlatmanız, bu süreçte birbirinize destek olmaya hazır olmanız ve en önemlisi düğün günü hazırlıklarınızı keyifli bir şekilde yapmanız gerekli.

‘’Yapacak çok iş var’’, ‘’Nereden başlayacağımı bilemiyorum’’, ‘’Bütün bunlar nasıl yetişecek?’’ diyenler için bir yandan stres seviyesini azaltacak ve işleri kolaylaştıracak, bir yandan da bu uzun sürecin dağılmasını önleyecek, düzen sağlayacak; kafası karışmışlara da fikir verecek bir yazı dizisiyle geldik. İşte 9 ay düğün hazırlıkları için yapmanız gerekenler.

Mutlaka incele:  Düğün Anı Defteri Modelleri ve Fikirleri

Tarihe Karar Verin

İlk düşünmeniz gereken adım, düğün tarihi. Düğün tarihine çabuk karar vermeniz diğer detayları düşünmenize ve ayarlamanıza yardımcı olacak, aynı zamanda önünüzde ne kadar zamanınız olduğunu bilmeniz planlama aşamasını kolaylaştıracaktır.

Bütçenizi Belirleyin

8-9 ay düğün hazırlıkları için ikinci önemli adım ise, düğünü nasıl bir bütçeyle planlayacağınıza karar vermek. Bütçeye önceden karar vermemek, ileride düşündüğünüzden çok daha fazla harcama yapmanıza neden olabilir. Belirli bir bütçeyle hem tasarruflu davranacaksınız, hem de nereye ne kadar harcayacağınıza karar vermek kolay hale gelecektir. Bu konuda daha ayrıntılı analiz yapmak için Düğün Hazırlıkları İhtiyaç Listesi ve Zaman Planı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Davetli Sayısı

Düğüne katılacak ortalama davetli sayısını baştan belirlemek, düğünle ilgili diğer kararları vermenizde çok önemli bir etken. Aynı zamanda bütçenizi düşünürken de değerlendirmeniz gereken noktalardan biri olacaktır.

Mutlaka incele:  Denizde Düğün Fotoğrafları Fikirleri Ve Örnekleri

Mekân Seçimi

Bütün bu belirlediğiniz bütçe, tarih ve davetli sayısı gibi önceden karar verdiğiniz detaylar, mekân seçimi konusunda çok işinize yarayacak. Davetli sayınıza uygun olarak bir konsept düşünebilirsiniz. Örneğin az sayıda davetlinin katılacağı bir düğün sahil konseptli olabilir, biraz daha kalabalık olacak bir düğüne kır konsepti uyarlanabilir. Davetli sayısının fazla olacağı bir düğün için de şık bir otel seçimi yapabilirsiniz.

DJ mi Orkestra mı?

Ertelememeniz ve bir an önce düşünmeye başlamanız gereken bir diğer konu da düğün müzikleri. DJ mi orkestra mı istediğinize karar verdikten sonra, araştırmalara başlamanız gerek. Vaktiniz bolken tüm seçenekleri değerlendirip aynı zamanda bütçe dostu bir seçenek bulabilmek mümkün. Dilerseniz gigbi.com’da DJ ve Düğün Orkestrası kategorilerini inceleyerek, ücretsiz fiyat teklifi alıp düğün hazırlıklarının ilk adımını atabilirsiniz!

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!